Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Nový prezident Jižní Koreje: V zájmu míru navštívím i Pchjongjang  

Mun Če-in s manželkou  • Autor: ČTK/AP
Mun Če-in s manželkou • Autor: ČTK/AP

Jižní Korea má po sedmi měsících politické krize nového prezidenta. Po devíti letech konzervativních vlád se jím stal liberál Mun Če-in, syn severokorejských uprchlíků a lidsko-právní advokát. Jeho zvolení může přinést uvolnění do napjatých vztahů mezi Severní a Jižní Koreou, ale také zkomplikovat vztahy s Washingtonem, jenž chce vůči Pchjongjangu naopak vystupovat tvrdě.

„Udělám vše pro mír na korejském poloostrově. Pokud bude potřeba, poletím do Washingtonu, do Pekingu a Tokia a za správných okolností i do Pchjongjangu,“ řekl Mun v projevu před Národním shromážděním poté, co složil prezidentskou přísahu. Jaké okolnosti by musely nastat, aby letěl na návštěvu k diktátorovi Kim Čong-unovi, to však Mun neupřesnil.

Od konce války na Korejském poloostrově, která skončila příměřím v roce 1953, se lídři obou států sešli jen dvakrát, pokaždé v Pchjongjangu. Druhé setkání v roce 2007 dohadoval právě Mun, který tehdy pracoval jako poradce jihokorejského prezidenta Ro Mu-hjŏna.

Ihned po svém zvolení vybral nový prezident Mun do klíčových pozic dva muže, kteří stejně jako on upřednostňují diplomatické oteplování mezi severem a jihem. Šéfem tajné služby jmenoval Su Huna, vyjednavačského veterána, který měl zásadní podíl na domluvení předchozí prezidentské schůzky v Pchjongjangu. Za premiéra si pak Mun vybral regionálního guvernéra Lee Nak-jona, jenž byl spojencem obou demokratických prezidentů, kteří navštívili Severní Koreu.

Pokud by prezident Trump trval na tvrdém militaristickém přístupu k Pchjongjangu, pak by mezi Soulem a Washingtonem vzniklo napětí, protože prezident Mun upřednostňuje vyjednávání, komentuje zvolení demokrata do Modrého domu komentátor BBC Stephen Evans.

Korejci si zvolili nového prezidenta v předčasných volbách poté, co prezidentku Pak Kun-hje sesadil z funkce ústavní osud kvůli rozsáhlé korupční kauze. Mun slíbil, že rozdělenou zemi sjednotí a provede reformy ve státním přístupu k mocným rodinným firmám, jako jsou Hyundai nebo Samsung.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].