Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Nechte nás pracovat. Brazilské sportovní novinářky se brání obtěžování

Autor: Instagram
Autor: Instagram

Specifickou podobu nabrala debata o sexuálním obtěžování v práci v Brazílii, jednom ze světových center fotbalu. Tamní sportovní novinářky stvořily hashtag DeixaElaTrabalhar (v překladu Nechte ji pracovat) a natočily video, kde mluví o svých zkušenostech. A nejen mluví: televizní reportérky dokládají natočenými záběry situace, kdy je fanoušci během vstupů osahávají nebo se pokoušejí líbat.

Tyto scény by mohly sloužit jako instruktážní video pro všechny, kdo pořád nepochopili, o čem je řeč, když mluvíme o obtěžování v práci. Jsou na nich ženy, které prostě jen „chtějí v klidu pracovat“, a naopak nechtějí, aby je u toho někdo – nadto cizí muž, kterého vidí poprvé v životě na ulici – osahával nebo líbal. Výrazy ve tváři reportérek jsou nakonec dost výmluvné.

Ke kampani se v první vlně přidalo dvaapadesát reportérek, které promluvily také o své zkušenosti s výhrůžkami na internetu či urážlivými vzkazy, které jim chodí. Sportovní novinářky se navíc jako bonus potýkají s nedůvěrou a skepsí, protože - jak říká na videu jedna z nich - „ženská přece nemůže rozumět fotbalu“.

S kampaní začaly novinářky na místě z nejvhodnějších – poprvé se video promítalo v neděli během fotbalového zápasu na stadionu Maracana v Rio de Janeiru, který má kapacitu 79 tisíc diváků. Že si kampaň rozhodně nevymýšlí, doložil i fakt, že přesně v den, kdy ji reportérky spustily, byl na jiném stadionu v jihobrazilském Porto Alegre zatčen muž podezřelý z toho, že obtěžoval televizní reportérku.  Kampaň už také podpořili významní brazilští sportovci či kluby, a to nejen fotbalové, jak píše BBC.

lindíssimas, falaram tudo #DeixaElaTrabalharpic.twitter.com/b0Goj10uSd— Bruna Cunha (@brunapcunha_) 28. března 2018

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].