úterý 14. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Amy Krouse Rosenthal není v Česku příliš známá, ve Spojených státech proslula jako autorka 28 pozoruhodných dětských knih, producentka krátkých filmů, komentátorka a autorka různých veselých performancí  včetně rozvěšování bankovek na stromy na veřejných prostranstvích. Tvrdila o sobě, že první slovo, které jako batole vyslovila, bylo “víc” (“more”). A prý to bude taky její slovo poslední…

Poslední text, který napsala, příliš veselý nebyl. Předminulý týden vyšla v The New York Times v sekci Style její esej s názvem You May Want to Marry My Husband. Je to srdcervoucí: jedenapadesátiletá Amy Rosenthal se po šestadvacetiletém manželství loučí, onemocněla rakovinou a mnoho času jí už nezbývá. Esej je psaná jako inzerát na manžela, do kterého se pětadvacetiletá Amy zamilovala během jediného dne a s nímž “plánovala zůstat ještě dalších šestadvacet let”.

Reklama
Reklama

Nemá smysl vyjmenovávat, jaké všechny skvělé vlastnosti autorka na svém muži vidí, když ho “nabízí” ženám, které přijdou po ní. Esej je jedno velké vyznání společnému životu a četba je na velký, hodně velký kapesník. “Chci víc času s Jasonem. Chci víc času se svými dětmi. Chci víc času na popíjení martini vždycky ve čtvrtek večer v místním jazzovém klubu. Jenže se to nestane. Osobou žijící na této planetě budu už pravděpodobně jenom pár dní,” píše Amy Rosenthal.

Text je vlastně i darem manželovi na svatého Valentýna - jeden romantický příběh končí, ale ona si přeje, aby na jeho místě mohl nějaký další začít. “Mohu jenom doufat, že si tohle přečte někdo pravý, najde Jasona a bude to začátek dalšího milostného příběhu. Na dalších řádcích nechávám schválně volné místo jako způsob, jak vám dvěma nabídnout nový začátek, jaký si zasloužíte.“

Esej měla samozřejmě obrovský ohlas. Amy Krouse Rosenthal zemřela v pondělí. Tady je její nekrolog.

https://www.youtube.com/watch?v=trOUg7T-vMs

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Brexit, scoxit - nebo nexit? Evropa neprožívá právě nudné období, a to jsme ještě nezmínili, že kromě britského odchodu z EU, skotské touhy po samostatnosti a nizozemských voleb, v nichž se po vítězství sápe populista Wilders, hrozí třeba ještě odtržení Katalánska, tedy třeba Caxit. Pojďme ale popořádku:

Britská premiérkaTheresa May dala vědět, že pověstný článek 50 Lisabonské smlouvy nebude aktivovat tento týden, ale až na konci března. Většina britských komentátorů se velice diví, ale i premiérka se tváří udiveně: Co co, přece jsem vždycky říkala, že to bude do konce března, nebo ne? Inu, všeobecně se očekávalo, že dramatický krok, který poprvé v dějinách Evropské unie zahájí formální vyjednávání o vystoupení jedné z členských zemí, se odehraje už tento týden.

Reklama
Reklama

Vláda totiž překonala poslední překážku. Dolní sněmovna odmítla dodatky k zákonu o vystoupení z Unie, v nichž Horní sněmovna žádala jednostranné záruky k zachování práv občanů EU žijících ve Velké Británii (žádné nedostanou) a také jistotu, že parlament bude moci “smysluplně rozhodnout” o výsledcích jednání s Bruselem. Nikoliv, poslanci nicméně obdrželi od vlády ústní slib, že do podmínek Brexitu budou moci nějak mluvit.

brexit03_jaros
Autor: Milan Jaroš

Theresa May má tedy v tuto chvíli zcela volné ruce, může do vyjednávání o odchodu vstoupit kdykoliv a není svázána žádnými podmínkami ze strany vlastních poslanců: může hrát vysokou hru, vyhrožovat třeba vyhoštěním několika milionů evropských občanů, nebo odejít od jednacího stolu a prostě Brusel ignorovat. Bude to tvrdé.

O výsledku vyjednávání vládne celkem skepse, má se za to, že Británie směřuje k tzv. “tvrdému Brexitu” - tedy odchodu s prásknutím dveřmi bez jakýchkoliv dohod. Ratingová agentura Fitch vydala analýzu s názvem Brexit: teď přichází ta těžká část, v níž shrnuje pět hlavních překážek, kterým bude Británie čelit.

1. Čas. Podle regulí musí být jednání dokončena během dvou let. Velmi mnoho znalců pochybuje, že je něco takového možné; jednání budou nesmírně složitá a nikdo s nimi nemá zkušenost. Rozmotat propletenec různých, desítky let se nabalujících dohod by bylo obtížné, i kdyby se bývalí partneři rozcházeli s dobrou vůlí a úsměvem na rtech, což zrovna nebude tenhle případ.

2. Všechno může zkrachovat už na tom, že Evropská unie požaduje po Británii “odchodné” ve výši 60 miliard eur. To jsou podle Bruselu peníze, k jejichž vyplacení se Británie již v minulosti zavázala, třeba na důchody bruselských úředníků. Na metodě výpočtu neexistuje shoda, ale EU bude vyřešením této položky pravděpodobně podmiňovat zahájení jednání o čemkoliv jiném. A taky se může stát, že nikam dál jednání nikdy nepokročí.

3. Británie není jednotná, na Brexit a jeho podobu existují ve společnosti různé názory. Mnoho lidí tvrdí, že pro “tvrdý Brexit” bez přístupu na evropský volný trh hlasoval málokdo - rozhodně tedy v kampani o něm málokdo mluvil. Spory mohou propuknout kdykoliv během dvouleté lhůty. Totéž ovšem platí i na evropské straně.

4. Dalším bodem jsou podle ratingové agentury očekávání: pokud se nebudou jednání vyvíjet dobře, bude stoupat nervozita na finančních trzích, a to se může začít citelně projevovat na britské ekonomice. Nakonec nemusí nervy na uzdě udržet ani britští voliči - a až se to citelně projeví v průzkumech veřejného mínění, začnou se na britské politické scéně dít věci.

5. Jako poslední bod jsme si nechali Skotsko, protože to je podle všeho také důvod, proč Theresa May na poslední chvíli o něco odložila očekávanou aktivaci článku 50. Skotská “první ministryně” (tak zní oficiální název hlavy skotské vlády) Nicola Sturgeon oznámila, že začíná usilovat o druhé referendum o skotské nezávislosti.

Jestliže bude jednání o Brexitu probíhat paralelně s bojem o udržení jednoty Velké Británie a proti osamostatnění Skotska (Scoxit), bude všechno ještě o řád či dva zamotanější. Nicola Sturgeon je obviňována, že vydírá a hraje politické hry, že jí nejde ani tak o samostatnost, ale o to, aby Theresa May zahrnula do vyjednávání zvláštní požadavky Skotska na přístup na evropské trhy. Na druhé straně, Skotové, kteří hlasovali jednoznačně pro setrvání v EU, už jiné páky v ruce nemají - viz další text tohoto menu.

Ian McEwan: Referenda jako Brexit mi připomínají Třetí říši