Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Medveděv dělá otloukánka demonstrantům, ale o místo se bát nemusí

Dmitrij Medveděv • Autor: REUTERS
Dmitrij Medveděv • Autor: REUTERS

Životní dráha současného ruského premiéra Dmitrije Medveděva je skoro románová - z nesmělé naděje na proměnu Ruska v zemi podobající se západním sousedům až v symbol zbohatlictví a korupce. V symbol Ruska, jaké se svým západním sousedům nepodobá a podobat ani nechce. Ve větším detailu připomíná příběh hlavní (záporné) postavy současných celoruských protestů moskevský korespondent britského deníku The Guardian Shaun Walker.

Medveděv podle Walkera nikdy nebyl kágébácký muž bez emocí ani s velmi specifickými životními nadějemi jako Putin a valná část jeho okolí. Jako mladík toužil po elpíčkách a džínech. Když si jej Putin v roce 2008 vybral za prezidentského nástupce, doufali jeho příznivci, že časem se osmělí, vůči Putinovi přiměřeně emancipuje a Rusko promění; bůhví, možná tehdy Vladimír Putin neměl v mysli plán, jak se v roce 2012 vrátit do prezidentské funkce a zůstat v ní pokud možno tak dlouho, jak to půjde. Autor pátečního menu pamatuje, jak si české publikum udiveně připomínalo, že DM poslouchá Deep Purple - což mělo asi dokazovat, že Rusko se už změnilo v zemi s demokratickou tradicí a pevným liberálním kořenem.

To se ale nestalo. Jak se zdá, na tak velký úkol Medveděv neměl. Osobní nesmělost a jistá absence rozhodného kamenného lídrovství, která byla původně trochu okouzlující, se proměnila v důkaz slabosti, píše Walker. Což si asi ze všech nejvíc myslel právě Putin, který Medveděva v onom roce 2012 opět vystřídal. Medveděv to nesl těžce, ale nakonec se s rolí staronového premiéra smířil - a osobnostně se zlomil.

Střih, rok 2017. Arogance, s níž Medveděv čelí rozzuřeným poddaným, tedy možná už ne poddaným, ale občanům, je v hodně velkém rozporu s obrázkem deset let starým. Na Instagramu fotky z drahého lyžování jako odpověď na dokument opozičníka Alexeje Navalného, který ukazuje vily a vinice, jež Medveděv jako skromný státník nashromáždil.

V jistém smyslu jsou ovšem současné protesty pro Medveděva požehnáním, uzavírá Walker. I když není schopný a rozhodně nebude Putinův nástupce, je to jeho dobře otestovaný produkt. Je sice výhodné předhodit ho demonstrantům, ale neodvolá ho. Pokud by to udělal, znamenalo by to sklonění se před Navalným. A nic takového se samozřejmě nemůže stát, takže Medveděvovo místo je jisté.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].