Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Linux slaví a chystá se dobýt chytrý svět

Linus Torvalds • Autor: REUTERS
Linus Torvalds • Autor: REUTERS

Všechno nejlepší! A kulaté, pětadvacáté! To všechno Linuxu, nejmocnějšímu operačnímu systému na světě. Takže: mýlíte se, pokud si myslíte, že je to jen systém pro podivíny, pozéry a lidi, kterým bylo líto vyhodit starý notebook, když už na něm původní Windows běžely zoufale pomalu. Na jeho základech jsou postavena všechna googlovská zařízení Android, běží v pozadí Facebooku, Googlu nebo Wikipedie. Linux prostě používáme všichni, protože všichni používáme web.

A jak server Wired předpovídá, poté, co dobyl internet, dobude i svět. Je jednoduchý, je tvárný, je všestranný. Pokud máte elektroniku v autě (a to nejspíš máte), jezdíte na Linux. Vyjmenované vlastnosti ho totiž předurčují k tomu, aby se stal základem chytrých domácností/měst/sítí/světa - tedy všech těch věcí, které jsou už za rohem (a možná už jsou tu).

Blahořečení patří Linusu Torvaldsovi, finskému programátorovi, který právě před čtvrtstoletím na chatu oznámil světu, že píše otevřený operační systém - tedy zdarma a přístupný k vylepšování široké programátorské veřejnosti. Torvalds je pozapomenutý génius oslavovaný mnohem méně než jeho souputníci. Asi proto, že nebyl psychopat, měnil si oblečení, nezachraňuje svět (nic proti tomu, pochopitelně) - a není autorem žádného hesla na motivačních plakátech. Prostě jen nenápadně a zásadně pootočil svět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].