čtvrtek 11. 10. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Když sečteme dohromady všechny roky prožité každou lidskou bytostí, která kráčela po Zemi od úsvitu lidské civilizace před 50 tisíci lety až dodnes, dostaneme sumu lidské zkušenosti. Jak v čerstvém vydání spočítal server pro rozvoj lidské racionality lesswrong.com, vzhledem k rostoucí populaci v moderních časech se 50 procent této zkušenosti odehrálo za posledních 709 let - a patnáct procent z ní jsme zatím prožili my a naši současníci.

Ze svého kolektivně prožitého 1 biliónu 650 miliard let lidstvo přitom strávilo:

Reklama
Reklama

- 52 miliardy let pitím kávy (500 miliard šálků vypitých loni krát 15 minut na šálek x sto let; poslední číslo je orientační odhad průměrující skutečnost, že spotřeba kávy byla v minulosti mnohem menší než dnes)

- 7 a půl miliardy let sexem (počítáme-li za správný odhad, že každá lidská bytost věnuje milování 0,45 procent svého životního času)

- 470 miliónů let uctíváním řeckých bohů (tisíc let krát 10 miliónů lidí krát 365 dní v roce krát 1 hodinu denně)

- 30 miliónů let sledováním seriálů na Netflixu (uživatelé Netflixu strávili u jeho pořadů v průměru 14 miliónů hodin denně během roku 2017, takže rovnice lesswrong.com je 14 miliónů krát 365 dní krát pět let; firma sice existuje dvakrát delší dobu, ale uvažovanou sledovanost neměla po celý čas)

Takže, shrnuje lesswrong, jehož výpočty autor menu nepřepočítával, a tudíž za ně neručí: lidstvo strávilo zhruba desetkrát víc času uctíváním řeckých bohů než sledováním Netflixu, desetkrát víc času milováním než uctíváním řeckých bohů a desetkrát víc času pitím kávy než sexem.  „Těžko říct, co z toho vyplývá,“ komentuje čísla blogger na lesswrong. „Ale došlo mi, že jsem ve škole strávil docela hodně času dozvídáním se detailů o řeckých bozích, a nedozvěděl jsem se vůbec nic kávě.“

Graf

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Zpěváci nebo herci vyjadřující podporu politikům nejsou ničím výjimečným, americká popová superstar Taylor Swift ale mezi ně nikdy nepatřila. Během posledních deseti let kariéry se k politice nikdy nevyjadřovala. „Jsem 18letá holka, nebudu tady sedět a říkat své politické názory protože to není moje práce, já dělám muziku,“ říkala v roce 2008, když Barack Obama poprvé kandidoval na amerického prezidenta.

Stejně tak tomu bylo v roce 2012 při Obamově druhé kandidatuře. „Nemluvím o politice, protože by to mohlo ovlivnit jiné lidi. Nevím toho o životě dost na to, abych lidem mohla říci, koho volit,“ řekla tehdy časopisu Time. Své mlčení neprolomila v roce 2016, když se stal prezidentem Donald Trump. A nenechala se vyprovokovat ani tehdy, když ji členové rasistického hnutí alt right prostřednictvím své hlásné trouby Daily Stormer označili za svoji árijskou bohyni.

Reklama
Reklama

Tenhle týden však Swift své politické mlčení nečekaně prolomila. Na svém instagramovém profilu, který sleduje 112 milionů lidí, podpořila dva demokratické kandidáty, kteří v jejím domovském státě Tennessee kandidují do Kongresu a Senátu v nadcházejících volbách. A podpořila je i navzdory tomu, že jsou to muži a za republikány proti nim kandiduje Marsha Blackburn, tedy žena, které Swift vždy hlasitě podporovala. „Historie jejího hlasování v Kongresu mě děsí,“ napsala Swift na Instagramu na adresu republikánské kongresmanky.

Své fanoušky po celé zemi zpěvačka také vyzvala, aby se registrovali a šli volit „pro toho, kdo je jim nejbližší“. Swift tím evidentně cosi spustila: v rozmezí příštích dvou dnů se napříč Spojenými státy zaregistrovalo k volbám 116 tisíc lidí, přičemž 42 procent z nich bylo ve věkovém rozmezí 18–24 let, uvedli zástupci webové stránky Vote.org. V Tennessee se po jejím postu zaregistrovalo 2144 lidí, což je skoro polovina z celkového počtu 5183 registrací za uplynulý měsíc. „Ještě nikdy jsme nezažili tak velký nárůst během 24, 36 ani 48 hodin,“ řekla New York Times mluvčí serveru Kamari Guthrie.

https://www.youtube.com/watch?v=rc2NzR-iKzo

Tuto středu pak Swift zažila důležitý kariérní triumf na udílení Amerických hudebních cen. K dosavadním trofejím v této soutěži přidala další čtyři, čímž zvýšila celkové skóre na 23 cen a stala se nejoceňovanější zpěvačkou v historii soutěže (předstihla tím Whitney Houston). Při ceremoniálu nejdříve zazpívala píseň I Did Something Bad - a když pak přebírala hlavní cenu, zopakovala své politické poselství. „Tuhle cenu jsem získala díky lidem, kteří pro mne hlasovali. A víte, co je také založeno na hlasech lidí? Volby do Kongresu, které nás čekají v listopadu. Jděte volit. Miluji vás,“ řekla.

Akce zpěvačky Shift vyvolala řadu otázek: proč se rozhodla promluvit zrovna teď, před volbami do Kongresu, a mlčela před důležitějšími prezidentskými volbami? Nesnaží se v současné atmosféře politické mobilizace, kdy je módní mít názor, jen zvýšit prodeje svých písniček? A má vůbec gesto jedné celebrity šanci zvrátit politické rozhodování voličů?

Odpověď na poslední otázku přinesou až volby. Časopis Hollywood Reporter si nicméně na toto téma objednal bleskový průzkum veřejného mínění, který už teď přináší náznaky odpovědi. Vyšlo v něm, že 58 procent dospělých Američanů nebere při volbách ohledy na politické názory celebrit, naopak pouze devět procent respondentů odpovědělo, že je tyto názory velmi silně zajímají. Celkem 24 procent respondentů pak uvedlo, že je názory celebrit trochu nebo hodně ovlivňují. Z průzkumu také vyšlo, že větší vliv mají názory celebrit na demokraty (55 procent) než na republikány (31 procent), což zřejmě snižuje „přemlouvací“ účinek zpěvaččiných slov.

Zpěvačce ale pomáhá fakt, že promluvila poprvé. „Taylor Swift není známá svými politickými aktivitami, takže její rozhodnutí by mohlo mít pronikavý efekt, obzvlášť u mileniálů,“ řekla časopisu Donna Brazile, která v minulosti předsedala Demokratickému národnímu výboru. Skeptický je naopak Alex Conant, který byl politickým stratégem republikánského kandidáta Marca Rubia. „Celebrity nemají moc velký vliv. Republikán může brát útok od liberální celebrity jako čestné vyznamenání.“

S ohledem na množství fanoušků Taylor Swift ovšem může mít i malé procento vliv. Demokrat Phil Bredesen kandidující v Tennessee, kterého Swift podpořila, tuto pomoc potřebuje, za Marshou Blackburn zaostává v předvolebních průzkumech o 8 procent. Za podporu jí proto hned poděkoval tweetem.

Možná zajímavější je ale fakt, že měl potřebu zareagovat na Twitteru i prezident Trump. „Marsha Blackburb dělá v Tennessee dobrou práci. Momentálně výrazně vede, naprosto zaslouženě. Je to skvělá žena. Jsem přesvědčen, že o ní Taylor Swift nic neví. Řekněme, že mám teď hudbu od Taylor Swift rád o 25 procent méně,“ zatweetoval americký prezident.