0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu13. 7. 20182 minuty

Ledový muž Ötzi jedl vyváženě, ale hodně tučně

Ošetřování ostatků Ötziho

Kuchařské show a všemožné televizní pořady, kde úhlední lidé vaří úhledná jídla v úhledných kuchyních, jsou velmi populární, ale gastronomická zpráva, kterou přináší vědecká sekce britské BBC, je o poznání zajímavější. Vědci konečně nalezli žaludek Ötziho, slavného “ledovcového muže” - kvůli tisícileté mumifikaci byl totiž orgán v těle nezvykle umístěný. A proto mohli detailně prozkoumat dietu doby měděné.

Hlavní zjištění zní: Ötzi jedl vyváženě, ale opravdu hodně tučně. Obsah tuku v jeho poslední stravě byl padesát procent. Dnes běžná úroveň je pětkrát nižší. V Ötziho žaludku byly nalezené zbytky kozorožce, lesního jelena, pravěké pšenice jednozrnky a také jedovatého kapradí.

Reklama

Maso snědl Ötzi buď čerstvé, nebo sušené - a nepoužíval ani sůl. O kvalitě jeho jídla se vědci nevyjadřují příliš pochvalně. Říkají, že představit si chuť kozího tuku je těžké, ale každopádně to není něco, co bychom si pod dobrým jídlem představili dnes.

Jinak ale tuk i kalorie dávají smysl. Ledovcový muž se před smrtí pohyboval v extrémně nepříznivém prostředí, a spaloval proto hodně energie. Do hor se vydal buď na lov, nebo k boji; nalezená zranění ukazují na násilnou smrt lidskou rukou, zřejmě v bitvě. Zemřel před 5 300 lety a jeho tělo bylo objeveno v roce 1991. U sebe měl mimo jiné měděnou sekyru.

Jeho dieta měla i odvrácenou stránku, Ötzi měl v době smrti ucpané některé tepny. A co se týče jedovaté kapradiny, mají vědci dvě teorie. Buď se Ötzi pokoušel rostlinami léčit, nebo do nich měl zabalené jídlo, a jedovaté spory se mu tedy dostaly do těla omylem.

https://www.youtube.com/watch?v=t8LccobbMtc


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].