pátek 13. 7. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Kuchařské show a všemožné televizní pořady, kde úhlední lidé vaří úhledná jídla v úhledných kuchyních, jsou velmi populární, ale gastronomická zpráva, kterou přináší vědecká sekce britské BBC, je o poznání zajímavější. Vědci konečně nalezli žaludek Ötziho, slavného “ledovcového muže” - kvůli tisícileté mumifikaci byl totiž orgán v těle nezvykle umístěný. A proto mohli detailně prozkoumat dietu doby měděné.

Hlavní zjištění zní: Ötzi jedl vyváženě, ale opravdu hodně tučně. Obsah tuku v jeho poslední stravě byl padesát procent. Dnes běžná úroveň je pětkrát nižší. V Ötziho žaludku byly nalezené zbytky kozorožce, lesního jelena, pravěké pšenice jednozrnky a také jedovatého kapradí.

Maso snědl Ötzi buď čerstvé, nebo sušené - a nepoužíval ani sůl. O kvalitě jeho jídla se vědci nevyjadřují příliš pochvalně. Říkají, že představit si chuť kozího tuku je těžké, ale každopádně to není něco, co bychom si pod dobrým jídlem představili dnes.

Jinak ale tuk i kalorie dávají smysl. Ledovcový muž se před smrtí pohyboval v extrémně nepříznivém prostředí, a spaloval proto hodně energie. Do hor se vydal buď na lov, nebo k boji; nalezená zranění ukazují na násilnou smrt lidskou rukou, zřejmě v bitvě. Zemřel před 5 300 lety a jeho tělo bylo objeveno v roce 1991. U sebe měl mimo jiné měděnou sekyru.

Jeho dieta měla i odvrácenou stránku, Ötzi měl v době smrti ucpané některé tepny. A co se týče jedovaté kapradiny, mají vědci dvě teorie. Buď se Ötzi pokoušel rostlinami léčit, nebo do nich měl zabalené jídlo, a jedovaté spory se mu tedy dostaly do těla omylem.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=t8LccobbMtc

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Nad Londýnem se v těchto dnech vznáší obří nafouknutý Donald Trump. Má šest metrů, je oranžový a nosí plenky zajištěné spínacím špendlíkem. Kolem balónu zobrazujícího amerického prezidenta jako tlusté nakrknuté děcko se strhl v britské metropoli celkem poprask. Labouristický starosta Sadiq Khan povolil létání „baby Trumpa“ coby součástí protestů doprovázejících první Trumpovu návštěvu Británie ve funkci prezidenta s vysvětlením, že podporuje právo na mírumilovný projev nesouhlasu.

Nyní se ukazuje, nakolik přesně mířený nápad to byl. „Pozemním“ protestům se prezident vyhnul tím, že přiletěl na schůzku s premiérkou Theresou May helikoptérou, batolecí dvojče nicméně musel na panoramatem města zahlédnout. Tato forma protestu se může zdát dětinská a marná, ale vlastně naprosto vynikající a velmi britská, jak píše třeba Guardian.

Reklama
Reklama

Během svojí evropské tour sice prezident měl světlé chvilky a mířil k podstatě věci. Jinak ale do světa vypustil řadu těžko uvěřitelných výroků, kterými se podle všeho snaží zasít mezi evropské státy neshody a oslabit Unii. Již nedávno se o Německu zmínil v souvislosti s migrační politikou a nyní řekl, že Německo, nejbohatší evropský stát a lídr EU, je zajatcem Ruska a je jím kontrolováno.

Trump demonstrace
Londýnské protesty proti prezidentu Trumpovi • Autor: REUTERS

Jako vskutku dětinské arogantní děcko pak prezident vychází z interview, které poskytnul bulvárnímu deníku The Sun. Říká v něm, že radil premiérce, jak to udělat, ale že ho neposlechla. Rada zněla: tvrdý brexit. May podle Trumpa místo toho zvolila měkkou variantu, což bude mít pro ni důsledky v tom smyslu, že se tím vzdaluje naděje na lukrativní obchodní dohodu s USA.

Kromě toho, že jsou to výroky nevhodné z hlediska diplomatického protokolu, jak upozornili britští politici i komentátoři z obou stran Atlantiku, jsou i pozoruhodně neinformované. Kdokoliv, kdo jen základně nahlédnul do nesmírně komplikovaného vyjednávání o odchodu Británie z EU, ví, že May si měkký brexit nezvolila z plezíru, ale proto, že nic jiného jí prakticky nezbývá.

Jenže tvrdou realitu, která dohnala politiku - jak situaci shrnul třeba list The Financial Times -  si nepřipouští euroskeptické křídlo konzervativní strany, které by mohlo být Trumpovými výroky posíleno. Na straně druhé agentura Bloomberg věští, že by Trumpův útok mohl premiérce naopak pomoci. Prezident je totiž v Británii mimořádně nepopulární - a Bloomberg tak doporučuje premiérce postavit se mocnému spojenci podobným způsobem, jak to udělal premiér v podání Hugha Granta ve filmu Láska nebeská.

Vše pak navíc vyvrcholilo podobně jako Trumpův nájezd v NATO. Členům aliance, kterou tradičně kritizuje, nejdřív hrozil, že se Spojené státy zařídí po svém, pokud jednotlivé země nesplní svůj (jinak oprávněně vymahatelný) závazek a nezvednou urychleně vojenské výdaje na slibovaná dvě procenta HDP - a později se nezavážou ke čtyřem procentům. Na závěrečné tiskové konferenci však prohlásil, že všichni dosáhli neskutečného pokroku a závazek bránit se navzájem “zůstává velmi silný”.

A rovněž nyní se projevil jako nevyzpytatelný vůdce, který po sobě zanechává chaos. Na společné londýnské tiskové konferenci s britskou premiérkou totiž prohlásil, že  rozhovor pro The Sun je „fake news“, protože v něm nejsou pasáže, kdy Theresu May chválí. Dodal, že rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie, a Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat.

Čtěte také: Trump zvítězil v NATO – a nikdo nic neví