Na obalu nejnovějšího alba stojí Lana Del Rey před stejnou dodávkou jako na úvodní desce Born To Die a symbolicky tak uzavírá kruh emocí. Nezvyklý úsměv totiž naznačuje, že na albu Lust For Life se už netopí v melancholii, uvozuje rozhovor se zpěvačkou server Pitchfork.
Byla to přitom právě ona, kdo ukázal, že odsýpající beaty a euforické refrény už nejsou jedinou cestou, jak se stát popovou hvězdou. Před sedmi lety zaznamenal velký úspěch její videoklip k písni Video Games a zpěvačka usilovala o nahrávací smlouvu – a lidé se jí ptali, jestli si nedělá legraci. „O takové skladby trh nestojí,“ cituje v rozhovoru tehdejší reakce okolí zpěvačka, která se prosadila tématy tragické romantiky a melancholie prokládané odkazy na americkou pop kulturu 50. a 60. let. Ač v té době existovala poměrně pevná škatulka, do které se popové zpěvačky musely vejít, Lana Del Rey smlouvu nakonec získala a ušlapala podobným jako ona snazší cestu k úspěchu.
Pomalé přechody od charakteristického hlubokého hlasu k vysokým tóninám sice zůstávají, změnila se nálada a však klíčová témata textů. Zatímco předtím rozvláčné písně spojoval ústřední motiv nezdravých vztahů, drog a smrti, čtvrté studiové album směřuje jiným směrem. „Konečně překračuji práh k odhalení mého srdce,“ zní v závěrečné Get Free. Zpěvačka sice odmítá, že by album značilo pohled na svět ve výrazně pozitivnějších barvách, ale připouští, že něco se děje. A že větu „Přeji si, abych byla mrtvá“ už nikdy žádnému novináři nezopakuje.
Dalším znakem její proměny je prolomení mlčení o politice a feminismu – tématech, kterým se dříve vyhýbala. Když se jí někdo zeptal na feministickou otázku, odpovídala, že osobně žádnou diskriminaci necítí a že si jako společnost vedeme dobře. Nedávné ji volby ale donutily změnit názor. „Ženy se po zvolení Donalda Trumpa cítí mnohem méně bezpečně,“ říká dnes při porovnávání aktuální situace s érou Baracka Obamy. Podporu jim vyjadřuje třeba písní God Bless America – And All The Beautiful Women In It, ve které zpívá: „Přestože jsem sama, nejsem osamělá. Cítím tvé ruce okolo mě.“
Najednou si prý uvědomuje, jak prezidentství Donalda Trumpa může mnoho věcí obrátit k horšímu. „Pokud se vedení země k ženám chová nadřazeně, je pro veřejnost mnohem jednodušší se začít chovat stejně,“ dodává dokládá to v rozhovoru osobní zkušeností. Vypráví, že když šla nedávno po ulici v Los Angeles, slyšela na svou adresu věci, se kterými se doposud nikdy v životě nesetkala. A na závěr vzkazuje, že americkou vlajku, kterou používala k dokreslení nostalgické image, tak v blízké době na jejích koncertech nikdo neuvidí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].