Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Kim odpálil další hlavici. Soul cvičí útok proti Severní Koreji

Pchjongjang: televize oznamuje další jaderný test • Autor: REUTERS
Pchjongjang: televize oznamuje další jaderný test • Autor: REUTERS

Severní Korea přes sankce OSN a nátlak mezinárodní komunity i svých spojenců pokračuje ve vývoji a testech jaderné hlavice, která by mohla zasáhnout USA, píše britská BBC o nedělní události. Jak informoval všechna světová média, Pchjongjang otestoval další bombu a tvrdí, že se ji lze umístit do rakety dlouhého dostřelu.

Z počátku to vypadalo jako zemětřesení, ale Severní Korea vzápětí potvrdila obavy a oznámila, že právě provedla již šestý, zatím nejsilnější test jaderné zbraně. Poselství je podle BBC jasné: Korea opět ukazuje světu, že umí sestavit jadernou hlavici. A tvrdí dokonce, že se tentokrát jednalo o vodíkovou bombu. Kim má sice ve zvyku přehánět, ale sílu jaderného výbuchu je možné změřit na dálku - a Washington Post má k dispozici vědeckou zprávu, podle níž byla testovaná bomba každopádně skoro sedmkrát silnější větší než puma sestrojená pro útok na Hirošimu.

Zvyšování napětí v regionu naznačovalo, že „umravnění“ KLDR nejde zcela podle plánu. Od neděle už je zcela jasné, že veškeré snahy – sankce, izolace i vojenské výhrůžky – selhaly, komentuje situaci Jonathan Marcus, odborník BBC na bezpečnostní politiku a diplomacii. „Korejský nukleární program se navíc vyvíjí rychleji, než většina z nás předpokládala,“ dodává.

Test jaderné bomby tak povede k další eskalaci napětí mezi Pchjongjangem a Bílým domem. Světová pozornost je nicméně upřená i na Čínu, pro kterou další jaderný test znamená mezinárodní zesměšnění, jak napsal i Donald Trump ve svém tweetu. Stejně mluví experti na Asii: v situaci, kdy se má v Číně konat setkání světových leaderů, to považují za korejskou rebelii vůči pekingskému apelu na „slušné chování“.

Podle BBC bude tento „trapas“ těžké ignorovat i pro čínská státní média. Otázka tedy zní, jestli byl nedělní jaderný test pro Čínu poslední kapkou a Severní Koreu potrestá za destabilizaci regionu. „Čína bude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, aby implementovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN, tlačila na denuklearizaci korejského poloostrova a aby zde udržela stabilitu a mír,“ řekl k tomu čínský ministr zahraničí.

Analytik listu Washington Post se nicméně domnívá, že Čína se nebude zabývat zavedením sankcí vážně, dokud Severní Korea neohrozí bezpečnost regionu dalším jaderným testem: „Čína má na srdci především stabilitu na svých hranicích, a to ji odrazuje od zavedení sankcí, které by severokorejský režim opravdu podryly.“

Přestože většina světa se s očekáváním na řešení situace obrací právě k Číně, Jižní Korea se rozhodla ukázat, že se Kim Čong-una nebojí: podle CNN provredla simulovaný útok na na severokorejské centrum pro testy jaderných bomb. Britský Guardian následně napsal, že se v jihokorejských médiích i mezi veřejností ozývají čím dál výraznější hlasy, aby Jižní Korea měla vlastní jaderní zbraně -  ať již od svého amerického spojence nebo vlastní výroby.  Podle čerstvých zpráv Soul také tvrdí, že KLDR chystá další odpaly raket.

Je tedy možné, je brzy budou jadernými hlavicemi disponovat obě Koreje. Americký ministr obrany několik hodin před jihokorejským cvičením a jaderným požadavkem Soulu každopádně slíbil, že USA budou Jižní Koreu a Japonsko ochraňovat - a že jejich ohrožení nebo ohrožení Ameriky bude mít za následek „masivní vojenskou odpověď“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].