Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Jihokorejští důchodci se mají čím dál hůř. Země stárne a ukazuje, co čeká celý Západ

O The Bacchus Ladies vznikl loni v Koreji i stejnojmenný film
O The Bacchus Ladies vznikl loni v Koreji i stejnojmenný film

S nečekaně šokujícím textem přichází deník The Finacial Times. Popisuje v něm chudobu jihokorejských důchodců – generace lidí, která stojí za “pozoruhodnou poválečnou transformací země v rozvinutou ekonomiku”.

Text začíná ještě celkem představitelným obrazem stařenky, která ulicemi Soulu tlačí vozík a sbírá do něj odpadky. Je jí 68 let, někdo ji i s manželem živit musí, a státní důchod je 200 000 wonů, přibližně 175 dolarů neboli necelé 4000 Kč. To podle deníku “jen stěží může stačit na potraviny a nájem, takže se mnozí (staří lidé), pokud mají vyjít, uchylují k manuálním a ponižujícím pracím”.

Ponižujícím? Ano, list totiž hned v následujícím odstavci píše o prostituci (!) až osmdesátiletých důchodkyň. Říká se jim bakchantky (the Bacchus Ladies) - podle energy drinku, který nabízejí zákazníkům. “Dělají to jenom proto, aby si alespoň něco přivydělaly. Cítí se ponížené a vysmívané. A způsobuje jim to fyzickou bolest,” vysvětluje novinářům profesorka Lee Ho-sun ze Soongsil Cyber University, která se fenoménem zabývá.

Katastrofální situace jihokorejských důchodců je výsledkem demografického vývojem kombinovaného se zpomalujícím ekonomickým růstem. Jihokorejské ženy mají dnes předpokládanou délku dožití 90,8 roku, muži 84 let – nejvíc na světě. V roce 2060 tak bude 41 procent společnosti starší 65 let.

A porodnost dramaticky klesá: jestliže se v roce 1981 narodilo v Jižní Koreji 867 000 dětí, vloni to bylo jen 406 000. Problém brzy způsobí další zpomalení ekonomiky, protože firmám se jednoduše nebudou dostávat zaměstnanci a přestanou investovat do rozvoje. Pokud nenastane dramatický zvrat, bude v Jižní Koreji hůř a hůř.

Deník vysvětluje, že Jihokorejci místo přípravy na důchod obvykle investují do vzdělání svých dětí. Část z vystudovaných potomků ale nesežene práce a není schopna rodičům na život přispívat. Financial Times pochmurný text končí varováním, že mnohé západní země, především v Evropě, mají našlápnuto podobným směrem. V roce 2050 bude 17 procent obyvatel planety starších 65 let, předloni to ještě bylo 8,5 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].