úterý 28. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

S nečekaně šokujícím textem přichází deník The Finacial Times. Popisuje v něm chudobu jihokorejských důchodců – generace lidí, která stojí za “pozoruhodnou poválečnou transformací země v rozvinutou ekonomiku”.

Text začíná ještě celkem představitelným obrazem stařenky, která ulicemi Soulu tlačí vozík a sbírá do něj odpadky. Je jí 68 let, někdo ji i s manželem živit musí, a státní důchod je 200 000 wonů, přibližně 175 dolarů neboli necelé 4000 Kč. To podle deníku “jen stěží může stačit na potraviny a nájem, takže se mnozí (staří lidé), pokud mají vyjít, uchylují k manuálním a ponižujícím pracím”.

Reklama
Reklama

Ponižujícím? Ano, list totiž hned v následujícím odstavci píše o prostituci (!) až osmdesátiletých důchodkyň. Říká se jim bakchantky (the Bacchus Ladies) - podle energy drinku, který nabízejí zákazníkům. “Dělají to jenom proto, aby si alespoň něco přivydělaly. Cítí se ponížené a vysmívané. A způsobuje jim to fyzickou bolest,” vysvětluje novinářům profesorka Lee Ho-sun ze Soongsil Cyber University, která se fenoménem zabývá.

Katastrofální situace jihokorejských důchodců je výsledkem demografického vývojem kombinovaného se zpomalujícím ekonomickým růstem. Jihokorejské ženy mají dnes předpokládanou délku dožití 90,8 roku, muži 84 let – nejvíc na světě. V roce 2060 tak bude 41 procent společnosti starší 65 let.

A porodnost dramaticky klesá: jestliže se v roce 1981 narodilo v Jižní Koreji 867 000 dětí, vloni to bylo jen 406 000. Problém brzy způsobí další zpomalení ekonomiky, protože firmám se jednoduše nebudou dostávat zaměstnanci a přestanou investovat do rozvoje. Pokud nenastane dramatický zvrat, bude v Jižní Koreji hůř a hůř.

Deník vysvětluje, že Jihokorejci místo přípravy na důchod obvykle investují do vzdělání svých dětí. Část z vystudovaných potomků ale nesežene práce a není schopna rodičům na život přispívat. Financial Times pochmurný text končí varováním, že mnohé západní země, především v Evropě, mají našlápnuto podobným směrem. V roce 2050 bude 17 procent obyvatel planety starších 65 let, předloni to ještě bylo 8,5 procenta.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

„Čekali na návrat bojovníků-mužů, ale místo toho rozhodují o osudech zástupů žen a dětí,“ popisuje americký deník The Washington Post situaci v bezpečnostních složkách evropských i muslimských zemí po pádu Islámského státu. “Jen nemnoho žen se zúčastnilo bojů, ale vlády je přesto začínají považovat za potenciální hrozbu jak v krátkodobé perspektivě, tak do budoucna”.

Celý text začíná nepříjemnou reportáží z výpravy za anonymní bývalou manželkou jednoho z islamistických bojovníků, která dnes bydlí kdesi v malém domku v Maroku. Žena, která odmítá uvést jméno, rozhodně nenabízí příběh nedobrovolné sexuální nevolnice či zotročené manželky, jež musela fanatického partnera následovat do syrských a iráckých pouští proti své vůli. “Mezi doušky mátového čaje vypráví s obdivem o svém manželovi-bojovníkovi a o jeho druzích, s nimiž se seznámila v ženské jednotce Islámského státu,” popisují reportéři. “Vychováme silné syny a dcery a budeme jim vyprávět o životě v chalífátu,” vypráví žena. “I když jsme ho nedokázali udržet, naše děti ho jednoho dne získají zpátky.”

Reklama
Reklama

Vůdcové Islámského státu podle deníku v posledním období, kdy již bylo jasné, že pád je nevyhnutelný, vydali sérii nařízení adresovaných právě ženám, které se vrací zpět do svých původních zemí. Mají se prý připravit na novou misi, která spočívá v sebevražedných útocích a ve výchově další generace džihádistů. The Washington Post upozorňuje, že počet bojovníků pokoušejících se o návrat zdaleka neodpovídá původním obavám z masového exodu, ale zahraniční konzuláty v Turecku jsou obleženy stovkami žen a dětí žádajícími o povolení k návratu. Jedná se samozřejmě o manželky, matky i potomky islamistů. Pro úřady tyto ženy představují hlavolam: navrátilci, kteří spáchali zločiny, míří do vězení, ale co si počít s manželkami a matkami, které osobně žádnou násilnou minulost nemají?

Ženy prý vyprávějí stejný příběh. Jejich manželé údajně odešli bojovat kvůli výdělku a ony samy je následovaly, protože neměly na vybranou. Citovaní příslušníci marockých bezpečnostních složek se ale netají obavami, že minimálně část z nich tvoří zradikalizované ženy, jež se budou pokoušet dál šířit islamistickou doktrínu ve svých rodinách.

Deník se tak vydává na malý okruh návštěv navrátivších se žen. Některé splňují naše běžné představy: vypráví o strastech života v chalífátu, o touze po návratu, často o útěku přes hranice do Turecka. Reportéři si nicméně všímají, že zároveň mnohé z nich nadále dodržují nejpřísnější náboženská pravidla. „Je to moje právo, můžu si nosit, co chci. Bůh dal ženám nikáb,“ utrhne se na reportéra jedna ze zpovídaných žen zahalených přesně podle požadavků Islámského státu. A Zarah, což je pseudonym zpovídané Maročanky z úvodu textu, dokonce otevřeně přiznává, že to byla ona, kdo přesvědčil manžela, aby kvůli její víře odešli společně do Sýrie. Muž v bojích padl, nebo – jejími slovy -  “stal se mučedníkem pro chalífát. Milovala jsem ho, ale všichni musíme přinášet oběti své víře.”

Zarah se soustředí na výchovu budoucích bojovníků, ale deník upozorňuje, že prohrávající Islámský stát v poslední fázi radikálně změnil taktiku. Dlouho bránil ženám, aby se účastnily sebevražedných misí, s blížící se porážkou nicméně rozšířil i jejich “oprávnění zabíjet”.  Desítky sebevražedných atentátnic se obětovaly při obraně Mosulu. A zdá se, že dnes ISIS ženy k útokům otevřeně povzbuzuje. “Vůbec bych se nedivila, kdybychom byli svědky nárůstu koordinovaných útoků vedených džihádistkami v západní Evropě i jinde,“ tvrdí v textu Rita Katz, analytička think tanku SITE zaměřeného na monitorování teroristické činnosti.

Některé západní země proto zpřísňují pravidla – a Belgie, Francie nebo Nizozemí dnes v podstatě vyšetřují a posílají do vězení každého, kdo se nějakým způsobem existence chalífátu účastnil. Rychle se prý vytrácí původní představa, že navracející se ženy jsou většinou oběťmi extrémistických partnerů. A experti mají pochybnosti, že pobyt ve vězení dokáže postoje zradikalizovaných žen zásadně změnit.