Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

G20: Růst byl příliš dlouho příliš nízký a pro příliš málo lidí

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

V pondělí se v Číně skončil summit G20, ale soudě podle toho, co o setkání světových lídrů přinesla média, to vypadalo na dosti bezzubé, nicméně líbivé povídání. Musíme „civilizovat kapitalismus“ a brát vážně veřejnou skepsi obyvatel světa k volnému obchodu a globalizaci, shodli se prý státníci na uzavřeném jednání,  píše Financial Times.

„Růst byl příliš dlouho příliš nízký a pro příliš málo lidí,“ prohlásila na závěr summitu šéfka MMF Christine Lagarde. Reportérům FT jeden z delegátů prozradil, že na setkání bylo cítit silné povědomí, že globalizace může nabrat zpětný chod - a že si to účastníci uvědomují pod sílícím tlakem populistů. Jiný zdroj pak FT řekl, že na summitu se mluvilo „mnohem více o lidech a mnohem méně o ekonomice“. Že by přece jen pokrok?

Už před summitem prohlásil Bílý dům, že místo škrcení výdajů nastal čas pro „fiskální politiku“, tedy investice. „Němcům se to možná nebude úplně líbit, ale je stále větší shoda na tom, že na řadě je mnohem větší využití fiskálního prostoru,“ prohlásil poté šéf OECD Ángel Gurría.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].