Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Filipínský prezident začíná po dealerech likvidovat i politické soupeře

Filipínský prezident Duterte • Autor: REUTERS
Filipínský prezident Duterte • Autor: REUTERS

Je až fascinující, jak je čitelné a navzájem si podobné chování všech diktátorů - anebo diktátorů-aspirantů, jimž zavedené instituce úspěšně či aspoň z poslední sil vzdorují. Další kapitola z celosvětově stále oblíbenější učebnice přichází z Filipín, kde vládne Rodrigo Duterte a jeho “válka proti drogám”.

Muž přezdívaný Mstitel, který zjevně touží sám zabíjet, jinak si totiž těžko vysvětlit jeho vychloubání údajně spáchanými zločiny. A který zabíjení údajných drogových dealerů - s velkým úspěchem, dlužno dodat - nakázal státní policii.  Dlouhodobě proti němu filipínská senátorka Leila de Lima, ale ta právě od pátku sedí ve vyšetřovací vazbě a čelí obviněním s nejvyšší sazbou doživotního vězení.

Prokuratura ji podle agentury obviňuje z braní úplatků - obvinění se mimochodem vynořilo až v době, kdy se senátorka vyprofilovala jako Duterteho politická soupeřka a kdy vedla zvláštní komisi vyšetřující činnost mimosoudních policejních vražedných komand. Obviněná je i - jak jinak - ze spřeženectví s drogovými kartely.

Senátorka de Lima tvrdí, že všechna obvinění jsou vylhaná. Ač je samozřejmě nutné uvažovat nad možností, že filipínské úřady nelikvidují občana na příkaz prezidenta, který ji nenávidí, prazvláštní shoda okolností napovídá, že bude mít nejspíš pravdu. Naopak Duterteho spojenec a šéf Senátu Pantaleon Alvarez se nechal slyšet, že senátorčino zatčení je skvělá zpráva, protože “dokazuje, že nikdo nestojí nad zákonem, ani senátoři”.

Aby měl naprostou jistotu, doporučujeme Pantaleonovi Alvarezovi, aby  stejně jako senátorka de Lima veřejně prohlásil, že Duterte je “sociopatický sériový vrah s kriminálnickou duší”. A pak čekal…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].