pondělí 30. 7. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Falešných a lživých zpráv už vzniká tolik, že jich je pomalu víc než těch skutečných. To je jeden za závěrů britské sněmovní komise pro kulturu, média, sportovní a digitální záležitosti, která zkoumala vliv sociálních sítí a takzvaných fake news na schopnost britské společnosti se demokraticky rozhodovat. Nepříliš překvapivě došla k tomu, že informační “Divoký západ”, který na sociálních sítích v současnosti panuje, je pro soudobou demokracii hrozba, jak píše veřejnoprávní BBC.

Komise se tématu začala věnovat poté, co vypukl skandál kolem firmy Cambridge Analytica, podezřívané z toho, že zneužívala data uživatelů Facebooku k ohýbání důležitých hlasování na Západě - amerických voleb v roce 2016 či britském hlasování o vystoupení z Unie téhož roku v červnu.

Reklama
Reklama

Poslanecká komise doporučila britské vládě několik věcí, spíš obecného charakteru. Přizpůsobit volební zákon dnešní době a zpřehlednit svět online inzerce. Podobně jako si dnes například v Česku na každé “offline” politické reklamě můžeme přečíst, kdo je zadavatel a zhotovitel, měla by stejná pravidla platit i v online světě. Je tu ale i konkrétní návrh: zvláštním poplatkem zdanit sociální sítě, a z výtěžku financovat kampaně a vzdělávací programy, zabývající se takzvanou mediální a digitální gramotností - tedy schopností poznat, že něco je podezřelá zpráva nebo informace, které není radno důvěřovat.

Je tu opodstatněné podezření, že Leave.EU byla finančně i jinak podporovaná Ruskem.

Tweetni to

Příznivce světa, kde zlovolná lež je zlovolná lež, a nikoliv alternativní pravda, může jen zarazit styl debaty, která se kolem zavádění bohulibých a smysluplných pravidel vede. Komise logicky věnovala velkou pozornost neoficiální kampani Leave.EU, která (úspěšně) prosazovala Brexit a za níž stojí podnikatel Aaron Banks. Leave.EU i její oficiální protějšek, Vote Leave, prokazatelně podváděly a porušovaly volební zákon, Banks není ochoten nebo schopen doložit, odkud peníze na financování kampaně vzal, a zároveň se vynořily nejasnosti ohledně jeho kontaktů s ruskými podnikateli.

Řečeno jednoduše - je tu opodstatněné podezření, že Leave.EU byla finančně i jinak podporovaná Ruskem skrze Kremlu sloužící byznysmeny. Šéf komise Damian Collins hovoří o tom, že “pokud by něco takového bylo potvrzeno, šlo by o velmi závažné záležitosti”. Což je pravda, ale tváří v tvář lidem, kteří pravidly a svými spoluobčany tak nonšalantně pohrdají, je to také velmi závažně neprůrazné. To Aaron Banks prostě v momentě, kdy mu poslanci začali klást nepříjemné otázky, ze zasedání odešel a hned oznámil světu, že tu jde o politicky motivovanou kampaň, a mluvčí Vote Leave, Dominic Cummings, o zprávě zvolených zástupců lidu prohlásil, že je to “fake news”.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

V červnu 2016 si občané Spojeného království v referendu těsně odhlasovali svůj odchod z Evropské unie. Nyní ale průzkum provedený agenturou Sky Data naznačuje, že i tehdejší zatvrzelí stoupenci odchodu Británie ze společného evropského prostoru začínají dva roky staré rozhodnutí považovat za chybu. Průzkum například odhaluje, že stále více Britů si začíná myslet, že odchod z Evropské unie nemůže pro Velkou Británii skončit výhodně.

Konkrétně dvě třetiny britské veřejnosti – zahrnující i většinu voličů, kteří hlasovali pro odchod z EU – hodnotí vyjednávání kabinetu premiérky Theresy May za špatné pro budoucí vývoj země. Pouze deset procent Britů odpovědělo, že britská vláda odvádí v rámci jednání dobrou práci (pokles o 13 procent). Podobná je i (ne)spokojenost s výkonem premiérky, jejíž přístup kladně hodnotí jen necelá čtvrtina Britů.

Reklama
Reklama

Jen každý třetí si myslí, že brexit bude pro britskou ekonomiku prospěšný.

Tweetni to

Sebraná data naopak ukazují na významný nárůst skupiny obyvatel, kteří si myslí, že důsledky brexitu negativně ovlivní jejich život, ekonomiku a životní úroveň v zemi. Navrhovanou dohodu označily za špatnou pro Velkou Británii totiž dvě třetiny Britů, včetně poloviny těch, kteří před více než dvěma roky volili odchod z Unie. Naopak jen každý třetí si myslí, že brexit bude pro britskou ekonomiku prospěšný.

Vypsání dalšího referenda, ve kterém by občané volili mezi vyjednanou dohodou, žádnou dohodou a setrváním v Evropské unii, by v současnosti podpořila polovina britské populace (ku 40 procentům). Přitom 48 procent z nich by hlasovalo pro setrvání, 27 procent pro odchod bez žádné dohody a jen 13 procent by podpořilo vyjednanou dohodu. Průzkum byl prováděn na reprezentativním vzorku čítající 1500 respondentů.