pátek 13. 7. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Německý nejvyšší soud dospěl ve čtvrtek k průlomovému verdiktu ohledně toho, co se má dít s virtuálním odkazem mrtvých lidí.  Po několika odvoláních rozhodl, že rodiče dívky, kterou v roce 2012 přejel vlak berlínského metra, mají nárok na přístup k jejímu facebookovému účtu.

Podle deníku Berliner Zeitung jde o zásadní rozsudek a také o první případ, kdy stání u nejvyššího soudu v Karslruhe přenášela televize. Podle soudců se na facebookový účet – včetně soukromých zpráv – mají vztahovat stejná pravidla jako na dopisy nebo deníkové zápisky a má být součástí dědického řízení. „Není důvod, aby se s digitálním obsahem zacházelo jinak,“ uvedl soudce Ulrich Herrmann, který se sporu ujal.

Reklama
Reklama

Případ se dostal k německým soudům poté, co se do účtu mrtvé dívky chtěla dostat její matka ve snaze zjistit víc o příčinách smrti. Matka znala dceřino heslo, ale účet už nebyl přístupný – Facebook ho po smrti dívky zablokoval. Matka doufala, že by digitální stopa mohla přinést odpovědi na otázku, zda dívka skočila pod vlak sama. Odpověď na otázku, jestli šlo, nebo nešlo o sebevraždu, byla důležité také pro to, zda je na místě dávat smrt za vinu řidiči metra a zda po něm chtít odškodnění.

U soudu se mimo jiné řešilo, zda zpřístupnění neveřejné komunikace mezi dívkou a jejími facebookovými přáteli nějak narušuje soukromí těchto přátel. Soud rozhodl, že nikoli - s odůvodněním, že u facebookových nebo jiných digitálních zpráv zprávy směřují technicky vzato nikoli přímo a výhradně k adresátovi, ale na jeho účet. A u něj nelze pracovat na sto procent s předpokladem, že o obsahu neví třetí strana.

I dnes platí, že jakmile se Facebook dozví o něčí smrti, tak účet takzvaně „zvěční“. Jak píše sám Facebook ve svých pravidlech, „zvěčněné účty jsou místem, kde se můžou přátelé a rodina scházet a podělit se o vzpomínky na zesnulého člověka“. Vedle jména se na profilu objeví slovo „vzpomínáme“, obsah na účtu zůstane a je viditelný pro okruh uživatelů, se kterými byl sdílen. V případě, že to nastavení účtu umožňuje, mohou přátelé na zvěčněné timeline dál sdílet vzpomínky.

Facebook v centru nápovědy má i návod, jak si nastavit účet tak, aby byl po smrti trvale odstraněn. Firma také „důrazně doporučuje“, aby si lidé u svých účtů určili takzvanou „pověřenou kontaktní osobu“, která se bude o zvěčněný účet starat.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Nad Londýnem se v těchto dnech vznáší obří nafouknutý Donald Trump. Má šest metrů, je oranžový a nosí plenky zajištěné spínacím špendlíkem. Kolem balónu zobrazujícího amerického prezidenta jako tlusté nakrknuté děcko se strhl v britské metropoli celkem poprask. Labouristický starosta Sadiq Khan povolil létání „baby Trumpa“ coby součástí protestů doprovázejících první Trumpovu návštěvu Británie ve funkci prezidenta s vysvětlením, že podporuje právo na mírumilovný projev nesouhlasu.

Nyní se ukazuje, nakolik přesně mířený nápad to byl. „Pozemním“ protestům se prezident vyhnul tím, že přiletěl na schůzku s premiérkou Theresou May helikoptérou, batolecí dvojče nicméně musel na panoramatem města zahlédnout. Tato forma protestu se může zdát dětinská a marná, ale vlastně naprosto vynikající a velmi britská, jak píše třeba Guardian.

Reklama
Reklama

Během svojí evropské tour sice prezident měl světlé chvilky a mířil k podstatě věci. Jinak ale do světa vypustil řadu těžko uvěřitelných výroků, kterými se podle všeho snaží zasít mezi evropské státy neshody a oslabit Unii. Již nedávno se o Německu zmínil v souvislosti s migrační politikou a nyní řekl, že Německo, nejbohatší evropský stát a lídr EU, je zajatcem Ruska a je jím kontrolováno.

Trump demonstrace
Londýnské protesty proti prezidentu Trumpovi • Autor: REUTERS

Jako vskutku dětinské arogantní děcko pak prezident vychází z interview, které poskytnul bulvárnímu deníku The Sun. Říká v něm, že radil premiérce, jak to udělat, ale že ho neposlechla. Rada zněla: tvrdý brexit. May podle Trumpa místo toho zvolila měkkou variantu, což bude mít pro ni důsledky v tom smyslu, že se tím vzdaluje naděje na lukrativní obchodní dohodu s USA.

Kromě toho, že jsou to výroky nevhodné z hlediska diplomatického protokolu, jak upozornili britští politici i komentátoři z obou stran Atlantiku, jsou i pozoruhodně neinformované. Kdokoliv, kdo jen základně nahlédnul do nesmírně komplikovaného vyjednávání o odchodu Británie z EU, ví, že May si měkký brexit nezvolila z plezíru, ale proto, že nic jiného jí prakticky nezbývá.

Jenže tvrdou realitu, která dohnala politiku - jak situaci shrnul třeba list The Financial Times -  si nepřipouští euroskeptické křídlo konzervativní strany, které by mohlo být Trumpovými výroky posíleno. Na straně druhé agentura Bloomberg věští, že by Trumpův útok mohl premiérce naopak pomoci. Prezident je totiž v Británii mimořádně nepopulární - a Bloomberg tak doporučuje premiérce postavit se mocnému spojenci podobným způsobem, jak to udělal premiér v podání Hugha Granta ve filmu Láska nebeská.

Vše pak navíc vyvrcholilo podobně jako Trumpův nájezd v NATO. Členům aliance, kterou tradičně kritizuje, nejdřív hrozil, že se Spojené státy zařídí po svém, pokud jednotlivé země nesplní svůj (jinak oprávněně vymahatelný) závazek a nezvednou urychleně vojenské výdaje na slibovaná dvě procenta HDP - a později se nezavážou ke čtyřem procentům. Na závěrečné tiskové konferenci však prohlásil, že všichni dosáhli neskutečného pokroku a závazek bránit se navzájem “zůstává velmi silný”.

A rovněž nyní se projevil jako nevyzpytatelný vůdce, který po sobě zanechává chaos. Na společné londýnské tiskové konferenci s britskou premiérkou totiž prohlásil, že  rozhovor pro The Sun je „fake news“, protože v něm nejsou pasáže, kdy Theresu May chválí. Dodal, že rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie, a Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat.

Čtěte také: Trump zvítězil v NATO – a nikdo nic neví