čtvrtek 27. 9. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Bulharský rapper Vanko 1, odsouzený za obchodování s lidmi, odstoupil po protestech z celostátní televizní show Big Brother VIP. Hudebník, občanským jménem Ivan Glavčev, oficiálně opouští show z osobních důvodů, ale děje se tak za rostoucích stížností na to, že televize dovoluje, aby se v jednom z jejích nejsledovanějších pořadů producíroval pasák odsouzený v roce 2003 na dvanáct let za násilné přinucení deseti žen a jednoho nezletilého dítěte k prostituci za a jejich následný prodej do nevěstinců v různých částech Evropy.

Vanko si z trestu nakonec odseděl jen tři roky díky různým pozdějším zmírněním původního rozsudku, což pozorovatelé označují za výsledek velmi pravděpodobné korupce. Rapperova účast v jedné z populární show nebudila v bulharské společnosti dlouho téměř žádné pobouření ani velkou pozornost; v médiích se jen s jistým pobavením probíral jeho výrok z Velkého Bratra „já nevidím nic ostudného na tom říkat, že ženy stojí níž než muži“.

Reklama
Reklama

Lhostejnost se ale v poslední době změnila po protestech ženských lidsko-právních organizací. Především jedna z nich – Ne Si Sama (Nejsi sama) – se do věci vložila se značnou energií a otiskla v bulharských médiích otevřený dopis kritizující Glavčevovu přítomnost v televizní podívané.

„Na tuhle show se dívá celé Bulharsko, rodiny s dětmi,“ řekla Guardianu členka bulharské Rady pro elektronická média Betina Žoteva, „takže už sama idea pozvat do ní všeobecně známou personu, která spáchala všeobecně známý zločin, usvědčuje tvůrce z hodně špatného vkusu. A nejen je - v dnešním Bulharsku je zvaní kriminálníků do televize úplným trendem, naši novináři to považují za senzační výkon.“

Jak už bylo řečeno, vlastník bulharské televize NOVA, švédská mediální společnost Modern Times Group vysvětluje ve svém prohlášení rapperův odchod osobními důvody, nicméně firemní mluvčí zároveň oznámil, že společnost připravuje pro výběr účastníků ve svých pořadech a la Big Brother  úplně nová pravidla: například už do budoucna nebude připuštěn nikdo odsouzený za zločin spjatý s násilím proti ženám.

Podle výroční zprávy amerického ministerstva zahraničí je Bulharsko jedním z hlavních „dodavatelů“ otrokyň na evropský trh s lidmi. Zpráva také ostře kritizuje bulharskou justici kvůli zmírňování a rušení rozsudků nad obchodníky s lidmi a za bezmála nulovou snahu chránit potenciální oběti.

https://www.youtube.com/watch?v=fHatquSMe7U

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Ceny ropy vyletěly tento týden na nejvyšší úroveň za čtyři roky a mnozí analytici začínají tipovat, že hranice 100 dolarů za barel není daleko. Důvodem jsou hlavně nové sankce směrem k Íránu naplánované na listopad. Drahá ropa je – a možná ještě bude – znát také v cenách benzínu v Česku. Existují ale i umírněnější prognózy, podle kterých to možná s dalším trháním rekordů nebude zas tak horké.

Cena ropy Brent, která je pro Evropu určující, stoupla v úterý na 82,55 dolaru za barel, nejvýš od listopadu 2014. V témže roce stála i přes sto dolarů, ale pak kvůli tehdejším nejistým vyhlídkám globální ekonomiky a nárůstu těžby spadla, předloni až na 30 dolarů.

Reklama
Reklama

Od té doby ropa spolu s ekonomickou konjunkturou zdražuje. Předpovědi o 100 dolarech za barel se objevily tento týden v souvislosti s tím, že těžba nezvládá držet krok s poptávkou, zvláště po snížení dodávek z Íránu v souvislosti kvůli novým americkým sankcím. Ty vstupují v účinnost od 4. listopadu a v USA de facto znamenají zákaz jakýchkoli nákupů íránské ropy.

Vzestup ceny na čtyřletý rekord tento týden přišel poté, co exportní země sdružené v kartelu OPEC na začátku týdne nedávaly najevo velkou ochotu podvolit se nátlaku Donalda Trumpa na to, aby těžbu zvedly, tím íránský výpadek vykompenzovaly a dalšímu růstu cen zabránily.

Graf

Drahá ropa se přímo promítá do cen benzínu v USA, což je pro Trumpa potíž, zvláště nyní před volbami. Jde o jednu z věcí, u které dával opakovaně najevo, že zvládne zařídit zlepšení, ovšem realita se vyvíjí přesně opačným směrem: ceny u pump jsou rovněž na čtyřletém maximu.

Podobné je to i v Česku. „Benzín Natural 95 se aktuálně prodává za nejvyšší ceny od roku 2014, ve středu včera jeden jeho litr vyšel průměrně na 33,55 haléřů. Na čtyřletých cenových maximech je v těchto dnech také nafta,“ upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda. Pokud na trhu s ropou nenastane obrat směrem dolů, ceny v Česku to ještě bude tlačit během října vzhůru na úroveň kolem 34 korun za litr benzínu.

Spojené státy tlačí do embarga na íránskou ropu i své spojence, což v kombinaci s tím, že sankce startují až 4. listopadu, vypadá na první pohled jako zpráva o nevyhnutelnosti dalšího zdražování. Existují ale i jiné scénáře než ropa za 100 dolarů. Po úterním skoku nahoru se světové trhy ve středu trochu uklidnily a cena opět klesla. Jedním z důvodů bylo to, že exportéři v OPEC možná nakonec přece jen povolí – jeden náznak ochoty zvedat těžbu přišel ve středu z Nigérie.

Uklidňující efekt měla také čerstvá prognóza banky Goldman Sachs. Podle ní by útlum dodávek z Íránu musel být ještě výraznější, než se nyní čeká, aby stodolarová hranice skutečně padla. Navíc v USA v případě dalšího zdražování lze (zvláště před listopadovými volbami) čekat, že vláda uvolní část strategických zásob a tím zkusí stlačit cenu dolů.

Graf

Trump také svůj tlak na exportéry dál zvedá. Tento týden v projevu v OSN na adresu OPEC prohlásil, že se mu nelíbí, jak členové tohoto uskupení „berou svět na hůl“ („OPEC nations, are, as usual, ripping off the rest of the world, and I don’t like it“). Trump by prý čekal větší vděk a vstřícnější postoje v souvislosti s tím, jak někteří členové OPEC profitují z ochrany od americké armády. Stejně mimochodem mluví i na adresu Evropy a dohod o odběru ruského plynu.

Těžko říct, zdali taková prohlášení mohou trh dál uklidnit. Podle Goldman Sachs ale strach z ropy za 100 dolarů není zatím na místě – aktuální odhad banky je mezi 70 a 80 dolary, tedy zhruba tam, kolik barel stojí dnes.

Reklama
Reklama