Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Bitcoin láme další rekordy, jen přihlížet je čím dál těžší

Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS
Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS

Cena bitcoinu přes víkend prolomila 9000 dolarů - a podle těch, kteří největší kryptoměně věří, rychle míří k pěticiferné hranici, považované ještě před pár měsíci za nesmyslně vzdálenou.  Podle agentury Bloomberg se kurz může „velmi velmi rychle“ dostat na 10 tisíc dolarů. Jen přes víkend cena stoupla o 13 procent, za poslední dva týdny o 40 procent a od začátku roku o impozantních 800 procent. V pondělí se kurz pohyboval kolem 9700 dolarů.

Co se přesně děje? Podle burzovních analytiků, které agentura cituje, momentálně neexistuje žádný konkrétní důvod. Jde zkrátka o další příliv spekulativních investic od drobných i velkých hráčů. V debatě se na jedné straně množí varování před nesmyslnou bublinou z něčeho, co ani není pořádné finanční aktivum, a která tím pádem musí zákonitě jednoho dne prasknout. Na druhou stranu ale roste tlak i na velké, z definice opatrné banky a institucionální investory, zda nevzít novou měnu na vědomí.

Rostoucí cena vede zatím k tomu, že přibývá těch, kteří nechtějí jen přihlížet, a přidávají se. Tržní kapitalizace – tedy objem peněz, který si lidé či firmy do bitcoinů uložili – už podle Bloombergu překročila 300 miliard dolarů. Vzhůru míři i další měny.

Počet účtů v rámci služby Coinbase, která je jednou z největších globálních platforem pro obchodování s kryptoměnami, se za poslední rok ztrojnásobil na 13 milionů. Do obchodů s bitcoiny se pouštějí i nejrůznější investiční fondy - a přibývá i nástrojů, jak si na prudce zdražující kryptoměnu vsadit. Chicagská burza (CME Group) slibuje do konce roku zavést termínové obchody, přes které je možné spekulovat na budoucí pokles nebo růst ceny bitcoinu.

Zájem investorů už pomalu nutí ke změně názoru i skalní odpůrce, jako byl doposud například Jamie Dimon, šéf banky JPMorgan Chase. Ten se již dříve vyjádřil, že bitcoin považuje za podvod a jeho příznivce za hlupáky. Finanční ředitelka banky Marianne Lake už však pomalu otáčí a říká, že banka k digitálním měnám bude přistupovat „s otevřenou myslí (open minded)“, pokud budou řádně regulované.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].