Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Australané podpořili manželství gayů a leseb

Austrálie: Oslava po ohlášení výsledků referenda • Autor: Profimedia, Mega Agency
Austrálie: Oslava po ohlášení výsledků referenda • Autor: Profimedia, Mega Agency

Austrálie je na cestě k tomu stát se šestadvacátou zemí světa, kde budou moci lidé uzavřít manželství bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Manželství stejnopohlavních párů leželo dlouho na stole, v parlamentu jej dlouhodobě blokuje konzervativní menšina politiků. Vláda se proto rozhodla jít cestou korespondenčního referenda, pomocí něhož se zeptala přímo lidí. A občané promluvili jasným hlasem – hlasování se zúčastnilo téměř 80 procent oprávněných voličů a z nich více než šedesát procent manželství pro všechny podpořilo. Což nakonec není tak překvapivé vzhledem k faktu, že Australané v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě a drtivě změnu pravidel pro uzavírání sňatků podporovali.

Výsledky hlasování nejsou závazné, nicméně premiér Malcolm Turnbull hned po oznámení výsledků prohlásil, že jeho vláda se jimi bude řídit, což také doložil den poté tím, že vládní zákon poslal do parlamentu. Očekává se, že do Vánoc by mohla být změna schválena.

Také v případě Austrálie jde přitom o značný posun. Ještě před dvaceti lety bylo v některých tamních státech ilegální provozovat „homosexuální aktivitu“.  Na zajímavý detail nicméně upozorňuje CNN – někteří podporovatelé stejnopohlavních manželství se hlasování obávali a referendum nepodporovali. Měli strach z vyostřené kampaně. Debata také emocionální a vyostřená přes jednoznačný výsledek byla, ale na většinové podpoře stejnopohlavního manželství to nakonec nic nezměnilo.

Zároveň se v australském parlamentu bude zřejmě probírat jiný zákon, jímž chtějí konzervativní politici ochránit podnikatele, kteří z náboženských důvodů odmítnou zakázku pro svatbu homosexuálního páru. Podobná debata se nyní vede ve Spojených státech, kde se probírá  případ coloradského cukráře Jacka Phillipse, který odmítl upéct svatební dort pro homosexuální pár, dostal až k Ústavnímu soudu.

Rozhodnutí má padnout začátkem prosince, Phillipse mezitím podpořil ministr spravedlnosti i prezident. Výsledek se tak očekává  velkým napětím - i proto, že nejspíš připadne soudci Anthonymu M. Kennedymu, což je obránce práv homosexuálů i svobody slova.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].