středa 15. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Austrálie je na cestě k tomu stát se šestadvacátou zemí světa, kde budou moci lidé uzavřít manželství bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Manželství stejnopohlavních párů leželo dlouho na stole, v parlamentu jej dlouhodobě blokuje konzervativní menšina politiků. Vláda se proto rozhodla jít cestou korespondenčního referenda, pomocí něhož se zeptala přímo lidí. A občané promluvili jasným hlasem – hlasování se zúčastnilo téměř 80 procent oprávněných voličů a z nich více než šedesát procent manželství pro všechny podpořilo. Což nakonec není tak překvapivé vzhledem k faktu, že Australané v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě a drtivě změnu pravidel pro uzavírání sňatků podporovali.

Výsledky hlasování nejsou závazné, nicméně premiér Malcolm Turnbull hned po oznámení výsledků prohlásil, že jeho vláda se jimi bude řídit, což také doložil den poté tím, že vládní zákon poslal do parlamentu. Očekává se, že do Vánoc by mohla být změna schválena.

Reklama
Reklama

Také v případě Austrálie jde přitom o značný posun. Ještě před dvaceti lety bylo v některých tamních státech ilegální provozovat „homosexuální aktivitu“.  Na zajímavý detail nicméně upozorňuje CNN – někteří podporovatelé stejnopohlavních manželství se hlasování obávali a referendum nepodporovali. Měli strach z vyostřené kampaně. Debata také emocionální a vyostřená přes jednoznačný výsledek byla, ale na většinové podpoře stejnopohlavního manželství to nakonec nic nezměnilo.

Zároveň se v australském parlamentu bude zřejmě probírat jiný zákon, jímž chtějí konzervativní politici ochránit podnikatele, kteří z náboženských důvodů odmítnou zakázku pro svatbu homosexuálního páru. Podobná debata se nyní vede ve Spojených státech, kde se probírá  případ coloradského cukráře Jacka Phillipse, který odmítl upéct svatební dort pro homosexuální pár, dostal až k Ústavnímu soudu.

Rozhodnutí má padnout začátkem prosince, Phillipse mezitím podpořil ministr spravedlnosti i prezident. Výsledek se tak očekává  velkým napětím - i proto, že nejspíš připadne soudci Anthonymu M. Kennedymu, což je obránce práv homosexuálů i svobody slova.

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Jak známo, produkty nejznámějších technologických firem typu Facebook či Alphabet (mateřská firma Googlu) jsou pro uživatele zdarma. Až na to, že vlastně zadarmo nejsou – firmám totiž za jejich výrobky platíme cennou komoditou, která má dnes větší cenu než ropa. Totiž osobními daty, touto „ropou digitálního věku“ - jak píše třeba Economist.

Komentář v americkém listu The New York Times se proto zamýšlí nad tím, zda by nebylo na místě společnosti za shromažďování osobních dat danit. Informace o uživatelích jim vydělávají stovky miliard dolarů ročně. Některé firmy existují čistě za účelem nákupu a dalšího prodeje osobních dat. Proč by z našich osobních dat měly profitovat pouze tyto společnosti, ptá se autorka textu Saadia Madsbjerg, šéfka Rockefellerovy nadace. A navrhuje zavést „daň z dat“, která by pro technologické giganty ani specializované firmy nepředstavovala takovou zátěž (méně než procento z obratu), ale zároveň by přinesla prospěch celé společnosti.

Reklama
Reklama

Na co přesně by se vybrané peníze použily, Madsbjerg příliš nespecifikuje. Ráda by viděla „lepší a férovější internet“, z něhož budeme mít „prospěch všichni“, jenže už příliš neupřesňuje, jak konkrétně by to mělo vypadat. Což u textu, který otevírá takto zajímavé téma, trochu vadí.

Zároveň také není jasné, jak přesně velkou hodnotu naše data vlastně mají – třeba Google je využívá při všem možném od zlepšování vyhledávacích algoritmů po budování umělé inteligence. Zároveň díky nim lépe prodává reklamu, protože je cílenější, a tím pádem účinnější. U firem, které s daty „jen“ obchodují, je situace o něco přehlednější - generují obrat ve výši 150 miliard dolarů ročně, nicméně růst v tomto odvětí je tak prudký, že už příští rok se očekává obrat 250 miliard.