úterý 20. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

“Od chvíle, kdy jsem se nastěhoval do Bílého domu, se věci trochu změnily. Tehdy jsem se díval na hodinky, abych se dozvěděl, kolik je hodin. Dnes mi říkají, že si mám jít zacvičit,” píše v deníku Pittsburgh Post-Gazette americký prezident Barack Obama. Nejedná se o nostalgické cvičení na téma “jak běží čas”, ale o deklaraci vládní podpory jedné z revolučních technologií dneška - automobilům bez řidiče, jež se právě v Pittsburghu staly minulý týden součástí tamní dopravy.

“Na silnicích dnes umírá příliš mnoho lidí, jenom vloni 35 200 (myslí se pouze Spojené státy). A 94% těchto tragédií je výsledkem lidské chyby nebo rozhodnutí,“ pokračuje prezident. “Robotizovaná auta mají potenciál zachránit ročně desítky tisíc lidských životů.“

Reklama
Reklama

Americká vláda tak tento týden poprvé přichází se sadou pravidel, jež mají revoluci v osobní dopravě korigovat a zajistit, aby se odehrála bez velkých průšvihů. “Obamova administrativa v dlouho očekávaných instrukcích pro nové odvětví robotizovaných aut slíbila silný bezpečnostní dohled, ale zároveň vyslala výrobcům jasný signál, že dveře pro automobily bez řidiče jsou otevřeny dokořán,” píší The New York Times. V těchto dnech jsme tak vlastně v přímém přenosu svědky zvratu, který může proměnit jedno z nejdůležitějších průmyslových odvětví. Soukromý sektor dostal jasnou podporu americké vlády.

Čtěte také: V Pittsburghu vyrážejí do ulic první taxíky bez řidiče

Ministerstvo dopravy má právě v úterý zveřejnit v patnácti bodech základní obrysy bezpečnostních požadavků a vyzve mimo jiné americké státy, aby vytvořily obecné předpisy pro provoz robotizovaných aut. Nejde ale o žádné přesné drakonické normy. “Ponechali jsme některé oblasti záměrně vágní, zaměřili jsme se na oblasti, jež je potřeba řešit a zbytek jsme ponechali vynálezcům,” prohlásil mluvčí odboru odpovědného za bezpečnost silničního provozu.

V Evropě zatím řešíme spíše, jak využít software ke zfalšování výsledků emisních kontrol. Ve Spojených státech někteří radikálnější vizionáři předpovídají, že “soukromé vlastnictví osobních aut v centrech amerických měst bude do deseti let prakticky minulostí”.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Do amerických voleb zbývá méně než padesát dní. Celkový náskok Hillary Clinton sepodle RealClearPolitics smrskl na méně než jedno procento, v propadu pokračuje politička již několikátý týden. A nervozita je rozhodně citelná.

Barack Obama vystoupil s tím, že pokud černoši nebudou masivně hlasovat pro demokratickou kandidátku, bude to z jejich strany vnímat jako osobní urážku. Nejde snad o to, že by ve velkém volili Donalda Trumpa, celkem vážně ale hrozí, že nepůjdou k volbám, protože necítí směrem k Hillary velké nadšení. “Především mladí černošští voliči vyjadřují pochybnosti kvůli některým krokům vlády jejího manžela,” píší The New York Times a odkazují především na zákon z roku 1994, který zavedl přísnější tresty za nenásilné trestné činy spojené s držením drog.

Reklama
Reklama

Apatie je pro Hillary Clinton vůbec nepřítel číslo jedna. Zatímco Trump vyvolává v části voličů nelíčené nadšení jako kandidát zásadní změny (a změna to tedy rozhodně bude), na straně demokratů proti tomu stojí spíše hlasování z rozumu. The Atlantic znovu upozorňuje na nezájem mileniálů, tedy především těch voličů, kteří v primárkách plnili mítinky Bernieho Sanderse. Tahle skupina měla vždy jiné preference: v roce 2008 byl v rozstřelu Obama-Clinton poměr 58% - 38%, letos měl Sanders dechberoucí podporu 71% z nich. A i když Sanders svou soupeřku podpořil, nefunguje to.

Průzkumy ukazují, že Clinton sice mezi touto skupinou voličů vede a drtivá většina z nich má o Trumpovi velmi nehezké mínění (rasista, neschopen ochránit zemi před hlavními hrozbami apod). Než aby však volili Clinton, chystají se buď absentovat nebo hlasovat pro kandidáta libertariánů Garyho Johnsona či kandidátku zelených Jill Stein. V jedenácti klíčových státech tak demokratku podle dnešních šetření bude volit pouze 48% mileniálů (Trumpa 23%), zatímco na straně Obamy jich bylo 60%.

jarvis_56a651cfe4b04efb72018fd7
Bernie Sanders • Autor: REUTERS

“Ze všech těchto průzkumů vyplývá, že problémy, které Clinton mezi mladými voliči má, nevyplývají z jejího programu, ale z toho, jak hodnotí její osobní vlastnosti. Vnímají ji jako nedůvěryhodnou, kalkulující a bez principů,” píše the Atlantic a připomíná, že když v Ohiu teď Sanders vyrazil agitovat za bývalou soupeřku, přitahoval žalostné množství zájemců.