Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Jen svaly mi nerostou tak rychle jako klukům

Japonská dívčí kapela tricot odehraje první koncert v Evropě na Rock for People

tricot • Autor: Good Charamel rec.
tricot • Autor: Good Charamel rec.

Seznamte se s tricot. Vaší novou oblíbenou dívčí kapelou z Japonska. - Tímto titulkem představil math-rockové trio loni v prosinci server Dangerous Minds, a pokračoval tak záplavě chvály, již odstartoval vlivný britský časopis NME. Stačilo pár klipů na YouTube a tricot se díky kombinaci přesné hry se změnou temp a podmanivého zpěvu v japonštině staly ostře sledovaným objevem. Přitom nemusely odehrát jediný koncert mimo rodnou zem. Nyní je čeká premiérové turné po „starém kontinentě“ a předskakování Pixies. Ovšem to úplně první vystoupení v Evropě připadlo na páteční večer, kdy se tricot objeví na festivalu Rock For People.  Očekávání od hraní na Západě shrnuje zpěvačka a kytaristka Ikkyu Nakajima.         

Jak těžké to pro dívčí kapelu v Japonsku? Panují v tomto ohledu nějaké předsudky?
Nikdy mi to nepřišlo těžké. Vlastně naopak. S tím, jak se naše skladby a koncerty v průběhu zlepšovaly, dostávalo se nám ještě víc pozornosti. Ale s žádnými předsudky jsem se nesetkala. Jediný problém, který mám, je, že mi svaly nerostou tak rychle jako klukům.

Ptám se, protože mi je známý příběh kapely Shonen Knife z Osaky, která spolu hraje od roku 1981. A všechny členky tehdy držely své angažmá před svým okolím v tajnosti. Společnost tehdy nebyla připravená na dívky v punkových kapelách.
To se změnilo. Především díky tomu, že masová média jako televize už zdaleka nemají takový vliv. Televize vytvářela výhradně popové hvězdy a undergroundová hudba neměla šanci. Ovšem YouTube a sociální sítě tuto dominanci zrušily. Popularita undergroundové a rockové hudby šla prudce nahoru a dnes už má kapela jako tricot v Japonsku velkou konkurenci dalších dívčích kapel.    

Co byl pro vás ten rozhodující impulz k založení kapely?
V dětství tu byla šance, že se ze mě stane popová hvězdička, začala jsem lekcemi zpěvu. Ale teprve když jsem vzala do ruky kytaru, začala jsem poslouchat kapely jako The Beatles, System Of A Down nebo japonskou zpěvačku Ringo Shinu a taky jsem se vypravila na koncerty kapel Evanescence a Fall Out Boy, které zrovna hrály po Japonsku. Kapelu, na níž se ale všechny v tricot shodneme jako na zásadním vlivu, jsou Number Girl, japonská alternativní kytarovka, která fungovala od roku 1995 do 2002.  

O japonské populární hudbě panuje zažitý stereotyp, že je až kýčovitá a silně zacílená na mladší teenagery. Je tento předpoklad správný?
Ano. V televizi jsou výhradně zpěváci a programy typu Superstar a rockové hudby se dočkáš jen výjimečně. Souvisí to ale zároveň s tím, že hudební programy z těch hlavních celoplošných kanálů postupně mizí a přesouvají se výhradně na úzce zaměřené kabelové stanice.  

tricotyy • Autor: Respekt
tricotyy • Autor: Respekt

Pocházíte z Kjóta, jaké je to město?
Velmi klidné a plné historických chrámů. Japonci tam jezdí relaxovat. Na druhou stranu se tu velmi daří progresivní mathrockové scéně, z níž vyrůstáme.

Nyní vás čekají první koncerty mimo Japonsko. Vaše vystoupení na Rock for People bude de facto úplně první v Evropě, jak k němu došlo?
Myslím, že hodně lidí nás poznalo díky YouTube. Také pomohlo, že o nás loni v prosinci napsal krátký článek britský týdeník NME a BBC začala hrát jeden náš song. Na Rock for People jsme se dostali díky festivalu Pohoda, který nám dal první nabídku a kde hrajeme 12. července. Přes lidi z Pohody jsme poznaly Rock for People.   

Co si od turné slibujete?
Mnoho věcí, které si teď ani nedokážu představit, asi zažijeme úplně poprvé. Věřím, že budeme dost překvapené. Ale taky doufám, že se toho naučíme tolik, že pak budou naši fanoušci doma v Japonsku žasnout.  

Později v červenci vystoupíte jako host na koncertě Pixies. To je meta, o níž mnoho indie kapel sní.
Nabídka přišla od jejich managementu. Ani nevím, jestli naši hudbu znají. Jedno je ale jisté: ten den budeme hrát pořádně tvrdě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].