0:00
0:00
Česko22. 1. 20266 minut

Řehka popřel Zůnova slova: Armáda je pro poskytnutí letounů L-159 Ukrajině

Vládní koalice se při zamítnutí obchodu odvolávala na to, že vojáci o bitevníky nechtějí přijít

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka se vymezil vůči ministru obrany Jaromíru Zůnovi a premiéru Andreji Babišovi. Ti tvrdili, že Česko nemůže poskytnout Ukrajině čtyři letadla L-159 na obranu proti dronům, protože jsou údajně vojáci proti. Řehka to na konci minulého týdne jednoznačně odmítl a naopak uvedl, že armáda už loni zpracovala stanovisko, které umožňuje letouny vyčlenit. 

„Pokud by to vláda udělala, letadla znepotřebnila a prodala, z mého pohledu to neohrozí obranyschopnost Česka a plnění úkolů armády ani náš výcvik,“ odpověděl na otázku Respektu, zda může kabinet podzvukové stroje Ukrajině poskytnout, když se k tomu rozhodne. Šéf armády se tak zároveň postavil za prezidenta Petra Pavla, který byl pro dodávku podzvukových bitevníků Ukrajině a vycházel přitom právě ze souhlasných podkladů armády. 

„Je to politické rozhodnutí vlády,“ prohlásil Řehka na letišti v pražských Kbelích s tím, že armáda nerozhoduje o tom, jestli bude na Ukrajinu dodána jakákoli technika – pouze poskytne své stanovisko. „Mohli bychom za to třeba dostat jiné technologie či know-how, mohlo by nás to posílit v protidronové obraně,“ míní Řehka, proč by se letadla pro Ukrajinu mohla navíc Česku vyplatit v jeho obraně. 

↓ INZERCE

Zelenského apel

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc