Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Bez peněz

Děkujeme, že kouříte

Už skoro týden platí v Česku novela protikuřáckého zákona. Nejde o žádný zvrat, na dveřích restaurací jen přibývají samolepky s označením kuřáckých a nekuřáckých prostor, postavy na odkrytých zastávkách MHD opět dýmí.

Zákon poslance Borise Šťastného lze vykládat jako jeden z posledních předvolebních úspěchů, stejně tak ale i jako jeho debakl - Šťastný se roky snažil o úplný zákaz kouření po vzoru západoevropských zemí (naposledy začal před pár dny platit v Bavorsku). Vždy to ale při finálním schvalování skončilo u polovičatých řešení á la nekuřácký koutek se špatnou ventilací.

Jak do protikuřáckých nálad zasáhne nová sněmovna? Jisté je zatím jen to, že mezi novými delegáty se najdou podobní zarytí nekuřáci jako je Šťastný. To platí minimálně v případě poslance za Věci veřejné Josefa Novotného, který jako starosta Bystřice pod Pernštějnem zakazoval jako první kouření v obecních hospodách.

To, jestli se díky "véčkařům“, či nováčkům z ostatních partají Česko nakonec k nekuřáckým zemím přidá, není zdaleka jisté. Jak přiznává i Novotný, ve straně se o tom zatím nevedla debata a v Johnově týmu je minimálně několik kuřáků. Přesto už dnes vyrazili odpůrci zakazování na steč. "Může jít mnich na striptýz a dožadovat se ochrany před pohledem na hanbaté dívky? Nebo alergik do skleníku a požadovat likvidaci všech květů?" vysvětlil nelogičnost požadavku nejčerstvěji prezidentský tajemník Ladislav Jakl.

Sám - nekuřák - by prý kvůli zákazu na protest kouřit začal. Jak přesně by Jaklova akce vypadala, dořečeno nebylo. Chodil by tajemník po pražských hospodách, jedné od druhé, a v každé z nich si demonstrativně zapaloval cigaretu? To samé na zastávkách, v hradních kavárnách? A podpaloval by spolu s cigaretou i vlajku "přeregulované“ Evropské unie?

Jisté se v tuto chvíli zdá jen to, že bude dobré si na další debatu v klidu počkat. "Nechme si ten zákon sednout, alespoň rok. Pak to zhodnotíme,“ říká dnes i Boris Šťastný. Souhlas. Nakonec se možná ukáže, že jde přesně o ten kompromis, který Čechům vyhovuje. A pro-kuřácké hospody vyblokují sami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].