Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Výslech ve stínu zemětřesení

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Většina ekonomů světa stále varuje před vysokou inflací, která bude způsobena vysokými státními dluhy, jen co se vrátí růst a konjuktura. Protože mám jak známo odjaktěživ slabost pro disentní názory, které jdou proti proudu, rád bych upozornil na vydařený článekMartina Wolfa ve Financial Times. Za obzvláště důležitý považuji tento odstavec:
„Svět musí přemýšlet, jestli se něco naučil z pádu japonské ekonomiky z piedestalu v posledních dvaceti letech. Japonská zkušenost mluví o tom, že ani dlouhodobé rozpočtové schodky, ani nulové úrokové míry, ani kvantitativní uvolnění nevedou ke zvýšené inflaci v postbublinové ekonomice, která trpí přebytkem kapacit a nerovnováhou bilance, jako Spojené státy.“

Německá ekonomika se vloni propadla o pět procent. List FT Deutschland v této souvislosti píše, že to bude nejméně tři roky, než se německá ekonomika dostane na předkrizovou úroveň. Německý průmysl začne obnovovat zásoby, ale i kdyby rostl tempem jako mezi lety 2005 - 2008 (což je otázka), bude trvat do roku 2013 než bude dosažena předkrizová úroveň.
Vycházejme z toho, že pro nás bude v lepším případě platit něco podobného.

Zemětřesení na Haiti a zápas Googlu s čínskou vládou odsunul do pozadí první den výslechů amerických finančníků, který by byl jinak prvořadou událostí, velkou TV show a skýtal by poměrně zajímavou a inspirativní podívanou.

Pro začátek to vypadá ale jako zajímavá konference, rozdíl je pouze v tom, že moderátor klade diskutujícím docela ostré dotazy. Server nakedcapitalism.com upozorňuje, že komise by měla jít dál než diskutovat o selháních finančních institucí.

Komise by měla také využít svého práva proniknout tam, kam se nedostanou novináři, outsideři a konferenční řečníci, tedy podobně jako v případě aféry Watergate zabavovat dokumenty, nahrávky, zkoumat archiválie apod.

Aféra Watergate byla ale poměrně úzká kriminální záležitost, zatímco v případě finanční krize – což bylo podle serveru největší vykradení veřejné peněženky v historii lidstva – se většina zvěrstev děla mimo regulovaný trh, tedy vlastně úplně legálně.

Diskuse o bonusech pro bankéře totiž možná potěší davy, avšak bonusy jsou symptomem, nikoli příčinou problému.

Zajímavé je, že Pecorova komise, která vyšetřovala Velkou Depresi, začala pracovat až v roce 1932, tedy tři roky po počátku krize.

Oddělení investičních bank do komerčních (Glass-Steagal act), bylo schváleno ještě před závěrečnou zprávou v roce 1933, zpráva byla hotova v roce 1934, po té vznikla federální Komise pro cenné papíry. Tentokrát to legislativci chtějí všechno stihnout dříve.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].