0:00
0:00
Audit Jana Macháčka18. 5. 20103 minuty

Ruská smlouva s Tureckem a my

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Páteční The New York Times přinesl zajímavou zprávu o tom, že Turecko podepsalo s Ruskem dohodu o výstavbě jaderné elektrárny. Je to v této souvislosti v krátké době už druhá zpráva zásadní důležitosti pro Českou republiku i další státy střední Evropy. Rusko totiž uzavřelo nedávno strategickou dohodu s Ukrajinou o levnějším plynu. Rusko také uzavřelo s Ukrajinou dohodu o „nukleárním partnerství“, tedy dlouhodobou smlouvu o rekonstrukci a výstavbě ukrajinských jaderných elektráren. A nyní dotáhlo k úspěchu i vyjednávání s Tureckem. Zvítězí nová idea „jaderného partnerství s Ruskem“ i někde jinde, třeba ve střední Evropě?

Turecko je důležitou zemí NATO i významným spojencem Západu. Evropská unie ale bude přijetí Turecka stále odkládat, jenomže po tom se nemůže divit, že Turecko jaksi hledá v některých oblastech i jiná partnerství. Také v Turecku se podobně jako ve střední Evropě vede debata o přílišné závislosti na Rusku v ropě a zemním plynu a o tom, zda je správné se spojovat s Ruskem ještě navrch i v oblasti jaderné energetiky. Podepsání kontraktu je důležitým vítězstvím tábora těch, kteří říkají, že to nijak moc nevadí, protože jde přeci především o byznys.

↓ INZERCE

Proč je to důležité pro Českou republiku? Zjevně posiluje přímá závislost regionu na ruském plynu. Protože po té, co bude dokončen plynovod Nord Stream pod Baltským mořem, ztratí státy střední a východní Evropy (některé úplně a některé částečně) z hlediska zemního plynu statut tranzitních zemí. Jako cílové země dodávek budou brzy jednoznačně závislejší na Rusku a rozmarech tamější vlády. Kromě kleští Nord Streamu chystá Rusko ještě kleště plynovodu South Stream, zatímco Západ pořád váhá s projektem Nabucco.

Kromě úspěšného plynového tažení se nyní Rusku velmi daří posilovat závislost i v energetice. Po Ukrajině zatahuje do svých sítí i Turecko. Rusové se navíc ucházejí o kontrakt na dostavbu jaderné elektrárny Temelín (a dalších dvou reaktorů, které ČEZ poptává) a pokud bude hlavním kriteriem cena a slib pracovních příležitostí v regionu, je pravděpodobnost vítězství Rusů v tendru docela vysoká.

Abychom pouze nemalovali čerta na zeď, uveďme i důvody, které tohle strašení zlehka zpochybní. Turecko sice podepsalo smlouvu, to ale neznamená, že se bude stavět. Rusové mají dost velké oči a možná přeceňují svoje technologické, výrobní a finanční kapacity. Nedávno Rusko oznámilo totální výměnu svého mírového jaderného arsenálu (40 nových reaktorů), podle mnohých expertů má ale velké oči i v tomto ohledu. A Turecko sice podepsalo smlouvu na reaktor, ale odmítlo zatím podepsat smlouvu o tom, že ruský plynovod South Stream může využívat tureckých teritoriálních vod v Černém moři.

Ale stejně si troufám tvrdit, že otázka, kdo uzavře s Českem „nukleární partnerství“ je zásadní. A měli bychom věnovat pozornost tomu, co o celé věci ten který politik říká. A dávejme si pozor především na ty politiky, kteří budou říkat, že nukleární energetika je vlastně jenom byznys jako každý jiný.

Z technických důvodů vyplývajících ze zahraniční cesty autora po Spojených státech najdete další z Aditů na webu Respektu ve čtvrtek 20. 5. 2010.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].