Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Řecký bankrot: drby, nebo realita?

Tak přijde to už brzy, nebo ne? Akcie řeckých bank spadly podle agentury Reuters ve čtvrtek skoro o pět procent a rizikové marže opět dosáhly rekordu. Na vině jsou spekulace o vynuceném řeckém bankrotu.

Řecká policie začala dokonce na žádost tamějšího ministerstva financí kriminálně vyšetřovat, kdo stojí za šířením nepodložených spekulací o bankrotu. Řecké ministerstvo financí tvrdí, že „pomluvy nemají žádný základ a jsou zcela nepodložené a nepřijatelné“. Tak nevím, to se asi bude vyšetřovat po celé Evropě a zatýkat by se mělo i v Hospodářských novinách, kde měli o řeckém bankrotu předevčírem celou titulní stranu.

Potíž je, když o tom začnou mluvit i představitelé vlád. Jan Feld, člen sboru ekonomických poradců Angely Merkelové, řekl německému rádiu Deutschlandfunk, že Řecko se ze své hory dluhu (325 miliard eur) nikdy neprokouše, pokud nedojde k „nějakému druhu restrukturalizace“. Podle něj nemusí jít o bankrot, součástí řešení může být i „nějaký nákup dluhopisů ze strany některé evropské instituce“. To se tedy bude asi zatýkat i v Německu.

Agentura Reuters dělala průzkum mezi ekonomy a zjišťovala, jestli bude, nebo nebude třeba restrukturalizace řeckého dluhu. Většina ekonomů se domnívá, že bude třeba, ale dojde k tomu prý až za rok.

Na serveru Eurointelligence.com vysvětluje Alan Beattie z Financial Times, jestli může fungovat pokus o dobrovolnou restrukturalizaci či dohodu s věřiteli o změkčení podmínek. Podle autora se to může podařit pouze v případě, že jde o krizi likvidity, nikoli celkově solventnosti. Beattie podrobně popisuje zkušenost Uruguaye a Argentiny z přelomu tisíciletí.

Nejlepší článek o celé věci napsal už před týdnem jako obvykle Wolfgang Münchau pro Financial Times. Táže se v něm, zda Evropa dokáže oddálit řecký bankrot za rok 2013, jak si před časem na procházce slíbili Merkelová a Sarkozy. Autor pochybuje o tom, že politika věčného oddalování řešení může přinést na té poslední, nejdůležitější křižovatce správné řešení a rozhodnutí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].