Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Plus-minus, černá-bílá

Zemanovská polarizace aneb Martin Fendrych o ÚSTR

S tím, jak prezident Zeman polarizuje společnost (zdá se, že minimálně stejně ostře jako kdysi Jiří Paroubek), poroste poptávka po jednoduchých interpretacích všeho; doba si to přece žádá. Je třeba být jasný a bojovný, teď není doba na mlžení. Buď stojíš tady, nebo tam, buď odsoudíš, nebo si nějaký divný kolaborant.

U politiků to nepřekvapí, asi nakonec mají podobné mobilizace v popisu práce, v Česku obzvláště. Zajímavější bude sledovat, jakou cestu zvolí novináři a intelektuálové. Vyhoví poptávce doby, kdy věta „ono je to přece složitější“ bude vykládána jako slabošství?

Třeba článek Martina Fendrycha o ÚSTR. Něco takového bych od tohoto autora opravdu nečekal. Hned první věta „V ÚSTR to stále vře.“ Chudáci zaměstnanci. Ono to tam „vře“. Abych řekl pravdu, že to někde „vře“, mi osobně vůbec nevadí. Vření je mi mnohem sympatičtější než mrtvolný klid na práci pod taktovkou ideologie, s níž všichni souhlasí.

Další bod: „…levice brutálně převzala moc v ÚSTR, teď ústav řídí Pavla Foglová (prosazená Petruškou Šustrovou)…“ Petrušku Šustrovou notoricky dobře znám a její názory, postoje a aktivity sleduji zblízka třicet let. S levicovým viděním světa nemá vůbec nic společného. Už v disentu patřila mezi jeho pravicové, katolické křídlo. Polsko je její druhá láska a její tamější kamarádi patří mezi největší polské pravičáky. Neustále cestuje jako pozorovatelka voleb od Gruzie po Náhorní Karabach. Asi to podle Fendrycha dělá v Putinově režii.

ÚSTR • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
ÚSTR • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Co je levicového na paní Foglové – kterou neznám – taky nevím. Jen je obecně známo, že její bývalý manžel spoluzakládal ODS na Moravě, dokonce jí sháněl peníze, a to za dosud nevyjasněných okolností.

Další perla textu přichází zde. František Čuňas Stárek „bude muset přesvědčit bývalé komunisty (Rataj, Pithart), že má na to, aby vůbec v ÚSTR dělal“. Výborně. Takže jediná definice Petra Pitharta z pera páně Fendrycha je, že je bývalý komunista. Dokonce je hozen do jednoho pytle, resp. závorky s normalizačním komunistou. Teď mám chuť tady rozvádět, proč si Petra Pitharta vážím jako málokoho, ale ať si udělá každý obrázek sám. Mimochodem málokdo tak pevně a přesvědčivě a včas varoval před neuváženým zavedením lidové volby prezidenta.

Fakt, že bude „evaluovat“ výsledky něčího výzkumu nějaký Rataj, se mi také nelíbí, proč by se však výsledky práce kohokoli, tedy i hrdiny protikomunistického odboje Čuňase, nemohly evaluovat? A proč by je nemohl evaluovat Petr Pithart?

Z původně „antitotalitárního ústavu“ se má podle Fendrycha stát „ústav, který bude podporovat myšlenky typu – minulý komunistický režim nebyl totalitní“.

V eseji Moc bezmocných – tedy patrně v nejdůležitějším textu Václava Havla vůbec – se píše o tom, že normalizační režim sedmdesátých let byl posttotalitní, dokonce se zde přesně vyjmenovávají charakteristiky takového režimu. Tento text by měl dnes asi být podle lidí jako Fendrych vyřazen z knihoven nebo by se o něm alespoň nemělo mluvit, protože by mohl sloužit jako argumentační munice mocenským skupinám, které v této zemi chystají levicový prosovětský převrat. Ach jo.

ÚSTR byl (bohužel) konstruován tak, že je plně pod kontrolou Senátu, tedy politické instituce. A v tom Senátu teď prostě vládne levice. Pokud to někomu vadí, neměl tuto mocenskou úlohu Senátu dávat. To si někdo myslel, že bude pravice ovládat Senát navždy? To by se bývalo dalo zařídit pouze tak, že by ta pravice vládla pořád tak dobře, aby měla většinu pořád. A to se – jak známo – bohužel nestalo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].