0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Audit Jana Macháčka31. 10. 20123 minuty

NYC a Sandy, naše země a naše pravidla

Astronaut

Protože považuji New York tak trochu za své druhé město, sleduji se zatajeným dechem reportáže o hurikánu Sandy (před rokem jsem byl sám svědkem hurikánu Irene, ale to byl vlastně jen spíše takový vtip).

Podle mého soudu bude město a jeho životní funkce ochromeno mnohem déle, než se soudilo. Důvod? Podzemka. Musím říci, že se mi od začátku zdála přehnaná představa, že metro se znovu rozjede za tři dny. Už teď se odhaduje pět dní a podle mého soudu to bude daleko víc.

↓ INZERCE

Důvod? Všechny tunely metra mezi Manhattanem, Queensem a Brooklynem jsou zatopené. Kolem města se mísí slaná a sladká voda, takže ve výsledku je to prostě slaná voda. Čím déle voda v tunelech zůstane, tím je pravděpodobnější, že vše rozežere, a tím déle bude metro zavřené a tak pořád dokola. Autobusy a taxíky nemohou výpadek metra nahradit ani náznakem (nejlepší je asi jezdit na kole, ale každý ho nemá). Praha by mohla o zatopeném metru vyprávět a to tu nemáme slanou vodu.

Zcela odstrašujícím způsobem na mne působí billboardy prezidentského kandidáta ODS Přemysla Sobotky. „Naše země, naše pravidla.“ Co to je? Nejsme náhodou členy EU? Nesdílíme nějaká pravidla s ostatními? Jaká skvělá specifická česká pravidla má Sobotka na mysli? Anonymní akcie? Fakt, že nemáme zákon o státní službě, i když jsme se k tomu zavázali? Ochranu zlodějů a mafiánů z pražského dopravního podniku? Unikátní právo obviněného Janouška zúčastnit se vyšetřování pokusu o zabití formou pobytu na jachtě v Chorvatsku?

„Naše země, naše suverenita“. Ano, je asi třeba chránit suverenitu pomazánkového másla. A zlotřilí bankéři ze Západu nám chtějí vykrást naše banky. Nebo „Naše země, naše koruna“. Není stále součástí naší vstupní smlouvy do EU povinnost JEDNOU euro přijmout? Pokud ano, je toto veřejné zpochybňování (ze strany činitele vládní strany) možné považovat z diplomatických důvodů za neslušné.

Místopředseda Asociace exportérů si o myšlence bankovní unie myslí, že je to „pokus o loupež“, já si zase myslím, že je třeba, aby se Česká republika na tvorbě pravidel pro bankovní unii podílela, protože bankovní unie v EU vznikne, ať ji my Češi chceme nebo ne. Petr Nečas hrozí vetem a to prý jeho názor patří v ODS mezi umírněné.

Ekonomický server VoxEU přináší o problematice bankovní unie celou instantní elektronickou knihu z pera patnácti prestižních ekonomů.

Co si o bankovní unii myslí čeští ekonomové? To je otázka do aktuální diskuse s ekonomy na iHNed.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].