Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Moody's o Česku, Soros o Německu

Ratingová agentura Moody’s se krátce vyjádřila k tomu, že se vládě nepodařilo prosadit v parlamentu zvýšení DPH a církevní restituce. K nahlédnutí a ke stažení je to například zde.

Zpráva konstatuje, že Česká republika je spolu s Polskem z hlediska fiskální bezpečnosti bezpečným přístavem (a co Slovensko? – pozn. aut). To se ale může změnit, bude-li pokračovat nepříznivý politický vývoj. Zatím fiskální konsolidaci pomáhá penzijní reforma a především změny indexování v poměru k inflaci, efekt se ale časem vyčerpá a ČR se dostane do konfliktu s procedurami pro excesivní schodek v rámci EU.

Zase jedna poznámka autora – zvláštní je, že agentura nezmiňuje mizerné růstové výsledky české ekonomiky ve vztahu k Polsku a Slovensku a také skutečnost, že Česká republika stále nemá zákon o rozpočtové odpovědnosti a rozpočtovou radu.

Podle George Sorose má Německo začít Evropu a eurozónu vést („Germany should lead or leave“), nebo má z eurozóny odejít. Tato výzva, aby se Německo ujalo vedení, je vlastně podobná tomu, co před necelým rokem řekl polský ministr zahraničí Radek Sikorski.

Server Eurointelligence upozorňuje, že německý euroskeptický poslanec Peter Gauweiler podal doplňkovou stížnost k německému ústavnímu soudu, která spojuje oznámené operace Evropské centrální banky se záchranným valem ESM. Podle poslance se skrze Draghiho opatření záchranný val ESM zásadně proměňuje. Soud bude brát tento podnět jistě velmi vážně, s tím jak jsou euroskeptické nálady v Německu na vzestupu. Německá vláda prý nemá žádný plán B ani krizový scénář pro případ odmítnutí záchranného valu.

Zde je můj komentář o Draghiho opatřeních pro tištěný Respekt. Taktéž možná platba skrze SMS.

Americká ekonomika neroste dostatečně rychle, takže se čeká další stimul ze strany Fedu. Špatná zpráva z USA je, že klesá průmyslová výroba.

Zažitému přesvědčení o líných a tlustých Řecích odporuje tento příběh agentury Bloomberg o Řekovi, který myje ve Švédsku záchody.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].