0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka3. 4. 20093 minuty

K čemu je dobré to zlé

[image id="120824790"]Česká republika slovy nejmenovaného diplomata právě spáchala destrukci svých zahraničně politických zájmů na několik let dopředu. Podle jiného provedla mezinárodně politické harakiri v přímém přenosu. Doložila svou provinčnost, které se svět obával. Čeští politici vůbec nechápou, že svět za hranicemi republiky může být jakýmkoli způsobem podstatný nebo důležitý.

Autorovi auditu se občas poštěstí mluvit s českými i zahraničními diplomaty. Česká republika slovy nejmenovaného diplomata právě spáchala destrukci svých zahraničně politických zájmů na několik let dopředu. Podle jiného provedla mezinárodně politické harakiri v přímém přenosu. Doložila svou provinčnost (nezájem o svět), které se svět obával. Čeští politici vůbec nechápou, že svět za hranicemi republiky může být jakýmkoli způsobem podstatný nebo důležitý. V praxi se projevilo proč je důležité mít v parlamentu elity a nikoliv jejich opak. Vezměme si cizí jazyky. Vždyť naprostá většina poslanců nemluví ani anglicky. Jak pak mají mít zájem o svět? Nic proti pádu vlády (i uprostřed předsednictví), ale kde je náhradní scénář? Slovy dalšího nejmenovaného cizího diplomata – nic proti puči, ale i ten puč se prostě musí umět.

Na všem zlém je ale leccos dobrého a to platí pro tento případ.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

1.Za prvé je velmi pravděpodobné, že v Parlamentu projde Lisabonská smlouva. Bez náhlého pádu vlády by se to asi nestalo, dosud to vypadalo (a asi to tak i bylo), že Mirek Topolánek nemá žádný scénář, jak schválit Lisabonskou smlouvu v Senátu, jenom to téma ignorantsky tlačil před sebou. Nyní jsou mnozí senátoři za ODS tak rozzlobeni na hradního velkovezíra, že smlouvu schválí. Václav Klaus už nebude mít odvahu stát sám proti všem a smlouvu na podzim podepíše. Nejtěžší koule na noze České republiky odpadne.

2.Emancipace ODS od vlivů Václava Klause tak bude dovršena. ODS se konečně stane normální pravicí s proevropským mainstreamem, názory členů strany se přestanou dramaticky lišit od názorů voličstva. Protievropským balastem budou dále otravovat vzduch pouze backbenchers na periférii partaje. Politická izolace prezidenta bude dovršena.

3.Jiří Paroubek zavinil současnou situaci. Trval na hlasování o nedůvěře, i když neměl připraven žádný náhradní scénář. Poškodil zájmy České republiky v zahraničí, přerušil akceschopnost vlády, která se nebude moci soustředit na boj s krizí. V rapidně zhoršující se sociální situaci ponese zodpovědnost za vládu, kterou budou lidé ze svých problémů vinit. Paroubek je viník současné situace a navíc udělal z hlediska zájmů ČSSD velkou chybu. Nechal se Klausem napálit. A za chyby se platí. Je teď dost možné (či dokonce pravděpodobné), že příští volby ČSSD nevyhraje.

4.ODS může brát situaci o poznání bezstarostněji. Bude říkat: my jsme vládu nepoložili, my jsme chtěli ekonomickou krizi řešit. Vládu svrhl Paroubek.

Třeba to dopadne i jinak. Proč ale vidět všechno jen temně?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].