Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Audit Jana Macháčka

Jak dlouhá bude válka v Sýrii

V řadách bojovníků Islámského státu je až šedesát rakouských občanů - prý kvůli pasivním tajným službám

Kurdové bojující proti Islámskému státu
Kurdové bojující proti Islámskému státu; ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

Jack Shafer publikoval na Reuters poněkud katastrofický komentář o válce bez konce, ve kterém se mimochodem praví: Válka bez závěru, který si její účastníci nedokážou nijak konkrétně představit, je válkou bez konce. Nikdo z nejrůznějších stran konfliktu v Sýrii nevypadá jako měkkota a nikdo nevypadá jako jistá sázka. Bez americké intervence bude válka trvat dlouho, ale ani s americkou intervencí si nikdo netroufá předpovědět konec.


Pro Američany jde zatím jen o jakýsi hluk zpovzdálí. Obvyklé příznaky vojenského vítězství – počet mrtvých, obsazení teritoria, určení bezletové zóny, příprava dosazení prozatímní vlády či voleb – nic z toho nelze aplikovat na syrský konflikt.

Hranice, bojovníci, aliance i vojenské cíle jsou zcela proměnlivé nebo nesplňují naše obyčejná očekávání. Nejsou tu ani obvyklé náznaky budoucího míru. Nekonají se žádné mírové rozhovory, žádná skrytá diplomacie, není jasné, kdo je dominantní mocnost či favorit na vítěze, jehož dominantní moc vytvoří následně trvající mír.

Zajímavá je tato analýza Blombergu, která se zabývá tím, že ze sousedního Rakouska bojuje v řadách islamistů až šedesát džihádistů – rakouských občanů, což je více než z celého Německa dohromady.

Text dochází k závěru, že to souvisí s tradiční rakouskou relativně liberální praxí vůči špionům. Vídeň už je rájem špionů přes dvě stě let - nejen proto, že je neutrální, ale i proto, že tamější tajné služby jsou pasivní a mají omezené pravomoci.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte