Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Jak Američané nahodili vládu

Proč by si extrémisté nemohli říci, že příště to zkusí pořádně a o něco ostřeji?

Druhé pololetí bylo pro americké HDP nejlepšími šesti měsíci od roku 2002. • Autor: ČTK, AP
Druhé pololetí bylo pro americké HDP nejlepšími šesti měsíci od roku 2002. • Autor: ČTK, AP

Sloupek Lex deníku Financial Times vypočítává, že dopad uměle vytvářené fiskální nejistoty na roční růst amerického HDP je 0,7 procenta, což je poměrně dost vzhledem k tomu, že celkový růst se pohybuje okolo 2,5 procenta.

Dalším významným dopadem je, že Fed se také v důsledku fiskální nejistoty rozhodl prodloužit program kvantitativního uvolnění do poloviny příštího roku.

Politicky je podstatný závěr sloupku, kde autoři konstatují, že republikáni prohráli a nic si nevybojovali. Proč by si tedy extrémisté nemohli říci, že příště to zkusí pořádně a o něco ostřeji. Motivovat je může poměrně vlažná reakce trhů na celou krizi. 

Bloomberg má sloupek o tom, jak je těžké vypnutou vládu znovu nahodit a některé vypnuté počítačové systémy se nahazují i osm hodin apod. 

Thomas Wright z Brookings Institute píše ve sloupku pro Project Syndicate, že by se skupina zemí, kterou nazývá “periferní šestka”, měla dát dohromady, vytvořit v EU hlasovací blok a protlačit změny politik. Francie tam sice nevstoupí, ale bude důležitým spojencem. Na serveru eurointelligence.com však konstatují, že se to nikdy nestane. Itálie totiž neustále volá do světa, že není jako Španělsko - a Španělsko zase křičí, že není jako Řecko. 

Mohamed El-Erian v FT konstatuje, že globální koordinace nikam nevede a představitelé nově vznikajících trhů jsou z toho frustrováni. Máme mulitirychlostní globální ekonomiky zatuhlé v nižším růstu, než kterého by mohly celkově dosáhnout, a vytvářejícím kapsy excesivní nezaměstnanosti. Posilují se nerovnosti v příjmu, bohatství a příležitostech. Sociální předivo společností se napíná.

A na agentuře Bloomberg se také podivují, že Nobelovu cenu za ekonomiku získal Eugene F.Fama z University of Chicago za hypotézu efektivních trhů, což lze považovat především po roce 2008 za vtipné. Společnost za zemi placatou už zanikla, tak tu máme alespoň tohle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].