Ministře Šaško, ministře Druckere. Čas hry na dvě strany skončil, musíte se rozhodnout
Oba bezpochyby reprezentují slušnější a kompetentnější tvář této vlády. Sotva však na to mohou být hrdí. Jde totiž o silně dvojsečnou pozici
„V srpnu roku 1786, kdy bylo létání balonem ještě v plenkách, spadl v Newcastlu jeden mladík z výšky několika desítek metrů a zabil se. Se svými společníky měl držet kotevní lana, když vítr náhle pohnul pláštěm balonu. Všichni ostatní provaz pustili, ale on jej držel až do chvíle, kdy ho nečekaná síla vymrštila do výšky, odkud se prudce zřítil k zemi. Podle slov jednoho dobového dějepisce se mu nohy zabořily až po kolena do záhonu růží.“
Mladík, o kterém píše britský spisovatel (a držitel Bookerovy ceny) Julian Barnes ve své knize Roviny života, se jmenoval Ralph Heron. V okamžiku smrti mu bylo pouhých 22 let. Barnes se zmýlil, když napsal, že k události došlo v srpnu. Ve skutečnosti se udála až o měsíc později, 19. září. Balon vyletěl vysoko nad londýnskou katedrálu svatého Pavla. Heronův tragický pád živě sledovalo několik tisíc lidí, kteří přijeli zbrusu nový balon vyprovodit na jeho první cestu.
Ralph Heron udělal tu chybu, že si kotevní lano omotal několikrát kolem zápěstí, takže se nestihl včas pustit, když balon znenadání vzlétl vzhůru.


Nevím, nakolik je na premiéra Roberta Fica namotaný ministr zdravotnictví Kamil Šaško či ministr školství Tomáš Drucker. Nevím ani to, jaké nitky spojují ostatní poslance a ministry za stranu Hlas s touto vládou.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu