Trumpovi drsný svět bojovníků MMA pomohl vyhrát volby. Komu pomůže ten český?
Seriál Češi a Češky v nové realitě – 9. díl: Výprava do světa sportu, který přitahuje mladé muže, influencery a politické populisty
Ve zšeřelé sportovní hale v Karlových Varech to hučí vzrušením. Devět tisíc diváků sleduje střed arény, kde proti sobě v kleci stojí dvojice potetovaných zápasníků. V uplynulých čtyřech hodinách publikum dostalo plnou dávku toho, pro co si přišlo. Pěstní souboje, při nichž tekla krev, taktické přetlačování na zemi i drsné knock-outy. MMA neboli smíšená bojová umění jsou jedním z nejrychleji rostoucích sportů na světě a extatická nálada v karlovarské hale vysvětluje proč. Blíží se hlavní zápas večera. „Na tohle jsme všichni čekali,“ snaží se publikum ještě více rozhicovat Ondřej Novotný, moderátor turnaje a spolumajitel organizace Oktagon, která je největším pořadatelem MMA akcí v Česku.
V kleci proti sobě stojí Samuel Krištofič přezdívaný Pirát, zkušený slovenský bojovník s hustým plnovousem, a Dominik Humburger, český profesionální voják, který je v organizaci nováčkem. Pustí se do sebe zostra. V prvním kole má jasně navrch zkušenější Pirát, v tom druhém ale přichází senzační obrat, kdy Humburger zasype zaskočeného soupeře sérií tvrdých ran. Plná hala žene českého bojovníka vpřed a po přesně mířeném zásahu do hlavy jeho rival padá k zemi. Publikum burácí nadšením, je rozhodnuto, zkrvavený vítěz triumfálně pozdvihne ruce. „Ty krávo, kurva, jó,“ křičí spolu s celou halou i česká legenda tohoto sportu Karlos Vémola, který sedí hned vedle klece a akci komentuje v živém přenosu pro on-line vysílání.
Pro diváka, který přišel na MMA poprvé, jde o zvláštní, chvílemi nekomfortní zážitek. Mladý sport dnes už patří mezi zavedené disciplíny, v jádru jde však pořád o syrový boj s minimem chráničů a omezení, po kterém bojovníky nezřídka odnášejí na nosítkách. Dnes tu však nejsem proto, abych přemítal nad jeho surovostí. Přijel jsem zjišťovat, zda se v tomhle prostředí nerodí politická síla, která by mohla zahýbat letošními volbami, jako se to stalo nedávno v Americe. Donald Trump si MMA získal na svoji stranu a náklonnost drsného prostředí „fighterů“, influencerů a podcasterů mu pak pomohla získat hlasy zejména mladých mužů ve vítězných volbách. Vzhledem k velké popularitě sportu v Česku se tedy nabízí otázka: Koho bude volit české MMA?


Chlap potřebuje cítit sílu
Zápas večera se mnou z novinářského balkonu sleduje i Marián Šustr, expert na bojové sporty z deníku Sport. Podle něj nejde USA a Česko srovnávat, protože v americkém MMA je politika přítomná historicky. „Trump ten sport podporoval už v jeho těžkých začátcích,“ říká Šustr. Připomíná, že když v devadesátých letech v USA sport vznikal, kvůli své brutalitě a absenci pravidel ho řada států zakázala. Průkopnická organizace Ultimate Fighting Championship (UFC) čelila nedůvěře pořadatelů i vysílacích stanic, na přelomu tisíciletí se potýkala s finančními problémy. Tehdy se na scéně objevil Trump (zatím ještě pouhý podnikatel), který v odvětví viděl potenciál a prezidentovi UFC Danu Whiteovi nabídl, ať své zápasy pořádá v jeho kasinech. Organizace se odrazila ode dna, získala si celostátní popularitu a po úpravě pravidel i potřebnou legalizaci. Z USA se poté rychle rozšířila do zbytku světa. White na Trumpovu pomoc nezapomněl, stali se přáteli a jeho prezidentskou kandidaturu pak výrazně podporoval.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu