0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka11. 12. 20123 minuty

Francie, Německo, Itálie a eurostřepy

Astronaut

Tato analýza agentury Reuters vyjadřuje jisté znepokojení z ochlazení německo-francouzských vztahů. Francouzský prezident François Hollande se potřebuje odpoutat od spojenectví, kterému se říkalo Merkozy. Hollande a Merkelová se liší v názoru na správnou kombinaci úspor a prorůstové politiky. Mají různé názory na bankovní unii a průmyslovou politiku. A taktéž se liší v pohledu na společný evropský dluhopis, evropský rozpočet a spolupráci v oblasti leteckého průmyslu a vesmírného programu.

↓ INZERCE

Tato analýza Ulrike Guerotové a Thomase Klaua naznačuje, že tyto spory jsou ve skutečnosti dobrá věc.

Ideologicky křížová konstelace francouzsko-německých vztahů funguje v Evropě výborně a historie je toho dokladem. Když lídři Francie a Německa začnou na opačných politických pólech, je to pro Evropu prospěšné. To, že oba lídři patří do různých evropských „politických rodin“, umožňuje dalším hráčům vstupovat do debaty a moderovat ji. Pokud je francouzsko-německé duo příliš symbiotické, umenšuje se potenciál tohoto dua stát se laboratoří evropského kompromisu.

Z doby komunismu notoricky známe termín „vměšování se do vnitřních záležitostí“. Na příkladu Itálie dobře vidíme, kam se Evropa posunula. Představa, že by se mohl Silvio Berlusconi opět dostat k moci, a možnost rezignace Maria Montiho upřímně vyděsily nejen trhy, ale i politiky. Odpor k Berlusconimu vyjadřují otevřeně velvyslanci, politici a ministři všeho možného po celé Evropě. Řekne něco česká vláda, když kupříkladu německý ministr zahraničí mluví docela jasně?

Server eurointelligence.compíše, že když se Evropská rada nemůže na něčem shodnout, většinou se říká, že bylo dosaženo politické dohody.

Informované zdroje agentury Reuters z Osla naznačují, že nastávající summit nepřinese dohodu o technickém provedení, obsahu a legislativní formě bankovní unie, ale jen další politickou deklaraci. Bude to trhům stačit, nebo to vyvolá další paniku?

I tak napsaly sobotní Lidové noviny, že guvernér Miroslav Singer si jede do Bruselu „ohlídat“ Petra Nečase. V rozhovoru pro Lidové noviny guvernér mimochodem praví, že Mario Draghi je pro „eurozónu požehnáním“. Tento guvernérův názor autora Auditu těší a konstatuje, že má názor stejný, což se často nestává.

Hugo Dixon se na serveru Reuters domnívá, že navrhovaná forma bankovní unie se týká pouze centralizované supervize, postupu při výkonu dohledu (resolution) a pojištění vkladů. Podle autora navržená unie neřeší, že banky jsou naloženy státními dluhy a že mají být především rekapitalizovány.

Podle něj může dohled zůstat na národní úrovni, ale Evropská centrální banka má odepřít likviditu bankám, které rekapitalizovány nejsou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].