0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka20. 12. 20103 minuty

EU po summitu: nedobré vyhlídky

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Andrew Bosomworth z vlivné investiční skupiny PIMCO prohlásil v rozhovoru pro německý list Die Welt, že krize eura zdaleka ještě neskončila. Krizový mechanismus, který byl právě Evropskou radou schválen a který navrhlo Německo, je solidní, ale byl schválen a vymyšlen příliš pozdě.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Investoři mezitím ztratili důvěru ve schopnost států jako Irsko dostát svým závazkům a investoři rovněž pochopili, že krátkodobé finanční balíčky nic neřeší. Dluhopisy postižených periferních států nechce nikdo kupovat a krize se přenáší do Španělska i Itálie. To všechno bude trvat, dokud se neobjeví nějaké výrazné důkazy ekonomického růstu na periferii Evropy. Jádrem problému je snaha popírat, že jde o problémy se solventností, nikoli likviditou.

EU musí uznat, že Řecko, Irsko a Portugalsko se nepozvednou bez své vlastní měny nebo bez fiskálních transferů.

Zatímco v uplynulých měsících jsme si zvykli, že po nějaké dohodě Evropské rady ve věci eurokrize se trhy uklidnily na pár dní, tentokrát znervózněly už během jednání. Už v pátek (a také o víkendu) vzrostly rizikové prémie u španělských a portugalských dluhopisů.

Nepomohlo snížení ratingu Irska agenturou Moody’s ani pochybnosti Mezinárodního měnového fondu o solventnosti Irska. Zatímco leckdo tvrdil, že se eurokrize vrátí v Novém roce, ona se vlastně vrátila už před svátky.

MMF – a nezapomínejme, že se tato instituce podílí na záchranném plánu pro Irsko – upozorňuje, že Irsko nemůže splnit svůj plán snižování schodků do roku 2015 na úroveň tří procent HDP.

V roce 2014 bude schodek 5,1 procenta HDP a v roce 2015 bude činit 4,8 procenta HDP.
MMF říká, že existuje podstatné riziko, že Irsko nemá kapacitu splatit závazky vůči MMF. Washingtonská instituce rovněž upozorňuje na významná politická rizika spojená s irskými volbami na podzim letošního roku.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje na expozici německých bank vůči Irsku, která činí 113 miliard eur. Druhá největší expozice vůči Irsku (v poměru vůči vlastnímu HDP) je ale ta belgická, respektive belgických bank.

Wolfgang Münchau upozorňuje, že výsledky Evropské rady jsou totálním vítězstvím Merkelové, přestože byla před konáním Rady zdánlivě oslabena kritikou domácí opozice pro své „protievropské“ postoje.

O navýšení prostředků pro EFSF se ani nejednalo. Myšlenku společného evropského dluhopisu se nikdo neodvážil vznést. EU jako celek přijala německou myšlenku, že všichni musejí přistoupit na mzdovou a dluhovou deflaci. Jenže to podle autora nemůže ve skutečnosti fungovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].