0:00
0:00
Audit Jana Macháčka8. 10. 20133 minuty

Dluhový strop - katastrofa na obzoru

Je americká situace vážná, nebo vede krize médií k podbízivosti a krátkodobému našlehávání prodejnosti?

Američtí demokraté a republikáni v Kongresu se nedohodli na vládních výdajích v novém fiskálním roce. Poprvé po 17 letech tedy nemá vláda k dispozici peníze na běžný provoz, nastal tzv. shutdown.
Autor: Globe Media /  Reuters

Média začínají brát americkou fiskální situaci vážně a varují před katastrofou. Tak například agentura Bloomberg píše, že nezvýší-li se dluhový strop, hrozí celosvětová finanční katastrofa horší než pád Lehman Brothers. Neschopnost největšího světového dlužníka splácet dluhy může zdevastovat finanční akciové trhy od Brazílie po Curych a zastavit pětibilionový (anglicky trillions – nespletl jsem se) globální dluhový mechanismus a raketově zvýšit náklady na financování dluhu pro miliardy lidí a miliony podniků.

Tatáž agentura uvádí pět důvodů, proč mít hrůzu z podobného vývoje:

↓ INZERCE

1. Americká vláda ztratí ve světě jakoukoli autoritu

2. Prudké rozpočtové škrty zabijí americké i globální ekonomické oživení

3. Amerika bude tzv. defaultovat, nedostojí svým závazkům

4. Dojde ke zhroucení globálního finančního systému

5. Financování dluhu se jen prodraží

Zde moje autorská poznámka:

Normální člověk si asi řekne, že to je tak hrůzná představa, že něco takového nemůže přece americká politická scéna jen tak z plezíru dopustit, nebude přece destruovat elementární státní zájmy. Takový člověk ale asi v životě nepotkal fundamentalistu z Tea Party, kterého americké zájmy ve světě vůbec nezajímají a ve jménu ideologie je schopen obětovat cokoli.

Na druhou stranu má člověk dojem, jestli i vážnější média nevyužívají dramatické situace k ještě větší dramatičnosti a apokalyptičnosti, protože v obavě z katastrofy budou lidé více kupovat noviny a číst servery. Krize médií vede k podbízivosti a krátkodobému našlehávání prodejnosti i u některých těch seriózních. Jenže Bloomberg ani Reuters nejsou tištěné noviny – jsou to primárně finanční a byznysové zpravodajské agentury a v krizi jako mnohá tištěná média nejsou. Podle všeho prostě situaci opravdu považují za vážnou.

Napjatou situaci odlehčuje glosa na Reuters, která předestírá různé scénáře konce americké vlády, jež už nastínil Hollywood.

Třeba: Bandy přeživších drancují arzenály zbraní, z trezorů se šíří viry smrtelných chorob. Letiště jsou zavřená, z dálnic zmizela policie, mosty se hroutí. Federální autorita skončila, lokální skupiny formují nomádské asociace (Walking Dead).

Nebo: Města jsou opuštěna a všude probíhají rebelie. Izolované komunity se bojí, co bude dál. Elektrická síť se zhroutila a nejde už obnovit. Lidé se snaží adaptovat na postelektrickou civilizaci, ale vede to k atomizaci. Vládne bezpráví a brutalita (Revolution). A tak dál…


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].