Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Čechy Čechům

Češi si mohou od zahraničních firem koupit podniky zpět: když na to budou mít, když to budou chtít a když se jim to vyplatí

Díky posledním měsícům se Škodě rok 2013 v Evropě vydařil. • Autor: Škoda Auto
Díky posledním měsícům se Škodě rok 2013 v Evropě vydařil. • Autor: Škoda Auto

Profesor Milan Zelený na Aktuálně.cz skuhrá nad tím, že většina českých průmyslových podniků je kontrolována ze zahraničí, že se k nám práce pouze tzv. outsourcuje, že zisky mizí do zahraničí apod. Kritická masa výrobců prý málo zkoumá a vyvíjí a tak. Česko-americký ekonom cituje Baťu, na kterého se jak známo rád odvolává i prezident Miloš Zeman. Potíž je v tom, že autor jaksi nenabízí žádné řešení, jak z toho ven a co se tím dál dělat kromě velmi vágního “otevření české ekonomiky českým podnikům”. Cítím v tom latentní výzvy k protekcionismu jenom já - nebo jsem se zbláznil? 

Ono Zeleného “Čechy Čechům” už ostatně v rámci kupónové privatizace proběhlo a potíž je v tom, že jsme jako národ pouze prokázali schopnost si většinu aktiv nechat rozkrást. Formulaci “jako národ” používám záměrně, protože jako národ a společnost jsme si zařídili, že to nikdo ani nevyšetřil. Podruhé se to asi hned tak opakovat nebude. Češi si mohou od zahraničních strojírenských firem podniky zpátky koupit, když na to budou mít, když jim na to někdo půjčí, když to budou chtít a když se jim to vyplatí.

Ono se ale děje i něco jiného. Zahraniční kapitál z naší republiky také odchází. Například v oblasti médií už dlouho zahraniční korporace tento trh vyklízejí - a jediný, kdo je ochoten to od nich kupovat, jsou čeští podnikatelé a finančníci. To však - jak známo - leckomu taky vadí. 

Nejde však jen o média. Telefonicu patrně koupí česká finanční skupina PPF (i když je to vlastně firma holandská) a proslýchá se, že na odchodu z této země jsou i T-Mobile a Vodafone.

Za sebe jsem velmi ocenil, že od chvíle, kdy španělská Telefónica koupila před deseti lety Telekom, jsem o té firmě a nějakých jejích vazbách na českou politiku nic neslyšel. Předtím to byl permanentně skandál za skandálem: nominace politiků do dozorčích a správních rad, odměňování, pojistky, odklánění zdrojů na podivné sponsoringy apod. Doufám, že se ta doba nevrátí a že si i pod novým vlastníkem firma udrží od českých politiků hygienický distanc. 

Vodafone je zase největší britská investice tady (po ní následuje obchodní řetězec Tesco) a T-mobile je velká a důležitá investice německá. Koupí to teď Číňané a Rusové? Co to znamená? Má zahraniční kapitál přítomný v telekomunikačních sítích nějaký geopolitický či alespoň symbolický význam? Nebo to je v dnešní době globálního galimatyáše úplně jedno?

Představme si, že by se automobilka Volkswagen rozhodla věnovat firmu Škoda Auto zpět českým rukám a českému či ryze českému kapitálu. Není to náhodou tak, že by z toho leckomu docela zatrnulo?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].