0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka14. 4. 20093 minuty

Blíží se konec embarga Kuby?

Americký prezident Barack Obama se rozhodl zrušit důležitou restrikci, která je součástí amerického obchodního embarga „ostrova svobody". Američané, nejenže nesmějí s Kubou vůbec obchodovat, ale cestovat na Kubu je dokonce trestné. Nyní budou smět na Kubu jezdit alespoň Američané kubánského původu. Tedy za předpokladu, že jim kubánská strana udělí vízum. Američanů kubánského původu jsou v USA miliony, takže - pokud budou kubánské úřady svolné - může se ostrov připravit na poměrně masivní invazi obchodníků, turistů a příbuzných všeho druhu. Vznikne okamžitě obrovský byznys pro aerolinky, hotely, ale nabírat se budou i kubánští vízoví úředníci a tisíce nových „estébáků", aby bylo možné návštěvníky sledovat.

(Zajímavé je, že Obama zrušil embargo pouze pro Američany kubánského původu. Zatím se mi nepodařilo zjistit, jakým způsobem je něco takového právně podloženo. Dosud jsem měl dojem, že Američané jsou si i na základě ústavy rovni před zákonem. Tohle jednomu připomíná izolaci Američanů japonského původu za 2.světové války. Asi to nějak možné je, jinak by se to těžko mohlo stát. Podle mého soudu bude ale uvolnění cestovních restrikcí pro všechny Američany brzy následovat, protože toto rozhodnutí se bezpochyby stane předmětem právních sporů).

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Lze čekat brzký konec obchodního embarga? Embargo je totiž nefunkční, kontraproduktivní, neefektivní a sporné je i z morálního hlediska.

Kontraproduktivní je embargo proto, že posiluje na ostrově antiamerikanismus. Na Kubě se americkému embargu říká „blokáda". Na blokádu svádí kubánský režim veškeré ekonomické problémy a valná část prostého obyvatelstva tomu bohužel věří. Lidé se domnívají, že stačí zrušit blokádu a ekonomice se začne báječně dařit.

Embargo je nefunkční, protože výpadek amerických obchodních zájmů nahrazují zájmy čínské, ruské a venezuelské, ale také obchodní zájmy evropské a kanadské. Protože ve věci embarga Evropané a Kanaďané Američany nenásledují a následovat nechtějí, s embargem Amerika vyklízí prostor konkurentům a sama ztrácí možnost ovlivňovat dění v zemi.

Neefektivní je embargo proto, že existuje desítky let, ale castrovská klika se pořád drží u moci a z hlediska dodržování lidských práv se režim nezlepšil ani o milimetr. Přinese zrušení embarga uvolnění režimu nebo dokonce demokracii? Nevíme. Víme ale, že embargo v tomto směru nepomohlo.

A morálně sporné je embargo proto, že vůči velké zemi, která popravuje disidenty po stovkách - mám na mysli Čínu - Amerika žádné embargo zavést nedokáže. Číňané nejenže vyrábí skoro vše, co se v Americe konzumuje (a zpracovávají odpady z toho, co se nezkonzumuje), ale dokonce financují americký dluh i nerovnováhy.

Zdá se, že embargu (neboli „blokádě") zvoní hrana.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].