Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Aféra Watergate po česku

To, že lze najít důvody na kmotry typu Iva Rittiga a Romana Janouška, nepřekvapí. Jak s tím však souvisí Jana Nagyová a jak s ní souvisí rozvědka?

Jana Nagyová • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Jana Nagyová • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Do páteční polední tiskové konference se zdálo, že policejní zásahy (všichni jsme se dozvěděli, co znamená „realizace“) spolu moc nesouvisejí, respektive se zdálo, že to spolu souvisí pouze tak, že se policii něco propojilo skrze odposlechy a udělala zátah na různé skupiny páchající rozličnou trestnou činnost najednou.

U Tluchoře a spol. to všechno asi překvapí nejméně: jejich disciplinovaný odchod (a státotvorné hlasování – nakonec) byl podezřelý a že by jim stačila místa v dozorčí radě Českého Aeroholdingu za pár desítek tisíc měsíčně, jaksi nekoresponduje s povědomím o jejich apetitu. Krom toho si stačí vzpomenout, jak Kristýna Kočí na nahrávce vyprávěla o tom, jak „má s Péťou dvě stě milionů na novou stranu“.

5 profil • Autor: Respekt
5 profil • Autor: Respekt

To, že lze najít důvody – pokud budou represivní a vyšetřující složky státu chtít a seberou k tomu odvahu – na kmotry typu Iva Rittiga a Romana Janouška, také nikoho nepřekvapí. Jak s tím však souvisí Jana Nagyová a jak s ní souvisí rozvědka?

Některé důležité věci jsme pochopili v pátek v poledne. Nagyová prý úkolovala vojenskou rozvědku, aby sledovala premiérovu ženu, a nejen to, aby sledovala i „jiné osoby“. Tady je možné očekávat, že právě sem, na slovo „úkolovat“, se soustředí obhajoba Tomáše Sokola. Šéfka premiérova sekretariátu přece nemůže nikoho úkolovat, a kdyby to zkusila, nemusí ji nikdo poslouchat. Jaké má policie důkazy a nahrávky? Představme si, že si Jana Nagyová na kávě se šéfem rozvědky povzdechne: „Kdybych tak věděla, kam paní Nečasová chodí a co dělá…“ Lze si pak představit, že šéf rozvědky sám cosi iniciativně dodá či jaksi horlivě zařídí. Pokud však Nagyová na nějaké nahrávce říká: udělejte to a to, do tehdy a tehdy apod., je to mnohem vážnější a je to plnohodnotná aféra Watergate (je tu paralela jak s odposlechy, tak s uplácením).

Jak souvisí Nagyová s Rittigem? Zatím nevíme, ale je možné se domnívat, že odpadlíci z ODS byli nějak upláceni skrze Rittiga na pokyn Nagyové. Zde ono napojení na nemocnice, Lesy ČR, možná solární elektrárny apod.

Musím přiznat, že výjimečně souhlasím (s nijak originálním) prohlášením Václava Klause o tom, že postup policie je příliš teatrální a velikášský: Až mi policie vysvětlí, jak je vše zdánlivě nesouvislé propojeno, rád se jí ale omluvím.

Postup policie, státních zástupců a soudů je třeba zkoumat (podobně jako politiku) se zdravou skepsí, odstupem a opatrností. Nezdá se mi, že by se tím média řídila. Tyto orgány si musí důvěru veřejnosti teprve získat, dvacet let (většinou ti samí lidé) nedělaly nic a teď se najednou děje opak. Zatím jsme jen na začátku. Oslavovat policii můžeme, až budeme vědět víc. Platí to i o kauze Rath: uvidíme u soudu.

Máme slavit, že si policie troufne na mocné? Vše má své náklady a výnosy. Vzpomeňme na Itálii poloviny devadesátých let: tam se také veřejnost radovala, že magistráty začaly konat, a na chvíli to vypadalo, že státu vládnou soudci a vyšetřovatelé. Jenže jak to dopadlo?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].