Evropský národ snadno a rychle
Nápad Googlu na speciální mediální pokrytí příštích eurovoleb dle nynějšího amerického vzoru stojí za to. Chtělo by to ale i kandidátské debaty.
Nápad Googlu na speciální mediální pokrytí příštích eurovoleb dle nynějšího amerického vzoru stojí za to. Chtělo by to ale i kandidátské debaty.
Kdo na to raději zapomněl, připomene si to příští červen znovu – volba europoslanců v zemi zajímá jen o něco málo více než čtvrtinu lidí. Přesněji to bylo v roce 2004 28 procent. Jenže to bylo měsíc a půl po vstupu Česka do Evropské unie, a několik procent účasti tak jistě přidal samotný historický okamžik z 1. května. Očekávejme tedy ještě horší účast. Přitom jde ve volbách o hodně. Ve vztahu k Unii, která nás čím dál více ovlivňuje, je to jediný demokraticky volený zastupitelský orgán. Otázka tak zůstává stále stejná: Jak k evropským otázkám přilákat více pozornosti? Případně: Jak odstřihnout voliče od domácích témat a donutit je volit dle pozic stran k evropským a unijním záležitostem?
Brusel odpověď nezná. Zato mediální gigant Google ano. Jeho manažer Bill Echikson přišel s potěšující zprávou. Podobně jako u amerických prezidentských voleb Google vytvoří speciální sekci pro volby do Evropského parlamentu. To má váhu. Jednak projekt jistě zaujme vysokou pozici ve vyhledávání Googlu Search, jednak stojí za to připomenout agregátor zpráv Google News a v neposlední řadě videoserver YouTube. Nyní jde o to, jak moc firma své služby pro potencionální eurovoliče prokombinuje.
Ideální by bylo, kdyby Google dotáhl pokrytí voleb až tak daleko jako u volby prezidenta USA. YouTube ve spolupráci se CNN inicioval sérii televizních debat, pro demokratické kandidáty a další pro republikánské kandidáty. Na debatách z července a listopadu minulého roku bylo zajímavé to, že dotazy prostřednictvím videa na YouTube nahrávali sami obyčejní, až dosud bezejmenní Američané.
Bylo by fajn, kdyby Google našel podobné partnerství i na druhé straně Atlantiku – třeba se stanicí Euronews. Evropská témata by mohla podpořit debata zástupců všech frakcí z europarlamentu, aby si volič konečně spojil svou národní stranu s eurospolkem, kde pak působí. Nebo by se mohly konat debaty dle jednotlivých zemí – národní stanice by pak debatu jistě rády odvysílaly. Příznivci ČSSD by se mohli zeptat,
proč o socialistických europoslancích není vůbec slyšet, a příznivci ODS by se zase třeba dozvěděli, proč jejich zástupci hlasují proti rezoluci odsuzující ruskou intervenci v Gruzii.
Ano, samozřejmě, jeden rozdíl mezi americkým prezidentským kláním a eurovolbami tu je. Zatímco americkými volbami žije celý svět, ty evropské skoro nikoho nezajímají. Ale třeba to právě Google změní.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].