Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Dryml nezapomíná

K čemu jsou v Česku politické funkce? Podle Vladimíra Drymla k záchraně kamarádů.

K čemu jsou v Česku politické funkce? Podle Vladimíra Drymla k záchraně kamarádů.

Současné počínání sociálního demokrata Vladimíra Drymla je snad ještě výbušnější, než jeho neslavné epizody jako českého propagátora devitalizace či jako ostrého náměstka exministra zdravotnictví Davida Ratha. Zato ale konečně chápeme, proč ho majitel Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí tak dlouho držel v ředitelské funkci. Dryml se totiž umí náležitě odvděčit.

Majitel soukromé nemocnice Alexandr Seidl se nechává pravidelně slyšet, že ho vrchlabské zdravotní zařízení tíží jako koule na noze a rád by celý byznys prodal, alespoň za 150 miliónů. Přesto do kontroverzní a zadlužené nemocnice, kde se tu a tam zavírají celá oddělení, neustále potvrzuje za šéfa právě Drymla. Nejen, že to znamená nesmyslné konflikty s lékaři i pojišťovnami, navíc Dryml vrchlabskou nemocnici otevřeně využíval pro svou senátní kampaň. V nemocnici se neplatilo „julínkové", tedy zdravotnické poplatky.

Prostě to nedávalo smysl. Dryml od majitele požadoval sponzorské peníze za nezaplacené poplatky. Dostal je. Jako výraz vděku nasekal miliónový dluh za dodávky tepla a vody. Zcela jasně manažer na odstřel. Přesto zůstal.

A Seidl věděl proč. Žádní soukromí zájemci se totiž do nemocnice nehrnuli, tak to zbylo na kraj. Jakmile se Dryml stal senátorem a 1. náměstkem Královéhradeckého kraje, okamžitě začal požadovat zařazení nemocnice do krajské zdravotní sítě. Dluhy ve Vrchlabí musí být opravdu vysoké, když Dryml tlačí, aby si kraj pronajal nemocnici už do Vánoc.

Celé je to absurdní. Proč zařazení do sítě nepožadoval Dryml už někdy během mnoha let, co nemocnici řídí? Že by proto, že ještě neseděl na dvou židlích – na té ředitelské i té krajské? Neúplný je i Drymlův argument, že pacienti z Vrchlabí musí dnes za péčí mimo spádovou oblast. Taková námitka totiž platí i pro některé pacienty Nového Města nad Metují, Nové Paky, Jaroměře a Jičína. Ale u těchto měst do zjevně Drymlovi nevadí. V nich totiž nemá žádné vlastní zájmy.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].