Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Souhrn: Babiš blahopřál Pavlovi a pak na něj hned zaútočil

Průběžné zpravodajství z 1. kola hlasování v prezidentských volbách

První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš
První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš

20:25: Budoucím prezidentem se stane bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, pokud mu za dva týdny ve finále voleb opět dají hlas nejen jeho voliči z prvního kola, ale nově i příznivci dalších kandidátů, které dříve doporučily volit strany vládní koalice. Ke zvolení Pavel potřebuje nejen hlasy voličů bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, ale také alespoň části voličů senátorů Pavla Fischera (nezávislý) a Marka Hilšera z klubu Starostů. Pavlovi by ke zvolení mohly podle srovnání výsledků prvního kola stačit i hlasy od voličů Nerudové a podnikatele Karla Diviše, byť skončil předposlední. Hlasy pro Fischera a Hilšera by Pavlovi ke zvolení nestačily. Vyplývá to z výsledků prvního kola.

Andrej Babiš by se mohl obrátit s prosbou o podporu zejména na voliče poslance SPD Jaroslava Bašty, který skončil čtvrtý se ziskem kolem 4,5 procenta hlasů. Podle předsedy SPD Tomia Okamury ale toto opoziční hnutí zatím neví, koho podpoří. Podobně se vyjádřil i bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s půlprocentní podporou. Ani hlasy voličů těchto kandidátů by ale Babišovi ve finále k prezidentství nepomohly. (čtk)

20:20: Jako favorita druhého kola českých prezidentských voleb vidí generála Petra Pavla evropská média. Podle bruselského webu Politico by byl jeho konečný úspěch dobrou zprávou pro Evropskou unii, neboť by mohl být více mužem kompromisu než Babiš. List Financial Times připomíná obavy, které Babiš vzbuzoval v Bruselu jako premiér například svým obdivem k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Obě média konstatují, že i v souvislosti s podporou, kterou Pavlovi slíbila třetí kandidátka v pořadí Danuše Nerudová a další, je favoritem rozhodujícího souboje. Politico s odvoláním na průměr průzkumů veřejného mínění uvádí, že by mohl dostat téměř 60 procent, zatímco Babišovi přisuzuje okolo 40 procent. „To je dobrá zpráva pro evropské byrokraty, kteří počítají s tím, že Pavlovo vítězství pomůže k hladšímu vyjednávání v rámci EU a předejde tomu, aby se Česká republika dále sama izolovala,“ píše bruselský web.

FT připomínají, že český prezident má ve srovnání s vládou pouze omezené pravomoci, končící hlava státu Miloš Zeman však podle listu často ovlivňoval zahraniční politiku země a byl otevřeným stoupencem Ruska nebo Číny. Nyní má jeho podporu Babiš, zatímco Pavel slíbil zvrátit dosavadní směřování prezidentského úřadu, uvádí list.

Pavlovo vítězství by přineslo „vřelejší vztahy s EU a stabilnější politické prostředí, neboť by se současná vládní koalice mohla opřít o spojence v úřadě prezidenta“, citoval deník Capucine Mayovou z analytické společnosti Verisk Maplecroft. Analytička dodává, že pokud by vyhrál Babiš, bude mít vláda práci složitější.

Politico soudí, že v případě výhry miliardáře a někdejšího premiéra čekají komplikace i bruselští diplomaté. „EU je pro něj spíše karta do hry. Používá ji buď k tomu, aby nadhodnocoval své osobní schopnosti a vliv, nebo aby z ní učinil obětního beránka za utrpení lidí,“ řekl webu jeden z diplomatů. (čtk)

19:25: Sečteno: Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, generála ve výslužbě volilo 35,40 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu. Rozdíl mezi finalisty je letos rekordně malý: 0,4 procenta. V roce 2013 vyhrál Zeman první kolo o 0,8 procenta a v roce 2018 o skoro 12 procent. Volit letos přišlo 68,24 procenta lidí, v roce 2018 v prvním kole volilo 61,9 procenta. Pavel dostal hlasy 1 975 056 voličů, druhého Babiše volilo 1 952 213 lidí. Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března. (čtk)

19:15: Pokud bude kampaň bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) vypadat jako jeho tisková konference po prvním kole prezidentské volby, lze z jeho strany očekávat pouze samé lži. ČTK to řekl generál ve výslužbě Petr Pavel, který se s Babišem ve druhém kole utká. Babišovy výroky, v nichž ho označil za komunistického rozvědčíka, Pavel popsal jako kňučení. Uvedl také, že má zajištěné financování na druhé kolo kampaně.

První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš
První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš

„Pokud bude vypadat tak jako ta tiskovka, tak to bude z jedné strany samá lež a z druhé strany snaha ukázat lidem, že je tu také jiné řešení,“ uvedl Pavel na adresu svého soupeře. „Já se budu snažit oslovovat voliče jako dosud, dávat racionální návrhy na řešení současné těžké situace, dávat jasně najevo, že z mé strany žádné lži ani překrucování neuslyší, že férově uslyší, jak se situace má a co můžeme dělat,“ řekl.

Babišovy výroky označil za kňučení. „Zřejmě asi ztratil hlavu. Jestli tři desetiny procenta stačí k tomu, aby se tak vyděsil, tak si myslím, že to druhé kolo asi nebude tak těžké,“ řekl. Pavel později v České televizi řekl, že sám nemusí na Babiše shánět žádné lži. Bývalý premiér toho v minulosti sám udělal tolik, že na to stačí pouze ukázat, řekl. (čtk)

18:45: Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová po setkání s Petrem Pavlem řekla, že se v pondělí dohodnou na konkrétní podobě její podpory před druhým kolem prezidentské volby. Dodala, že „všechny formy jsou otevřené“. Řekla to novinářům po návratu ze schůzky do svého volebního štábu. Pavel skončil v prvním kole voleb první, Nerudová třetí. Podle Nerudové na sobotní schůzce s Pavlem mluvili jen krátce a zatím nekonkrétně. Chtěla mu hlavně pogratulovat. „Potřebujeme se na to trošku vyspat. V pondělí se dohodneme, jak můžu pomoci v tom, aby zlo v této zemi dostalo stopku,“ řekla Nerudová. Za zlo při svém odpoledním vystoupení označila lídra hnutí ANO Andreje Babiše, který v prvním kole voleb skončil druhý.

Danuše Nerudová přijela za Petrem Pavlem • Autor: Matěj Stránský
Danuše Nerudová přijela za Petrem Pavlem • Autor: Matěj Stránský

Podle Nerudové jsou „všechny varianty“ jejího zapojení otevřené. „My se skutečně musíme dohodnout, jaké formy podpory i jim by vyhovovaly, jakou kampaň oni teď budou dělat, protože těch 14 dní ta kampaň bude vypadat úplně jinak. Od toho je ta schůzka v pondělí, abychom se dohodli, jak budeme spolupracovat,“ řekla Nerudová. Podle ní výsledek prvního kola prezidentských voleb ukázal, že Česko není nejspíš ještě připraveno na prezidentku. Ale za rozdělením hlasů vidí hlavně strach z Babišova zvolení hlavou státu. „Především je to ale velký strach z toho, že by se prezidentem mohl stát Andrej Babiš. To je ten důvod toho výsledku,“ řekla Nerudová.

Nevyloučila, že by případně mohla založit politickou stranu. Ve volebním štábu o tom mluvili její dobrovolníci. „Já myslím, že nic z těch variant není vyloučeno. Musím mluvit se svými přáteli, s dobrovolníky - a uvidíme. Mohu vás ujistit, že skutečně ve veřejném prostoru zůstanu, že si uvědomuju, jak strašně důležitá ta témata životního prostředí, domácího násilí, rovnosti ve společnosti jsou. Těch témat se nevzdám a budu za ně dál bojovat,“ prohlásila. (čtk)

18:35: Andrej Babiš přijel do štábu až po sečtení hlasů. Prošel mezi svými kolegy z ANO restaurací, nepropustně oddělené od novinářského prostranství, a sklidil od nich opakovaný potlesk. Na tiskové konferenci začal obsahově ve stylu, který nasadil po oznámení kandidatury na Hrad, kdy slíbil, že bude pozitivní a nebude útočný: poděkoval voličům i spolustraníkům, vyjmenoval ty pro kampaň nejcennější - šéfa komunikace Vladimíra Vořechovského a šéfku své kanceláře Tünde Barthu. Poblahopřál vítězi Petru Pavlovi - a pak řekl „ale“.

První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš
První kolo prezidentských voleb ve štábu ANO • Autor: Milan Bureš

A následně se do Petra Pavla pustil způsobem, který skutečného Andreje Babiše připomíná mnohem lépe než období klidu z kampaně před prvním kolem. Srovnal bývalého druhého vysoce postaveného funkcionáře NATO s válečným zločincem Vladimírem Putinem. „Víte, kde je prezidentem komunistický rozvědčík? V Rusku. Prezident Putin byl agentem KGB, který byl vysazen a nasazen v Berlíně. A na toto byl trénován pan Pavel,“ řekl Babiš. To, nač upozorňovali politilogové, a sice že ve druhém kole Babiš bude agresivní a nebude se vyhýbat překrucování či lžím jako v předešlých politických kampaních hnutí ANO, v sále Centra pohybové medicíny začalo pár minut po začátku tiskové konference. (Ivana Svobodová)

18: 20: V Praze zvítězil v prvním kole prezidentských voleb generál ve výslužbě Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 51,02 procenta voličů. Druhý je podle údajů Českého statistického úřadu bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s 20,09 procenta hlasů. Třetí je bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kterou volilo 14,55 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 70,95 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 67,56 procenta. Senátora Pavla Fischera, který se v Praze narodil, na čtvrtém místě volilo 7,67 procenta lidí. Pátý skončil poslanec SPD Jaroslav Bašta, který získal 2,77 procenta. Šestý je senátor Marek Hilšer se 2,27 procenta hlasů. Sedmý podnikatel Karel Diviš dostal 1,09 procenta hlasů, osmý bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima 0,53 procenta hlasů. V Praze v prvním kole prezidentských voleb v roce 2018 zvítězil Jiří Drahoš, který získal 35,03 procenta hlasů. (čtk)

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

18:15: Druhé kolo nebude mít jasného favorita, myslí si politolog Jakub Charvát z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. „Nabízí se přiklonit spíš k tomu, že dalším prezidentem bude Petr Pavel, když se podíváme na zástup dalších kandidátů, kteří mu vyjadřují podporu. Ale současně máme zkušenost z voleb 2018, kdy to vypadalo, že vyhraje Jiří Drahoš, ale Miloši Zemanovi se nakonec povedlo přitáhnout voliče na svou stranu,“ připomněl Charvát.

Od Babiše lze podle něj čekat podobný postup jako v případě Zemana, který se také před prvním kolem na veřejnosti příliš neobjevoval, aby poté zahájil ostrou kampaň proti Drahošovi. „Andrej Babiš si svou hlavní munici proti Petru Pavlovi šetřil. Munice proti Andreji Babišovi už je ale za ta léta vystřílená. Pavel tedy bude muset před druhým kolem přicházet spíše s pozitivním programem,“ podotýká politolog. (aktuálně.cz)

18:10: Andrej Babiš v souvislosti s Pavlovou minulostí uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem“, je ruský prezident. Řekl také, že se před druhým kolem nebrání televizním debatám. S Českou televizí má ale špatné zkušenosti, takže o této debatě bude přemýšlet. (čtk)

17:55: O výsledcích prvního kola prezidentských voleb v České republice podrobně informovaly všechny hlavní světové agentury. Agentura Reuters si všímá malého rozdílu mezi kandidáty na prvních dvou místech, Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Petr Pavel si podle ní prvním místem zajistil „solidní základ“ pro druhé kolo za dva týdny. Jak rovněž poznamenává, druhé kolo nebude pro bývalého premiéra Babiše jednoduché. Nový prezident nahradí Miloše Zemana, který byl hlavou státu po dvě funkční období.

Generála ve výslužbě Petra Pavla agentura Reuters označuje za silně prozápadního. Jak uvádí, Pavel podporuje další vojenskou pomoc Ukrajině i přijetí eura. Babiš, který v ČR vybudoval chemické, zemědělské a mediální impérium, jež je nyní ve svěřenských fondech, by byl „menší změnou, protože sdílí Zemanovy vřelé vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, jenž vede se svými partnery z EU spory ohledně právního státu“. Babiš se rovněž vyslovil proti větší české vojenské pomoci pro Ukrajinu. Současná česká vláda přitom patří mezi nejoddanější stoupence Kyjeva na Západě.

Jak uvedla agentura AP, soupeři ve druhém kole budou populistický miliardář Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Ekonomka Danuše Nerudová skončila třetí. Agentura v této souvislosti rovněž připomíná, že byl Babiš tento týden zproštěn viny v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod. To přitom zvýšilo šance na Babišovo vítězství v prvním kole, dodává AP. Obžaloba se ale ještě může odvolat. Babiš vinu odmítl a opakovaně proces označil za politický. Jak agentura uzavírá, navzdory mnoha skandálům je podpora expremiéra stále silná, zejména mezi staršími voliči.

Těsného výsledky a vyrovnaného boje si všímá ve své zprávě i rakouská agentura APA. Popisuje, jak Babiš nejprve při sčítání výsledků vedl, ale ke konci ho přeskočil Pavel. Agentura rovněž citovala prohlášení bývalého generála na adresu druhého kola voleb: „Beru to jako výzvu a ty já mám rád.“

Agentura DPA pak v souvislosti s prezidentem poznamenává, že v České republice plní pouze reprezentativní roli, má ale velký vliv na veřejné mínění. A rovněž může vracet zákony do parlamentu, jmenovat soudce a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Jak agentura dodává na adresu bývalého premiéra, Babiš se v kampani prezentoval jako „obhájce těch, kteří trpí kvůli velké inflaci a vysokým cenám energií“. Pavel zase poukazoval na své zkušenosti z minulosti, kdy vedl vojenský výbor NATO.

Polská média čekají tvrdý boj mezi Pavlem a Babišem v druhém kole, větší šance dávají Pavlovi. Babišovi vyčítají pokuty za Turów, Orbána a Rusko. (čtk)

17:40: Andrej Babiš uspěl v okresech, kde před pěti lety bodoval i prezident Miloš Zeman, který šéfa ANO doporučil za svého nástupce. Na jeho zisk ale Babiš nedosáhl. (čtk)

17:10: Andrej Babiš v projevu řekl, že výsledek prvního kola prezidentské volby pro něj dopadl fantasticky. Poděkoval voličům, manželce Monice a svým dětem, hnutí ANO a svému týmu. Jmenoval například dlouholetou spolupracovnici Tünde Bartha. (čtk)

17:05: Karel Havlíček, bývalý dvojitý ministr ANO a nyní poslanec, ve štábu říká novinářům, že do druhého kola nebudou nijak zvlášť měnit strategii kampaně: budou dávat dál důraz na zkušenosti Andreje Babiše a kritizovat vládu. K tomu, aby mohli do éteru účinně dostávat slova o „katastrofální vládě“, vymyslelo ANO nový nástroj - vyvolalo mezi koly prezidentské volby hlasování o nedůvěře kabinetu. Sněmovna se k tomu sejde v úterý. Havlíčkovi to jako zneužití sněmovny ve volební kampani nepřipadá, říkal. V 17 hodin bude ve štábu ANO tisková konference druhého postupujícího kandidáta na prezidenta Andreje Babiše.  (Ivana Svobodová)

https://twitter.com/mareksvehla/status/1614285964310122502

17:00: Před čtvrtou hodinu a po sečtení více než sedmdesáti procent hlasů předstoupila třetí Danuše Nerudová před novináře a podporovatele. Než se ale dostala ke slovu, následovalo několik minut potlesku a skandování jejího jména. Poděkovala týmu, který stál za jejími zády, své rodině a také dobrovolníkům. Všichni nicméně čekali na to, jak se vyjádří k druhému kolu. „Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. A získalo dost hlasů,“ řekla na tiskové konferenci bývalá rektorka. Pogratulovala „demokratickému vítězi voleb“ Petru Pavlovi, kterému zároveň vyjádřila podporu pro druhé kolo. V pět hodin má dorazit do jeho štábu a nabídnout mu součinnost do druhého kola. Nechtěla ovšem upřesnit, jak tato podpora bude vypadat. „Vše řeknu panu Pavlovi osobně,“ dodala. (Andrea Procházková)

16:48: Po sečtení téměř 98,9 procenta volebních okrsků se v prvním kole prezidentské volby dostal bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel do vedení před expremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle průběžných výsledků na webu Českého statistického úřadu vedl Pavel s 35,25 procenta hlasů nad Babišem, který získal 35,14 hlasů.

Na počátku sčítání byl rozdíl v Babišův prospěch výrazně vyšší, postupně se jeho náskok snižoval. Například po sečtení hlasů v 15 procentech okrsků vedl Babiš ziskem 39,2 procenta nad Pavlem s 31,27 procenta hlasů. Z výsledků také vyplývá, že oba tyto postupující kandidáty bude dělit zřejmě nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby. (čtk)

16:40: Opoziční lídr Andrej Babiš (ANO) v prvním kole prezidentských voleb jasně vyhrál v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje. Po sečtení zhruba poloviny okrsků to na twitteru uvedl sociolog a ředitel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Bývalému vysokému představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi se podle něj podařilo v bohatších regionech jasně porazit ekonomku Danuši Nerudovou. Výsledky ale nezahrnovaly ještě většinu Prahy.

V prvním kole letošních prezidentských voleb se podle Prokopa mobilizovaly obě části spektra. „Co je klíč vysokého výsledku Andreje Babiše - účast se sice liší, ale v i chudších obcích a městech je okolo 62–63 procent,“ uvedl sociolog.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Expremiéra Babiše favorizovali voliči z chudších obcí, hodnocených podle indexu destabilizující chudoby podle agentury PAQ. Pro lídra ANO v těchto místech hlasovalo přes 44 procent voličů, zatímco Pavel získal necelých 30 procent a Nerudová kolem 12 procent.

Podobný obrázek přinesly výsledky podle podílu obyvatel čelících exekucím. Kde je míra exekucí vyšší, získal předseda ANO přes 44 procent. Pavel v těchto obcích dostal hlasy od necelých 30 procent lidí a Nerudová od 12 procent.

V bohatších regionech si podle Prokopa nejlépe vedl Pavel se ziskem necelých 35 procent hlasů. Babiš v nich získal zhruba 33 procent a Nerudová necelých 15. „Petr Pavel jasně poráží Danuši Nerudovou v bohatších regionech,“ uvedl Prokop.

V obcích, kde má maturitu méně než 47 procent obyvatel, získal Babiš 43,3 procenta hlasů, zatímco Pavel 27,5 a Nerudová 13,4 procenta. Naopak v sídlech, kde je podíl obyvatel s maturitním vzděláním nad 57 procenty, vyhrál Pavel nad Babišem v poměru přibližně 42 ku 28 procentům.

16:35: Senátor Marek Hilšer už během týdne svoje naděje hodnotil střízlivě slovy „jsem realista“. Skromně mluvil i v sobotu po příchodu do svého štábu, kam – jak prozradil – přijel s rodinou tramvají poté, co doma dopoledne doháněl resty v domácím úklidu. „Samozřejmě mě to mrzí, myslel jsem to vážně,“ prohlásil po sečtení výsledků. Necelá tři procenta popsal jako „zklamání“. V minulé prezidentské volbě měl podporu třikrát větší, do dalšího klání za pět let se tedy – jak prohlásil v sobotu – už rozhodně nechystá.

Do voleb šel jako idealista a přes hubený výsledek prý účast měla smysl kvůli boji „za správnou věc“. Tedy za to, aby v nabídce byl občanský a nezávislý kandidát bez podpory silných lobby a velkých marketingových peněz. „Řada lidí mně psala, že jsem pro ně byl jediný volitelný kandidát,“ ujišťoval v sobotu Hilšer. Do druhého kola jim doporučil volit Petra Pavla s odůvodněním, že je potřeba zabránit výhře Andreje Babiše. Jako „naivní“ ale Hilšer označil prognózy těch, kteří vybízeli slabší demokratické kandidáty, aby z volebního klání odstoupili a pomohli tím Babiše vyšachovat už v prvním kole. Výsledky dávají tomuto hodnocení za pravdu, Danuši Nerudové by hlasy odpadlíků ani zdaleka na postup nestačily. „Kdo je realista, tak to vidí,“ dodal k tomu Hilšer. (Jiří Nádoba)

16:20: Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš si přeje, aby nový prezident mimo jiné vrátil na Hrad důstojnost a měl důvěryhodné spolupracovníky. V prohlášení k výsledkům prvního kola prezidentských voleb ČTK napsal, že taková kritéria splňuje jen bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole se utká s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Bartoš poděkoval všem voličům, kteří vyrazili hlasovat. „Rád bych vyzval všechny, aby přišli také k druhému kolu. Je důležité, aby výsledek skutečně odrážel přání většiny lidí v naší zemi,“ uvedl. Prezidentská volba je nadstranická a přímá,

Piráti žádného kandidáta oficiálně nepodporují, zdůraznil zároveň Bartoš. „Je skutečně na uvážení každého voliče a voličky, kdo je podle nich bude nejlépe reprezentovat jak u nás, tak ve světě,“ řekl. V anketě na fóru Pirátů před prvním kolem nejvíc straníků podpořilo Pavla (37 procent), bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou se 30 procenty hlasů a senátora Marka Hilšera (15 procent). Pro Bartoše je zásadní, aby nový prezident funkci vrátil důstojnost, snažil se lidi spojovat, ctil ústavu i zákony, byl důvěryhodný a neměl skandály. (čtk)

16:00: Novináři ve štábu Andreje Babiše hypnotizují dveře, zda nepřijde nějaký politik ANO, aby s ním mohli promluvit. To, že Andrej babiš přijde až navečer, už se tu rozneslo. Dělá to tak vždy při každých volbách, přichází mezi veřejnost zastoupenou novináři až po sečtení hlasů. Jako první přišel do štábu Aleš Juchelka, poslanec, který moderoval Babišovu show na turné po zemi. Říkal, že ještě neví, zda bude show pokračovat i před druhým kolem. Bývalý ministr životního prostředí a nyní poslanec Richard Brabec je ve štábu také, jak prochází prostorem, každou chvíli ho obsypou novináři. Říká, že by rád, aby měl Andrej Babiš přes 40 procent. To se mu asi nesplní, jak ukazují čísla statistického úřadu, ale to, že bude Babiš ve druhém kole s Petrem Pavlem, je už úplně jasné.

Když jezdil Andrej Babiš po Česku, říkal lidem, že až bude na Hradě, “konečně se s námi bude vláda bavit, zatím se s opozicí nebaví”. Pokud by Babiš vyhrál a stal se prezidentem, jak se podaří oddělit jeho novou roli od strany ANO, když prezident má být nadstranický? “Jsem přesvědčen, že bude nadstranický. V roli premiéra byl na ministry ANO přísnější než na ostatní, takže pokud by se stal prezidentem, nepochybuji o tom, že by byl objektivní.” Takže jeho slova pro voliče, v nichž se i pro budoucí možnou roli prezidenta identifikoval s ANO, byla jen mentální setrvačností v Babišově hlavě? “Představa, že by to byl dál skrytý předseda ANO, je úplně nesmyslná,” odpovídá Brabec. (Ivana Svobodová)

15:50: Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se po svém neúspěchu v prvním kole prezidentských voleb sejde ještě dnes večer se spolukandidátem Petrem Pavlem, aby se domluvili na krocích před druhým kolem hlasování. Nerudová zůstala ve výsledcích hlasování za předsedou ANO Andrejem Babišem a bývalým vysokým představitelem armády Pavlem se zhruba 14 procenty hlasů.

Svým podporovatelům ve volebním štábu řekla, že se jí povedlo zvednout vlnu inspirace a otevřela dveře pro mladé a ženy. „Zůstává tu zlo a dostalo poměrně dost, vlastní mediální domy, strany, poslance, chtěl by Lány a Pražský hrad,“ uvedla na adresu expremiéra Babiše. Nechtěla zveřejnit detaily své plánované podpory pro Pavla, na schůzku jde sama, bez dalších kandidátů, kteří dnes nepostoupili. Z veřejného prostoru Nerudová odejít nechce. (čtk)

15:45:  Prezidentský kandidát Marek Hilšer označil svůj volební výsledek, který se aktuálně pohybuje kolem 2,6 procenta, za prohru. Doufá, že ve druhém kole vyhraje ten lepší z kandidátů, kterým je podle něj generál Petr Pavel. Hilšer zopakoval, že mnoho jeho voličů ovlivnila obava z toho, aby nezvítězil Andrej Babiš (ANO). Lékař také zmínil, že měl nízkonákladovou kampaň. V politice nekončí. O tom, zda bude obhajovat post senátora, se rozhodne, až to bude aktuální. V minulé prezidentské volbě Hilšer získal 8,8 procenta hlasů, skončil tehdy pátý z devíti kandidátů. „Před pěti lety to pro mě bylo velké překvapení. Myslím, že jsem vybočoval z pelotonu, byl jsem někdo nový. Teď to tak nebylo,“ shrnul.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Šestačtyřicetiletý lékař uvedl, že mu řada voličů psala, že je sice sympaťák, ale že musejí dát hlas někomu jinému, aby ve volbě hlavy státu nezvítězil Babiš. Podle Hilšera tak převážilo pragmatické uvažování. „Je vidět, že když člověk nabízí to samé, jednou to může být devět procent, jednou tři procenta. Rozhodují i peníze,“ podotkl. „Kampaň byla nízkonákladová, protože si myslím, že politici nemají být závislí na velkých penězích,“ doplnil. Toho, že nevyslyšel výzvy k odstoupení z voleb, aby tak podpořil jiné Babišovy protikandidáty, rozhodně nelituje. „Člověk nesmí utíkat z boje, musí bojovat až do konce a být připraven shořet,“ prohlásil. Tlak na své voliče, aby volili někoho jiného, označil za zasahování do jejich svobody.

Dodal, že politika pro něj není životním cílem. „Vždycky jsem reagoval na to, co se děje. Můžu dělat i celou řadu jiných věcí. Tím neříkám, že končím, ale mám vždycky otevřené dveře do jiných světů,“ vysvětlil. Svým voličům poděkoval za to, že nepodlehli tlakům a odvážně volili hodnoty, o kterých byli přesvědčení. Díky směřoval i svému shromážděnému týmu, kterému přednesl krátkou veršovánku: "dvě procenta nevadí, aspoň budem v podhradí“.

15:25: Petr Pavel poděkoval lidem, že přišli volit, i svým protikandidátům za dosavadní vedení kampaně, kterou označil za v rámci možností korektní. „Uvidíme, kdo se toho druhého poločasu dostane,” řekl zatím. „Nějaký plán máme. Jestli do druhého kola dostaneme, v obrysech jej představíme ještě dnes,“ dodal v sobotu po třetí hodině. A plán by podle všeho potřeboval opravdu propracovaný. Výsledky Andreje Babiše, jeho vyzyvatele ve druhém kole, jsou podle dosavadních výsledků lepší, než ukázaly průzkumy.

Na otázku Respektu, jak chce přesvědčit voliče, že mu mají dát ve druhém kole přednost před Andrejem Babišem, odpověděl: “Pokud nestačilo, co bylo dosud, pak bude určitě potřeba přidat. Jsem připraven přidat a zároveň také zdůraznit, co lidem nabízím, a také poukázat na konkrétní nebezpečí, které by vyplynulo z případného vítězství Andreje Babiše podporovaného částí voličů Jaroslava Bašty.” A na doplňující dotaz, co ono nebezpečí je, dodal: “Nebezpečí je, že bychom mohli sklouznout nejen k populismu, ale také k tomu, že se začneme odklánět od kurzu, který jsme sledovali posledních třicet let, tedy jasně demokratický, prozápadní, proevropský. Potom bychom se dostali někam na pomezí mezi Východ a Západ, do pozice země, která nebude brána vážně mezi našimi spojenci. Výrazně by nám to uškodilo. To je to největší nebezpečí.” (František Trojan, Ondřej Kundra)

15:10: Petr Pavel vyhrál prezidentské volby v České Čermné na Náchodsku, kde má rekreační objekt. Získal 77,37 procenta, druhý Babiš má 13,76 procenta hlasů. Ze stejného důvodu Danuše Nerudová vyhrála v Telecím na Svitavsku: získala tam 59,77 procenta. Po sečtení hlasů ve 45 procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (38,25 pct) před Pavlem (32,30 pct). Následují Nerudová a Fischer. V Bruselu odevzdalo hlas v prvním kole prezidentských voleb 1267 Čechů. Účast je vyšší než při parlamentních i minulých prezidentských volbách. (čtk)

15:05: Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta (SPD) se nedomnívá, že hlasy pro něho uberou hlasy Andreji Babišovi. Uvedl to po příchodu do volebního štábu v pražském Hotelu Duo. Za chybnou hypotézu označil prohlášení konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu, že čím více hlasů získá Bašta, tím méně jich dostane Babiš. „Myslím, že máme naprosto rozdílné voliče. Hnutí ANO a SPD jsou v tomto ohledu každé úplně jinde,“ řekl ČTK Bašta. Volební kampaň označil čtyřiasedmdesátiletý poslanec za zajímavou. „Bavilo mě to, a čím trvala déle, tím jsme se cítil lépe. Zaujalo mě povídání s lidmi, a pak debaty,“ sdělil.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Před pěti lety se prvního kola volby zúčastnilo přes 61,9 procenta voličů. „Očekával jsem volební účast kolem 68 procent, tak uvidíme,“ podotkl Bašta. V pátek uvedl, že v případě svého neúspěchu by ve druhém kole prezidentských voleb vhodil do urny prázdný lístek. „Své příznivce bych poprosil, aby se zachovali stejně jako já, protože voleb je třeba se účastnit,“ vyzval poslanec opoziční SPD. Před volbami mimo jiné uvedl, že by se jako prezident postavil politice současné vlády, kterou by odvolal. Tento krok někteří ústavní právníci zpochybňují. (čtk)

14:55: Po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,14 pct) před Pavlem (31,45 pct). Následují Nerudová a Fischer. (čtk)

14:40: Po sečtení hlasů v pěti procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,31 pct) před Pavlem (30,94 pct). Následují Nerudová a Fischer. (čtk)

Autor: irozhlas.cz
Autor: irozhlas.cz

14:30: “Na sto sprocent,” odpovídá žena Petra Pavla při příchodu do volební štábu na otázku, nakolik svému muži věří. Na Pavla čeká v pražském Operu špalír nejbližších spolupracovníků - a když se tu s manželku objeví, mohutně mu tleskají. Před tím byl prezidentský kandidát na vyhlídkovém letu, prohlédnout si z ptačí perspektivy a „s nadhledem“ zemi, kterou by chtěl jako prezident spravovat. (Ondřej Kundra)

14:25: Sál u restaurace v Centru pohybové medicíny, kde má tradičně štáb Andrej Babiš, je nacpaný novináři; je velký, takže se sem kolem 150 lidí pohodlně vejde. Kousek odtud je Agrofert, naproti sídlo ANO. Projekce vysílání ČT na zdi už ukazuje první čísla, jimiž se zatím po sečtení pár obcí nemá cenu zabývat. Sál je osvětlen národními barvami stejně, jako byla Babišova show: čelní stěnu u nachystaného podia osvětlují modrý, červený a bílý reflektor. Poslední promluvu měl Andrej Babiš k voličům na sociálních sítích v šst ráno a Žádal o hlas. “Oni už mají téměř všechno. Vládu, sněmovnu i Senát. Jsou všude. Pod jejich vedením jdeme do nejhoršího období v novodobé historii naší země. A naše země trpí,” říkal ve videu s Pražským hradem v pozadí. Tady ve štábu zatím není a nikdo neví, kdy na Chodov dorazí. Odpoledne by měli přijít někteří poslanci ANO.  (Ivana Svobodová)

14:20: V pražském Operu v centru města se zatím čeká na první sečtené hlasy a také na Petra Pavla. Do již poměrně přeplněného štábu by měl Pavel dorazit ve 14:30, o půl hodiny později by měl promluvit také k médiím. (František Trojan)

14:15: V pražské galerii Mánes se nachází štáb jediné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové. Do fialových barev laděný prostor se nese v duchu celé její kampaně - a více než českou kampaň připomíná tu americkou. Obří obrazovku, na které je spuštěný přímý přenos České televize a sčítání výsledků, po okrajích zdobí záběry z kampaně, ze sociálních sítí a rekapitulace cesty bývalé rektorky Mendelovy univerzity.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Už těsně po uzavření volebních místností do štábu přišla Danuše Nerudová se svou rodinou za velkého potlesku přítomných. Ty tvoří především mladší lidé a ženy ve středním věku. Část podporovatelů Danuši Nerudové přinesla dárky, například víno, a zmiňuje, že se těší, až jí dárky osobně předají. Nerudová se po celou dobu drží za ruku se svým manželem a mladším synem. V jejím týmu nicméně převládá obava po posledních dnech kampaně, které se jí v porovnání s Petrem Pavlem a Andrejem Babišem tolik nedařilo. Jak mimo záznam říkají, doufají, že Danuše Nerudová skončí alespoň na třetím místě a s dobrým výsledkem alespoň nad patnáct procent. (Andrea Procházková)

14:00: Hlasování v prvním kole letošních prezidentských voleb dnes ve 14:00 skončilo. Lidé v něm vybírali budoucí hlavu státu z osmi kandidátů. Vzhledem k výsledkům předchozích průzkumů je pravděpodobné, že podobně jako v minulých volbách nyní pouze určili dva finalisty, kteří souboj o místo na Hradě dokončí za dva týdny. Nejúspěšnějšími měli být podle sázkových kurzů generál Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO).

První výsledky voleb by mohly být známy kolem 14:30, celkové pak podle odhadů ve večerních hodinách.  Účast se podle informací ČTK od volebních komisařů pohybovala v krajích od 50 do 75 procent. K favoritům patřila v průzkumech také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která by mohla dosáhnout dvouciferného výsledku. O čtvrtou příčku podle průzkumů bojoval poslanec SPD Jaroslav Bašta se senátory Pavlem Fischerem (nezávislý) a Markem Hilšerem z klubu Starostů.

Někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima byl pokládán za outsidera voleb. Předstihnout ho podle průzkumů měl i podnikatel a někdejší sportovní komentátor Karel Diviš.

13:20: Redakce Respektu bude vyhlašování výsledků sledovat ve štábech největších favoritů:

13:10: V prvním kole prezidentských voleb odvolila do sobotního poledne více než polovina voličů. V některých okrscích účast už dopoledne přesáhla 60 procent. Hlasování dosud nenarušily žádné významnější problémy, moravskoslezští policisté se ale zabývají podněty občanů na možné ovlivnění voleb. Lidé mohou přijít svůj hlas dát jednomu z devíti kandidátů do dnešních 14:00. Výsledky by mohly být podle statistiků známy dnes pozdě odpoledne či večer. Před pěti lety se prvního kola volby zúčastnilo přes 61,9 procenta voličů.

Volební účast v hlavním městě se dnes kolem 11:00 většinou pohybovala vysoko nad 50 procenty voličů. Dvě z oslovených radnic, a sice Praha 4 a 13, hlásily 60procentní účast. Ve středních Čechách byla dnes dopoledne účast většinou kolem 55 procent a například ve Zlíně zhruba 66 procent. Ve volební místností ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku byla kolem 12:30 účast 65 až 70 procent.

O něco vlažnější zájem lidí o hlasování byl na západě Čech. „Volební účast se pohybuje okolo 40 až 50 procent. Jsou ale i obce, kde je výrazně nižší, třeba na Nové Vsi, kdy byl ráno asi čtvrtinová,“ řekla dopoledne Johana Vydrová z kontrolní skupiny krajského úřadu. Také oslovené okrsky v Plzeňském kraji dnes dopoledne udaly volební účast mezi 40 až 50 procenty.

Moravskoslezští policisté se v prvním kole prezidentských voleb zabývají podněty občanů na možné ovlivnění voleb. Ve Frýdku-Místku si žena stěžovala na motivační dopisy, které naváděly k volbě konkrétních kandidátů, na Karvinsku zase voliči vadilo označení členů volební komise. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí René Černohorský.

Odlišný problém řešili dnes dopoledne brněnští strážníci. V jedné z volebních místností v Žabovřeskách našli tříletého chlapce, který se cestou na hřiště ztratil své matce. Dítě bylo v pořádku.

V pořadí třetí přímé volbě hlavy státu se o přízeň voličů uchází osm kandidátů. Jsou jimi předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalí rektoři Danuše Nerudová a Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů a podnikatel Karel Diviš. Odborářský předák Josef Středula v pondělí z voleb odstoupil. Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí první dva nejúspěšnější do druhého kola. Finále by se uskutečnilo za dva týdny, tedy 27. a 28. ledna.

Spolu s prezidentskými volbami se ve 13 obcích konají místní referenda. Většinou se týkají plánované výstavby, v Kladně je předmětem referenda zákaz hazardu ve městě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].