0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda10. 10. 20213 minuty

Volby 2021: Vítězové ze Spolu, ukřivděný premiér a pohroma u Pirátů

Povolební newsletter vás provede nejdůležitějšími událostmi sobotního večera

Ve štábu Spolu • Autor: Matěj Stránský

Volby vyhrála pravicová koalice Spolu. Získala necelých 28 procent hlasů. Těsně za ní zaostalo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Piráti a Starostové jsou s 15,62 třetí, dál už ve sněmovně  bude jen SPD Tomia Okamury s necelými deseti procenty hlasů.

Reklama

Po přepočtu na mandáty mají opoziční koalice spolehlivou většinu 108 poslaneckých hlasů. Měly by tedy být schopné sestavit vládu, jak avizovaly už před volbami. Zda prezident jmenuje jejich adepta Petra Fialu premiérem, je ale velmi nejasné. Doposud se zdálo, že pověří Andreje Babiše za prakticky jakýchkoliv okolností. Babiš nemá s kým o vládě vyjednávat, ale viditelně rozladěný a ukřivděný premiér  oznámil, že pokud neformální pověření či rovnou jmenování získá, osloví koalici Spolu. Ta s ním vládnout nechce.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Andrej Babiš jede v neděli  na prezidentovo pozvání do Lán. „Rozhovory“ prý ale začnou až ve středu. Veřejnost neví, v jakém zdravotním stavu je Zeman a zda je vůbec schopný vykonávat svůj úřad. Vyloučit se nedá nic - ani to, že Babiš Zemana požádá, aby jej marného jednání ušetřil. Zeman ale může - jako už několikrát - ignorovat ústavu a nechat vládnout Babiše bez důvěry v podstatě po neomezenou dobu.

AB na tiskové konferenci • Autor: Milan Jaroš/Respekt
AB na tiskové konferenci • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Ve sněmovně končí ČSSD i komunisté. Socialistický předseda Jan Hamáček i komunistický šéf Vojtěch Filip už rezignovali na své posty. U sociálních demokratů ještě není jasné, kdo stranu chce vést, u komunistů už se přihlásila o vedení europoslankyně Kateřina Konečná.

Piráty postihla kroužkovací pohroma a skoro zmizeli ze sněmovny. Nejenže koalice Pirátů a Starostů dosáhla horšího výsledku, než čekala, ale ještě její voliči s chutí kroužkovali - a ze sněmovny v podstatě vykroužkovali - pirátské zástupce, z čehož těžili starostenští kandidáti. Piráti budou mít pouhé čtyři poslance, naopak Starostové mají stejně velký poslanecký klub jako ODS. S tímhle efektem nikdo nepočítal - i sami Starostové jsou nadšení a zároveň rozpačití. Piráti zatím přemýšlejí, jak s novou situací naložit.

Volební účast byla vyšší, než bývá zvykem. K urnám přišlo 65,43 procenta voličů.

SPD neuspěla, má méně procent hlasů i mandátů. Okamurovo hnutí těsně nedosáhlo na desetiprocentní výsledek. Tomio Okamura svůj výsledek prohlásil za úspěch a „udržení pozic“. Původní naděje, že SPD bude hrát po volbách klíčovou roli jako jediný možný partner premiéra Babiše, se ale rozplynuly.

Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha se do sněmovny nedostal. Všechno ale prý „pojede dál“.

Spekuluje se, že v průběhu vyjednávání bude část politiků Spolu lákat STAN, aby na své pirátské partnery zapomněli. Vládu je možné složit i bez pirátské účasti, a právě Piráti velmi dráždili konzervativní politiky Spolu. Starostové jsou navíc z obou koalic pravicovější a myšlenkově bližší stranám Spolu. Šéf Starostů Vít Rakušan ale takové úvahy odmítá, partnerství podle něj bude trvat i po volbách.

Vít Rakušan
Vít Rakušan

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].