Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Už to asi nevyhrajeme. Na ministerstvu vnitra končí Organizace pro pomoc uprchlíkům

Úřad argumentuje evropským financováním, šéf OPU Martin Rozumek vidí důvody v právních sporech o azyl

Detenční centrum pro uprchlíky v Bělé; ilustrační foto • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal
Detenční centrum pro uprchlíky v Bělé; ilustrační foto • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal

Ministerstvo vnitra po více než deseti letech ukončilo spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům (OPU). Ta pod hlavičkou Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF) poskytovala úřadu právní služby pro žadatele o azyl, kteří mají ze zákona nárok na bezplatnou pomoc v této oblasti. Za tu dobu pro ně organizace společně s právním servisem vybudovala také sociální a psychologickou pomoc v pěti krajích, kde jsou azylové tábory. Tato struktura se však po rozhodnutí ministerstva rozpadá a spolupráce sama zanikne k 1. květnu. Místo ní má přijít registrovaná právní kancelář, což OPU není.

OPU se o ukončení spolupráce dozvěděla na přelomu srpna a září minulého roku. Na rozhodnutí učiněném ještě za vlády ANO a ČSSD - tedy za exministra vnitra Jana Hamáčka - nic nezměnily ani volby. Ukončení spolupráce přitom přichází v čase, kdy do Česka zamířilo a míří bezprecedentní množství uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny.

„Důležité je zdůraznit, že tato záležitost se nijak nedotýká a nedotkne příchozích z Ukrajiny,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá s tím, že jde o poskytování právních služeb žadatelům o mezinárodní ochranu, tedy jiné skupině než lidem s udělenou dočasnou ochranou - což je případ většiny příchozích Ukrajinců.

S tím vlastně souhlasí i předseda OPU Martin Rozumek, podle kterého jde o tak velký počet lidí, že se pro ně musí vymyslet zcela speciální systém. Rozpadu struktur, které v posledních letech řídil, je podle něj vzhledem k současné situaci škoda z jiného důvodu. „S Ukrajinci odcházejí další cizinci, kteří žili na Ukrajině, a také spousta Rusů a Bělorusů, kteří se nemohou vrátit, protože nesouhlasí s tím, co Putin dělá -  a ti by byli AMIF perfektně pokrytí,“ vysvětluje.

Martin Rozumek • Autor: DVTV
Martin Rozumek • Autor: DVTV

Právě pro ukrajinské uprchlíky přitom nyní bude OPU primárně fungovat. Organizace doteď financovaná z evropských peněz má totiž peníze na provoz od sponzorů - ale téměř výhradně pro Ukrajince. „Nebudeme moct pravidelně jezdit do uprchlických táborů dělat to, co děláme posledních třicet let,“ říká Rozumek. Mezi to patří - jak říká - hledat v balíku příchozích ty, kteří mají důvod se do své rodné vlasti nevracet, a jde jim doma o život. „Írán, Afghánistán, Kongo, Somálsko: tam, kde se hodně porušují lidská práva. Ty si snažíme najít a vzít si plnou moc, aby mohli v ČR zůstat,“ vysvětluje.

To nakonec uvádí i jako důvod, který podle něj vedl vnitro k rozvázání spolupráce. AMIF fungoval v rámci ministerstva jako právní služba žadatelům o azyl, takže právní spory vedl v azylových řízeních právě proti „rodnému“ ministerstvu vnitra. „Přestalo je bavit pořád prohrávat na soudech,“ myslí si Rozumek.

Samo ministerstvo na dotaz, jaké jsou důvody  k ukončení spolupráce, uvedlo, že „zvolilo zajištění bezplatného právního poradenství využitím prostředků ze svého rozpočtu. Tento postup zajistí profesionální právní poradenství a služby subjektem vzešlým z otevřeného zadávacího řízení, nedojde tedy k snížení standardu poskytovaných služeb nebo jejich přerušení“.

Zároveň úřad tvrdí, že v současnosti AMIF ani nemůže fungovat tak jako doposud, jelikož je financován z EU a plán na nové programové období na roky 2021–2027 zatím nebyl schválen. S tím však Rozumek nesouhlasí. „Kdyby chtěli, mohli využít zbytků peněz v současném programovém období fondu, který skončil v roce 2020, anebo předfinancovat služby z nového programovacího období,“ míní.

Rozumkův názor sdílí i Evropská komise. Jak napsaly HN, náklady na pomoc podle Komise mohou být proplaceny zpětně – a to dokonce od 1. ledna 2021. Mluvčí resortu to však v deníku reagovala, že „tento postup má rizika a omezení, jelikož současně není schválená příslušná dokumentace a pravidla využití“.

K otázce, jakým způsobem bude nahrazena struktura sociální a další pomoci žadatelům o azyl, pak ministerstvo uvedlo, že bude zajištěna v rámci jiných projektů MV či MPSV, a to formou poskytnutí dotací nestátním neziskovým organizacím.

Nová advokátní kancelář bude vybrána s časovým omezením - do konce roku 2023. Pak by OPU své služby mohla teoreticky opět nabídnout. „Ministerstvo nás odřízlo na dvacet měsíců, takže mně už se tým rozpadl. I kdyby se to teď zachránilo, horko bych těžko dával právníky dohromady.  V Česku tohle dělá málo lidí. My už to asi nevyhrajeme,“  reaguje Rozumek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].