40A_varianta_jaros
Miroslav Ševčík na Staroměstském náměstí s Václavem Klausem, leden 2021 • Autor: Milan Jaroš

Po několikatýdenním zvažování se rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák rozhodl, že přes kritiku studentstva i některých vyučujících opět jmenuje Miroslava Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty (NF VŠE). Jeho zvolení v polovině května vyvolalo rozruch nejen v akademické obci: a to především proto, že si podřídil fakultní akademický senát a vytvořil na škole atmosféru, která podle výpovědí studujících i pedagogů nepěstuje akademickou svobodu a názorovou pluralitu.

Stejně tak se mluvilo o jeho odborné erudici a politickém angažmá. Podle zjištění Respektu některé bývalé studenty žádal e-mailem o podporu, když loni kandidoval do sněmovny za hnutí Trikolóra.  V době války na Ukrajině se navíc začaly připomínat i jeho dřívější výroky o tom, že věří více ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi než šéfovi české tajné služby.

Reklama
Reklama

I proto se po jeho květnovém zvolení (děkanem se stane potřetí s jedním meziobdobím) zvedla vlna odporu. Rektor VŠE, který teoreticky může nepodepsat personální rozhodnutí fakultního senátu spadajícího pod univerzitu, tehdy slíbil, že věc prošetří a nejpozději do konce června oznámí své rozhodnutí. A tuto středu přes tiskovou zprávu oznámil, že Miroslav Ševčík se od 1. července potřetí stane děkanem NF VŠE.

Rektor Dvořák dospěl pouze k závěru, že za největší nedostatek proběhlých voleb na Národohospodářské fakultě považuje nízkou účast a zájem kandidovat – a do budoucna přijal v rámci celé univerzity tři opatření. Byl přijat etický kodex pro akademické pracovníky, dojde ke zřízení webových stránek, na kterých budou s předstihem zveřejňovány a propagovány všechny vyhlášené volby do akademických senátů a konečně  volby na všech fakultách VŠE budou probíhat už jen elektronicky (což se doteď na NF VŠE nedělo).

Podle informací z fakulty i z celé univerzity se nicméně takové rozhodnutí očekávalo. Rektor Petr Dvořák je nově ve funkci, zvolen byl akademickým senátem, v němž mimo jiné sedí část lidí z fakultního senátu NF VŠE. A i kdyby rozhodnutí zrušil, fakultní senát by mohl Ševčíka zvolit podruhé.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte