Putinův ukrajinský oligarcha byl obviněn z vlastizrady
 
Šéf Opoziční platformy Viktor Medvedčuk
Šéf Opoziční platformy Viktor Medvedčuk • Autor: AP, Efrem Lukatsky

Viktor Medvedčuk je v domácím vězení. Před pár týdny přišel o své tři televizní stanice, stát mu zmrazil majetek a zakázal jemu i jeho blízkému okolí podnikat. Ukrajinský oligarcha a Putinův osobní známý je nejvlivnější ukrajinský opoziční politik. A nyní - podle obvinění ukrajinské policie a kontrarozvědky – i vlastizrádce, který se tak ocitl ve velkých problémech.

Medvedčuk a jeho spolustraníci tvrdí, že jeho zadržení (a kauce v přepočtu čtvrt miliardy korun) je jen součást politického boje a že se prezident Volodymyr Zelenskyj snaží zbavit největšího konkurenta. Tím Medvedčuk a jeho strana Opoziční platforma skutečně jsou. Pokud by se nyní konaly volby, mohly by pomýšlet na nejvíc hlasů a výhru.

Reklama
Reklama

Šestašedesátiletý právník začal s kariérou ještě s Sovětském svazu a v okolí nejvlivnějších ukrajinských politiků se pohybuje od devadesátých let. V posledních dvou letech pak sám postavil nové uskupení: poskládal trosky Strany regionů exprezidenta Viktora Janukovyče,  vyhnaného při revoluci v roce 2014, a boduje u ruského či proruského voličstva na jihu a východě země.

V tom mu pravděpodobně pomáhá ruská podpora a donedávna tři televizní kanály, které Medvedčuk vlastní. Všechny šířily vcelku nezakrytě ruskou propagandu a představovaly politiky jeho Opoziční platformy jako jediné, kteří dokážou zvrátit nepříznivý trend v odvěkém klíčovém tématu mnoha ukrajinských voličů - ceny energií na topení.

Od února však televize přestaly vysílat kvůli sankcím ukrajinského státu, který je označil za bezpečnostní riziko. Medvedčukovi samotnému pak zmrazily úřady majetek. Konec jeho vysílání byl pro Rusko velkou ránou, stanice byly důležitou součástí války proti Ukrajině, kterou Moskva vede už sedm let. Někteří analytici tak spekulovali, že nedávné napětí na rusko-ukrajinských hranicích, kde Rusko shromažďovalo velké bojové síly, je zčásti i odvetou za vypnuté kanály.

Bylo tak v jistém smyslu jen otázkou času, kdy si ukrajinské bezpečnostní orgány dojdou přímo pro Medvedčuka. Zatím není známo, proč přesně putuje oligarcha za domácí mříže. S velkou pravděpodobností ho však vyšetřovatelé obviní z finanční podpory separatistických “republik” okolo Doněcku a Luhansku, které tam Rusko vytvořilo poté, co v roce 2014 okupovalo východní okraj Ukrajiny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte