Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Prymula chystá další omezení, nemocných přibývá

Příští dva týdny se "vše zpřísní" – podrobnosti ministr oznámí v pátek

PCR testování, Ostrava • Autor: Matěj Stránský
PCR testování, Ostrava • Autor: Matěj Stránský

Dosavadní opatření proti koronaviru nestačí, v pátek budou oznámena další s platností minimálně na další dva týdny. „Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní,“ prohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Nová opatření chce oznámit v pátek.

Zpřísnění souvisí s dalším nárůstem počtu nakažených. V úterý bylo potvrzeno 4457 nových případů, což je rekord za celé období koronaviru. V přepočtu na počet obyvatel jde o nejhorší číslo v EU. „Ta situace není dobrá. To číslo je obrovské a znamená, že epidemie stále razantně roste,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Pokud by k zavedení dalších omezení nedošlo, pak by podle Hamáčka „hrozilo to, čeho se všichni bojíme, a to je kompletní zahlcení zdravotnických kapacit ke konci října“.

Podle Prymuly budou nová omezení koncipována tak, aby co nejméně zasáhla ekonomiku a týkala se jen „volnočasových aktivit“ a shromažďování lidí. Podrobnosti chce oznámit najednou.

Rekordní celostátní čísla nově nakažených se projevují i na konkrétních případech v regionech. V Praze podle Hamáčka krizový štáb začíná hledat rezervní lůžkové kapacity, chystá se také povolání mediků do nemocnic. V Ostravě epidemie téměř paralyzovala provoz jednoho z domovů seniorů, kde se nakazilo 130 nemocných klientů a zaměstnanců.

Paralelně s přípravou dalších omezení trvá tlak opačným směrem, a to na zrušení některých kroků, u kterých je spor o dopadu. Kolem tří tisíc restauratérů sdružených v asociaci Moje restaurace tlačí na úpravu restrikcí s odůvodněním, že stát nemá v ruce data, která by prokazovala, že gastronomie přispívá k šíření nákazy tak, jak se předpokládá. Skupina senátorů zase chce z podobných důvodů u Ústavního soudu napadnout zákaz zpěvu ve školách a omezení účastníků bohoslužeb.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].