0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda13. 1. 20205 minut

Pak přišli Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Střelec se před soudem přiznal k nájemné vraždě

Proces sleduje 120 novinářů, poslouchají i rodiče zabité dvojice mladých lidí

Marian Kočner a Miroslav Marček  • Autor: Milan Jaroš

Za jeden měsíc, jeden týden a jeden den uběhnou dva roky od chvíle, kdy novinář serveru Aktuality.sk Ján Kuciak ve Velké Mači otevřel dveře svého domu člověku, který ho tam přišel zavraždit a spolu s ním zastřelil i jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. A v jednacím sále Justiční akademie v Pezinku kousek od Bratislavy začíná soudní přelíčení, které vynese rozsudek o vině a trestu nad čtyřmi lidmi obžalovanými právě z toho, že mladou dvojici úkladně zavraždili.  Hrozí jim za to až doživotí.

Dívá se na mě arogantně

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V sále, který nedaleký Specializovaný soud použil pro důležitý a sledovaný proces, protože je v něm velká místnost – sledovat jednání přijelo 120 novinářů – sedí obžalovaní obklopeni justiční stráží a policisty v kuklách. Hlavní pozornost strážců i médií je věnována slovenskému podvodníkovi, který se vypracoval mezi slovenskou politicko-podnikatelskou smetánku, Marianu Kočnerovi. Ten je zde podle obvinění v roli hlavního zadavatele vraždy. Novinář Ján Kuciak se mu ve svých textech bedlivě věnoval, psal o jeho podezřelých obchodech i o tom, že policie mocného a „kontroverzního podnikatele“, jak byl léta titulován, chrání -  nevyšetřuje jeho trestné činy a ve spolupráci s prokuraturou je zametá pod koberec.

Vedle Kočnera přes několik policistů sedí na lavici obžalovaných bývalý voják, později taxikář a obchodník s výživovými doplňky Miroslav Marček, ten, který zaklepal Jánovi Kuciakovi a Martině Kušnírové na dveře a když po chvíli odcházel, ležela v domě dvě mrtvá těla. Vedle něj je Tomáš Szabó, bývalý policejní vyšetřovatel a Marčekův bratranec, který mu o „zakázce“ řekl a pomáhal mu ji připravit, do Velké Mače ho přivezl a po vraždě zase odvezl. A nejblíže soudnímu senátu na kraji lavice Kočnerova volavka Alena Zsuzsová, která kdysi podnikala s nábytkem a v posledních letech je její obživa dost nejasná - kromě toho, že jí finančně vypomáhal Kočner. Na internetu pro něj pod přezdívkou a s fotografií sexy krasavice oslovovala vlivné lidi, lákala je k erotické konverzaci a tím vyráběla materiál možný k jejich budoucímu vydírání. Zsuzsová také podle obžaloby na pokyn Kočnera sehnala vrahy a přes ni k nim plynuly Kočnerovy peníze za vraždu.

Alena Zsuzsová • Autor: Milan Jaroš
Alena Zsuzsová • Autor: Milan Jaroš

Naproti obžalovaným sedí maminka Martiny Kušnírové a rodiče Jána Kuciaka. Poslouchají, jak se to stalo, že už nemají své děti. Zlatica Kušnírová upřeně sleduje Mariána Kočnera: Dívá se mu do tváře, a když se na ni Kočner taky podívá, ani jeden neuhne očima. Paní Kušnírová pohne rty, z lavice pro veřejnost není možné odečíst, co to šeptá. Kočner drží, pohledem neuhne. „Říkala jsem ´ko-*ot´, hýbala jsem rty tak, aby mi rozuměl, a budu to dělat vždy, když se na mě podívá,“ říká o přestávce soudu. „Trochu mi to ulevuje. Chci mu přesně toto říkat. On ví, že mu říkám tohle, ale neuhne pohledem a dívá se na mě arogantně.“

Rodiče Jána Kuciaka sedí vedle sebe a na obžalované se moc nedívají. „Já to nedokážu, podívat se na ně. Myslím na Jána každé ráno, hned když otevřu oči, každý večer, než usnu, a pořád mezi tím,“ říká smutně paní Kuciaková. Vypráví, že už šest dní by byl její syn Ján strýcem, kdyby žil - dceři Kuciakových a sestře Jána se před necelým týdnem narodil syn. „Z toho mám teď nějakou radost,“ dodává.

Měli jsme informace

Když pak po přestávce přijde na řadu výpověď střelce Marčeka, jediného ze čtveřice obžalovaných, který se rozhodl přiznat k vraždě a vše vypovědět, nastane dosud nejmrazivější chvíle procesu: tiše plačící rodiče poslouchají chladný, věcný a technicky přesný popis smrti svých dětí. „Požadavek zněl na likvidaci Jána Kuciaka,“ vypráví Marček. Popisuje, jak od dalšího obžalovaného – Zoltána Andruskóa, který od počátku spolupracoval na vyšetřování a odměnou je mu trest ve výši pouhých 15 let uzavřený na základě dohody o vině a trestu – dostali podrobné informace o Jánu Kuciakovi.

Miroslav Marček • Autor: Milan Jaroš
Miroslav Marček • Autor: Milan Jaroš

Jak jim ukázal jeho fotky a jak si od něj ofotili papír, na němž byly všechny zvyky budoucí oběti: v kolik hodin chodí ráno z domu, kdy se vrací z práce, kam chodí do obchodu, jaké má auto a mnoho dalších informací. „S Andruskem a Szabem jsme několikrát vykonali obhlídku ve Velké Mači v různých časech – ráno když měl odcházet do práce a večer když se vracel z práce, časy seděly tak, jak to bylo napsané,“ vypráví střelec. Popisuje, že vraždit šel do domu už v pondělí 19. února 2018, ale ze dvorku viděl přes okno, že je v domě víc lidí, tak odešel. Když se o dva dny později vrátil, v domě nebyl nikdo.

„Bylo zamknuto, v domě se nesvítilo, počkal jsem venku v letní kuchyňce. Pak přišli Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Příležitost přišla, když šla slečna Kušnírová na záchod. Zaklepal jsem, otevřel mi pan Kuciak, střelil jsem ho do hrudníku. Když padal, viděl jsem, že je tam bohužel i ta další osoba, vběhla do kuchyně, šel jsem za ní a tam jsem trefil i ji,“ popsal Marček.

Při své výpovědi se pak omluvil rodičům Jána a Martiny. „Chci se omluvit poškozeným za škodu, kterou jsme jim udělali. Myslím, že nic jim nemůže nahradit, co jsme udělali. To, že jsem je pak viděl v televizi, mě přimělo říct, co se stalo. Je mi to líto,“ řekl Marček soudu a rodičům. Ale zdálo se, že jim to nepomohlo.

Marian Kočner • Autor: Milan Jaroš
Marian Kočner • Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].