Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Opozice vyhrála volby. Piráti doplatili na kroužkování

Šéf Starostů Vít Rakušan ujišťuje, že koalice PirSTAN se nerozpadne

Jana Černochová ve volebním štábu Spolu • Autor: Matěj Stránský
Jana Černochová ve volebním štábu Spolu • Autor: Matěj Stránský

Na samotném konci sčítání hlasů předstihla pravicová koalice Spolu vládnoucí hnutí ANO a stala se vítězem parlamentních voleb. To je ale především symbolika. Vítězství opozice bylo jasné už dávno předtím. Obě koalice, tedy Spolu a středoví Piráti a Starostové, mají poslaneckou většinu bezmála 110 poslaneckých hlasů. Hnutí ANO nemá s kým složit koalici. Nejpravděpodobnější adept na spolupráci, Okamurovo hnutí SPD, totiž také neuspělo, má necelých deset procent hlasů. A nikdo jiný ve sněmovně nebude. Komunisté a socialisté z ní odcházej, neuspěl ani Robert Šlachta se svou Přísahou.

Spekulace nyní běží v plném proudu. Voliči totiž s chutí kroužkovali a hlavně v koalici PirStan to způsobilo pohromu pro Piráty. Do sněmovny se dostali takřka výhradně kandidáti Starostů a nezávislých (STAN). Piráti, dosud jasný lídr koalice, mohou počítat jen se čtyřmi mandáty; to je pro stranu velký neúspěch.

To bude znamenat velký tlak na STAN. Konzervativní politici Spolu nechtějí s Piráty spolupracovat - a vlastně je k vládnutí nepotřebují. Skoro určitě tak padnou neformální nabídky směrem k lídrům STAN, aby své partnery nechali za sebou a šli do vlády s koalicí Spolu. Ta je navíc mnoha politikům STAN ideově blízká.

Šéf Starostů Vít Rakušan nicméně ujišťuje Piráty i veřejnost, že žádný takový manévr se konat nebude. Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat.

Z kuloárů ANO zatím vane jen ticho. Jaké jsou plány Andreje Babiše, není známo. Smysl by nyní dávaly několik let staré úvahy, že odstoupí z vedení hnutí a bude se připravovat na prezidentskou kandidaturu. Podle ústavních zvyklostí má jen malou šanci zůstat premiérem. Je však třeba brát v úvahu fakt, že ústavní zvyklosti hrají v současné české politice jen malou roli.

Prezident Zeman je v neznámém stavu. Už dříve tvrdil, že sestavením vlády pověří v jakémkoliv případě Andreje Babiše. Své slovo by pravděpodobně dodržel, ale není jisté, zda je schopen vykonávat svůj úřad. Ústava ale počítá s tím, že prezident konat bud – a situace je proto obtížně předvídatelná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].