Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Agenda

Opozice vyhrála volby. Piráti doplatili na kroužkování

Šéf Starostů Vít Rakušan ujišťuje, že koalice PirSTAN se nerozpadne

Jana Černochová ve volebním štábu Spolu • Autor: Matěj Stránský
Jana Černochová ve volebním štábu Spolu • Autor: Matěj Stránský

Na samotném konci sčítání hlasů předstihla pravicová koalice Spolu vládnoucí hnutí ANO a stala se vítězem parlamentních voleb. To je ale především symbolika. Vítězství opozice bylo jasné už dávno předtím. Obě koalice, tedy Spolu a středoví Piráti a Starostové, mají poslaneckou většinu bezmála 110 poslaneckých hlasů. Hnutí ANO nemá s kým složit koalici. Nejpravděpodobnější adept na spolupráci, Okamurovo hnutí SPD, totiž také neuspělo, má necelých deset procent hlasů. A nikdo jiný ve sněmovně nebude. Komunisté a socialisté z ní odcházej, neuspěl ani Robert Šlachta se svou Přísahou.

Spekulace nyní běží v plném proudu. Voliči totiž s chutí kroužkovali a hlavně v koalici PirStan to způsobilo pohromu pro Piráty. Do sněmovny se dostali takřka výhradně kandidáti Starostů a nezávislých (STAN). Piráti, dosud jasný lídr koalice, mohou počítat jen se čtyřmi mandáty; to je pro stranu velký neúspěch.

To bude znamenat velký tlak na STAN. Konzervativní politici Spolu nechtějí s Piráty spolupracovat - a vlastně je k vládnutí nepotřebují. Skoro určitě tak padnou neformální nabídky směrem k lídrům STAN, aby své partnery nechali za sebou a šli do vlády s koalicí Spolu. Ta je navíc mnoha politikům STAN ideově blízká.

Šéf Starostů Vít Rakušan nicméně ujišťuje Piráty i veřejnost, že žádný takový manévr se konat nebude. Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat.

Z kuloárů ANO zatím vane jen ticho. Jaké jsou plány Andreje Babiše, není známo. Smysl by nyní dávaly několik let staré úvahy, že odstoupí z vedení hnutí a bude se připravovat na prezidentskou kandidaturu. Podle ústavních zvyklostí má jen malou šanci zůstat premiérem. Je však třeba brát v úvahu fakt, že ústavní zvyklosti hrají v současné české politice jen malou roli.

Prezident Zeman je v neznámém stavu. Už dříve tvrdil, že sestavením vlády pověří v jakémkoliv případě Andreje Babiše. Své slovo by pravděpodobně dodržel, ale není jisté, zda je schopen vykonávat svůj úřad. Ústava ale počítá s tím, že prezident konat bud – a situace je proto obtížně předvídatelná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].