Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Soud: Útěky na Západ

Nikdy nezrušili právo zabíjet na hranici

Začal proces s komunistickým ministrem vnitra Vajnarem

Propagační snímek pohraniční stráže, 1968; ilustrační foto • Autor: ČTK
Propagační snímek pohraniční stráže, 1968; ilustrační foto • Autor: ČTK

Na chodbě soudu na pražském Ovocném trhu postává desítka novinářů, zástupci poškozených a zabitých. Za minutu má začít soudní jednání, ale stále chybí ti hlavní, obžalovaný Vratislav Vajnar a jeho obhájkyně. Ta přibíhá s malým zpožděním a všichni se přesunují do malé soudní síně. O proces s někdejším komunistickým prominentem není příliš velký zájem. A soudkyně vzápětí sděluje, že dvaadevadesátiletý Vajnar se z jednání omluvil kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Vajnar je obžalován ze zneužití pravomoci, podle názoru žaloby jako ministr vnitra v letech 1983-1988 pomáhal krýt státem schvalované vraždy lidí, kteří se přes tehdejší československou hranici se Západem pokusili dostat z totalitních režimů na svobodná území. Hranice byla ze strany komunistického Československa zajištěna ploty z ostnatých drátů a hlídali ji pohraničníci s povolením zabíjet občany své země či z dalších zemí „socialismu“, kteří prchali za štěstím do Rakouska nebo západního Německa.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].