Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nejezděte do Česka, doporučil Petříček hongkongskému disidentovi. Hrozí mu zadržení

Praha 3 žádala od ministra záruky, že Simon Cheng nebude v Praze zatčen

2019: demonstranti před budovou britského konzulátu v Hongkongu nesou masku Simona Chenga, který byl v té době zatčen • Autor: Profimedia
2019: demonstranti před budovou britského konzulátu v Hongkongu nesou masku Simona Chenga, který byl v té době zatčen • Autor: Profimedia

Na pozvání městské části Prahy 3 se do české metropole v říjnu chystá politický aktivista z Hongkongu pronásledovaný čínskými orgány Simon Cheng. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) mu však cestu do Česka nedoporučuje a vyzval Prahu 3, ať zkusí alternativní cesty, jak se s Chengem spojit - například videokonferencí. Petříček doznává, že český stát nebude schopen zajistit Chengovi bezpečí a uchránit ho před případným zadržením.

Hongkonžan Cheng momentálně žije ve Velké Británii, kde v červnu letošního roku získal politický azyl. Stalo se tak poté, co jej loni zatkly čínské bezpečnostní složky během služební cesty na pevninskou Čínu a obvinily ho z podněcování prodemokratických nepokojů v Hongkongu. Cheng v té době pracoval na tamním britském konzulátu a jako dobrovolník monitoroval stav zadržených a nezvěstných během protestů. Sám pak na dva týdny zmizel a britské televizi BBC později vypověděl, že ho čínská policie spolu s dalšími lidmi mučila na neznámém místě a nutila k falešnému přiznání o protistátní činnosti.

Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti) se s Chengem seznámil před pěti lety během svých studií v Anglii a od té doby jsou v kontaktu. Po letošním schválení kontroverzního bezpečnostního zákona, jímž si chce Čína podrobit donedávna svobodné město, se rozhodl pozvat Chenga na veřejnou diskusi do Prahy o situaci v Hongkongu. Jeho návrh rada třetího pražského obvodu v srpnu jednomyslně schválila.

Štrébl se zároveň obrátil dopisem na Petříčka s žádostí, aby český stát garantoval Chengovo bezpečí při pobytu v zemi. Simon Cheng totiž podle oznámení v oficiální čínské televizi CCTV z 30. července patří do skupiny prvních šesti lidí, na které byl - na základě čínské žádosti a podle zmíněného bezpečnostního zákona - vydán mezinárodní zatykač. Místostarosta se konkrétně ptal na dosud platnou extradiční dohodu mezi ČR a Hongkongem - a tedy na to, zda Chengovi nehrozí, že bude na základě čínské žádosti v Česku zadržen a vydán do Číny.

Tomáš Petříček • Autor: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Prof
Tomáš Petříček • Autor: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Prof

Šéf české diplomacie v odpovědi, kterou má Respekt k dispozici, napsal, že dohoda s Hongkongem poskytuje dostatečnou ochranu před zneužitím extradice a pronásledováním Hongkonžanů z politických důvodů (Simon Cheng je obviněn z “podněcování státního rozvratu a spolčení se zahraničními silami”). Zároveň Petříček argumentuje, že dohoda Chenga nechrání před zadržením českou policií a zahájením extradičního řízení. “To je standardní možnost v každém extradičním řízení. Právní řád České republiky neumožňuje vyloučit ji poskytnutím jakéhokoli ujištění, ať už ze strany ministerstva zahraničních věcí či jiného ministerstva, o které žádal místostarosta Prahy 3,” dodala Mariana Wernerová z tiskového oddělení Černínského paláce.

Petříčkův náměstek pro právní a konzulární záležitosti Martin Smolek pak upozorňuje, že pokud už Interpol vydal mezinárodní zatykač na Chenga, česká policie “nemůže v podstatě jednat jinak než ho zadržet”. “Extradiční řízení by pak mohlo teoreticky trvat jen několik minut, než by státní zástupce dospěl k tomu, že pro vydání nebyly splněny podmínky. Zabránit zadržení dotyčného ale z právního hlediska nejde,” tvrdí.

Jestli už Interpol zatykač na Chenga skutečně vydal, se zatím nepodařilo ověřit. Sám Cheng má o tom informace jen ze státních čínských médií; hongkongská policie plně pod kontrolou čínského režimu odmítla žádost o zatykač jakkoli komentovat.

Z výše uvedených důvodů tak Petříček uzavírá odpověď Štréblovi doporučením, aby Cheng do Prahy necestoval. Místostarostu Prahy 3 dopis neuspokojil. “Považuji to ze strany ministerstva za projev vazalství vůči Číně,” tvrdí Štrébl. “Kdysi platilo, že disident z jakékoli země nebude mít u nás problémy. Zjevně to už neplatí.”

Praha 3 se už s Chengem dohodla, že bez ohledu na odpověď Černínského paláce Hongkonžan do Česka přijede. “Kdybych nejel, vyslalo by to špatný signál lidem z Hongkongu. Takový, že budou mít problémy ve svobodném světě,” zdůvodnil sám Cheng rozhodnutí uskutečnit cestu do Prahy.

Štrébl zároveň tvrdí, že se spolu s ostatními zastupiteli dohodli přijmout “mimořádná opatření” během Chengova pobytu v Praze, aby byla maximálně zajištěna jeho svoboda. “Podnikneme už na letišti v Praze takové kroky, aby vůbec nebylo možné předat ho české policii,” řekl bez dalších podrobností místostarosta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].